Extra starostlivosť o pokožku a nohy je u diabetika nutnosť

Aj malé zranenie môže viesť k vážnym komplikáciám, v krajnom prípade až k amputácii končatiny.

Koža diabetika je citlivejšia, veľmi často suchá a popraskaná. Zároveň je omnoho náchylnejšia na kožné ochorenia (kvasinkové, hubové, bakteriálne) než koža zdravého človeka. Aj rany sa hoja horšie. Preto je potrebné sa o pokožku pravidelne a dôkladne starať a prípadné ochorenia kože začať čo najskôr liečiť. Odborníci z Dr.Max odporúčajú pri starostlivosti dodržiavať niekoľko základných pravidiel.

Správna starostlivosť o pokožku

     ­Je vhodné používať pH neutrálne mydlá, ktoré pokožku nedráždia a nevysúšajú.

     Dávať prednosť sprchovaniu pred kúpaním.

     Po umývaní je dôležité kožu vždy starostlivo osušiť. Zvýšenú pozornosť je nutné venovať najmä oblastiam kožných záhybov.

     Na premastenie kože a ďalšiu starostlivosť o ňu existuje špeciálna kozmetika pre diabetikov. O jej správnom výbere je možné poradiť sa v lekárni.

     Pokiaľ dôjde k poraneniu, je nutné ranu umyť čistou vodou a prekryť nepriľnavým sterilným obväzom.

     Na dezinfekciu rán nie je vhodné používať prípravky s obsahom jódu, peroxidu alebo alkoholu – môžu podráždiť kožu. Prejavy „diabetickej nohy“ patria k najobávanejším komplikáciám diabetu. V 75 % prípadov je možné im zabrániť.

      Pokiaľ dôjde k­ zmene farby kože, jej olupovaniu, vzniku pľuzgiera či praskliny, je nutné bez meškania navštíviť lekára.

Správna starostlivosť o nohy­

     Nohy je vhodné každý deň dôkladne prezrieť, starostlivo umyť a osušiť. Zvýšená pozornosť by mala byť venovaná oblastiam medzi prstami.

     Aj kožu na nohách treba ošetrovať mastnými alebo hydratačnými krémami. Najvhodnejšie je používať špeciálnu kozmetiku pre diabetikov.­

     Stvrdnutá koža sa odstraňuje pemzou a nechty sa strihajú vždy rovno.­

     Neodporúča sa chodiť naboso z dôvodu možného poranenia ostrými predmetmi.

     Veľmi dôležitá je ochrana pred otlakmi z topánok. Pred každým obutím je nutné skontrolovať, či v topánke nie sú kamienky, zhrnutá vložka alebo ponožka.

     Nevyhnutný je výber vhodnej obuvi. Tá by mala mať tuhú podrážku, mäkkú vložku a nesmie nikde tlačiť. Ideálna je obuv bez vnútorných švov, z priedušného materiálu s výškou podpätku do 2 cm. Špeciálna obuv pre diabetikov je v ponuke v niektorých lekárňach a v predajniach zdravotníckych potrieb.

     Vždy je dôležité nosiť ponožky. A to i v prípade, ak ide o otvorenú obuv.

     Neodporúčajú sa príliš horúce kúpele nôh. Takisto je nutná opatrnosť pri používaní najrôznejších elektrických vyhrievacích podušiek. Existuje veľké riziko prípadného popálenia.

Chodidlá by mali byť prezreté pri každej návšteve u lekára.

Tip z lekárne Dr.Max:

Diabetici a voľnopredajné lieky

Diabetici majú nastavenú optimálnu liečbu a ich stav dlhodobo sleduje lekár. No aj oni občas trpia bežnými ochoreniami, ako je kašeľ, nachladenie, chrípka či bolesť v hrdle. Mnohí si sami kupujú voľnopredajné lieky a rôzne doplnkové prípravky, ktorými si chcú pomôcť. Existuje mnoho vhodných liekov, niektoré lieky a výživové doplnky však obsahujú cukor. Ten sa pridáva primárne na ich dochutenie. Ide napríklad o niektoré sirupy, kvapky, pastilky na cmúľanie, šumivé tablety alebo rozpustné instantné čaje. Cukor nachádzajúci sa v nich môže ovplyvniť hladinu glukózy v krvi. Preto je nutné vyberať také prípravky, ktoré sú vhodné alebo priamo určené pre diabetikov. S ich výberom pomôže lekárnik alebo farmaceutický laborant.

foto: Dr. Max

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu