Doprajte si dostatok vitamínov v smoothie, chutných štiav a lekvárov

0
447
dostatok vitamínov tipy Orava

Koniec leta sa nesie v znamení dostatku ovocia a zeleniny, ktoré konzumujeme čerstvé, upravené do chutných jedál či nápojov.  Ak ich však máte viac, než stihnete okamžite spotrebovať, spracujete si ich do zásoby. Počas nasledujúcich chladných mesiacov vám spestria jedálniček a telo nadopujú vitamínmi. Pri rýchlom spracovaní ovocia a zeleniny oceníte šikovných domácich pomocníkov –smoothie maker a odšťavovač. Na trhu je z nich na výber veľa značiek a konkrétnych modelov. Viete, čo si pri nich všímať a na čo si dať pozor, aby ste si do domácnosti zaobstarali kvalitného pomocníka?

Smoothie stále poruke

V posledných rokoch sa smoothies tešia veľkej obľube. Z čerstvého ovocia a zeleniny si môžete namiešať podľa vlastnej chuti zdravú pochúťku. Nepreberné množstvo receptov na smoothie nájdete na internete a v knihách, mnohé si iste vymyslíte sami. Okrem skvelej chuti ponúkajú aj benefity, ktoré pomáhajú organizmu. Pozor však, smoothie makery nie sú odšťavovače! Sú to mixéry s vysokým počtom otáčok, ktoré vložené ingrediencie rozmixujú do hladkej konzistencie. Ideálne je, ak umožňujú využiť aspoň dva rýchlostné stupne. To, čo z útrob smoothie makera získate, nie je – hoci to tak vyzerá – nápoj, ale jedlo! Preto popri „pití“ smoothies nezabudnite na doplnenie tekutín, hlavne čistej vody. S ovocnými smoothie to však nepreháňajte – príliš veľa fruktózy totiž znamená nápor na pečeň, ktorá ju musí rozkladať, a neraz môže za stukovatenie pečene.

Smoothie zakaždým chutí inak, podľa toho, aké ovocie a zeleninu si do neho nakrájate. Je rýchlou, zdravou a pestrou alternatívou desiaty či olovrantu. Aj po cvičení v posilňovni a tréningu v exteriéri zasýti a dobije telo potrebnou energiou. Najlepšie však chutí, keď je čerstvo rozmixované tesne pred konzumáciou. A práve na to výborne poslúži prenosný USB smoothie mixér Orava RMU-40. Doma ho nabijete, nakrájate doň kúsky ovocia a zeleniny a takto pripravený si ho vezmete so sebou. Keď vás zastihne hlad, len stlačíte tlačidlo na vrchnáku mixéra a zdravý pokrm je za pár sekúnd hotový. Vychutnať si svoje obľúbené, dokonale svieže smoothie tak môžete aj v práci, v posilňovni, ba aj na výlete uprostred lesa. Objem 400 ml je postačujúci na naozaj výdatnú desiatu alebo olovrant. Mixér sa môže pochváliť extra ostrým antikorovým štvorčepeľovým nožom, rýchlosťou až 20 000 otáčok/min. a praktickým uškom na pohodlný transport. Váži len 500 g, takže sa bez problémov zmestí aj do väčšej kabelky, športovej tašky či do ruksaku. RMU-40 môže byť váš za 33,90 €.

dostatok vitamínov tipy Orava

Čo si všímať pri kúpe odšťavovača

V prvom rade by mal mať odšťavovač vysoký výkon motora, aspoň 1 000 W, aby zvládol bez problémov aj dlhšie odšťavovanie bez prehrievania motora. Praktickou funkciou je reverzný chod motora, ktorý chráni motor pred upchaním aj pri maxi porcii odšťavených kúskov. Šikovnou vychytávkou je veľký otvor plniaceho hrdla na vkladanie ovocia a zeleniny. Ak je dostatočne veľký a zmestí sa doň hoci aj celé jablko alebo ošúpaný citrus, nestrácate čas a energiu zbytočným krájaním surovín na malé kúsky. Odšťavovač by mal disponovať aspoň dvoma rýchlosťami odšťavovania, ktoré môžete prepínať podľa konzistencie a tvrdosti konkrétnej suroviny. Poteší aj nízka hlučnosť odšťavovača počas práce. Praktickým parametrom je aj vysoká plynulosť prevádzky, ktorú zabezpečuje inteligentné odvádzanie drviny s vlákninou z odšťavovača počas odšťavovania– cez otvor do samostatnej nádoby alebo do odšťaveného moku, ktorý obohacuje o vlákninu (v opačnom prípade sa vám bude v odšťavovači hromadiť, takže kolotoč odšťavovanie – stop – čistenie – odšťavovanie si budete musieť zopakovať častejšie, než by vám bolo milé). Odšťavovač by mal byť zhotovený z vysokokvalitných materiálov, aby vydržal aj nárazy a pracovný nápor. Zároveň by sa mal dať jednoducho obsluhovať a čistiť. Ak bude práca s ním náročná a z čistenia sa stane adrenalínová hra nervov, raz a navždy skončí zaprataný kdesi v policiach a odšťavovaniu u vás doma odzvonilo. Nezabudnite ani na dlhoročnú záruku na výrobok – zo zákona je povinná dvojročná záruka na spotrebič, sú však aj značky, ktoré si za kvalitou svojich výrobkov stoja a ponúkajú dlhšiu záruku na tovar, napríklad 3, 4 či 5 rokov.

dostatok vitamínov tipy Orava

Naším tipom je nízkootáčkový závitkový odšťavovač Orava Taurus-2. Je stelesnením revolučného spôsobu domáceho odšťavovania: ovocie a zeleninu lisuje ako mlynček na mäso a tak z nej získava viac šťavy, ktorá obsahuje až 10-krát viac biologicky aktívnych látok v porovnaní so šťavou získanou vysokootáčkovým odstredivým odšťavovačom. Pri maximálnom počte otáčok 110 /min. do pohára stečie šťava nabitá vitamínmi vrátane „céčka“, ktoré sa tak ľahko neznehodnotia, keďže pri nízkootáčkovom odšťavovaní nedochádza k oxidácii. Odšťavovač má veľké vkladacie hrdlo, takže suroviny nemusíte krájať na malé kúsky. Nádoba na šťavu má objem 800 ml, nádoba na dužinu 600 ml. Zo získanej šťavy si môžete potom pripraviť kvalitný sirup, lekvár, džem či pretlak. V manuáli na používanie výrobku nájdete 10 top receptov na mix zdravých štiav, napríklad Nezabúdaj, Zelený detox či Posilňovač organizmu. Taurus-2 môže byť váš za 99 eur.

Stanislava Murínová
Foto: Orava, pexels.com  unsplash.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu