Farby roku 2021 – viete, ktoré to sú?

0
1193

Už niekoľko rokov spoločnosť Pantone Color Institute v decembri predstavuje farbu roka, ktorá usmerňuje trendy na nadchádzajúci rok, či už v interiéri alebo módnom či reklamnom priemysle. Na rok 2021 boli zvolené dokonca dve farby, pričom prvýkrát v histórii bola vybraná neutrálna farba. Tento rok sa bude niesť v duchu Ultimate Gray (základná sivá) a Illuminating Yellow (žiarivá žltá).

Stalo sa len druhýkrát, keď boli zvolené dve farby zároveň.V roku 2016 boli vybrané bledoružová a bledomodrá (Rose Quarzt a Serenity).„Výber dvoch nezávislých farieb zdôrazňuje, ako sa rôzne prvky spájajú, aby vyjadrili odkaz sily a nádeje, ktorý je trvalý aj povznášajúci a prenáša myšlienku, že nejde o jednu farbu alebo jednu osobu, ale o viac ako jednu,“ hovorí Leatrice Eiseman, riaditeľka Pantone Color Institute, v tlačovej správe.

Potrebný optimizmus

Zvolené farby sivá a žltá, aj ich odtiene, vyjadrujú náladu tohto roka. Znamenajú hrejivé a optimistické spojenie, ako aj silu a pozitivitu. Tieto farby majú dodať ľuďom energiu a schopnosť odolať v roku, ktorý nasleduje po pandémii koronavírusu. „Keď ľudia hľadajú spôsoby, ako sa nabiť energiou, jasnosťou a nádejou na prekonanie pretrvávajúcej neistoty, tieto odtiene uspokoja a povzbudia našu snahu o vitalitu. Je to príbeh farieb, ktorý zahŕňa hlbšie pocity premýšľania s prísľubom niečoho slnečného a priateľského,“ uviedla v správe spoločnosť Pantone.

Význam farieb roka

O tom, že farby vplývajú na psychiku a náladu, nie je pochýb. Viete, čo charakterizuje žltú farbu? Táto farba je farbou vitality, slnka, imunity, aktivity, optimizmu a chuti do života. Podporuje koncentráciu, motoriku, rozvíja myslenie, kreativitu, sústredenie a zvyšuje sebavedomie. Obľubujú ju najmä živelní, aktívni a cieľavedomí ľudia. „V interiéri dokáže navodiť dobrú náladu a pozitívnosť. Postačí aj to, keď ju aplikujete len na doplnky, ako sú napríklad vankúše, deky či posteľná bielizeň.“ radí Alena Samková, riaditeľka spoločnosti Matějovský, tradičnej českej značky posteľných obliečok a bytového textilu. Sivá farba je považovaná za neutrálnu, ale veľmi príjemnú farbu, ktorá sa dobre kombinuje s pestrofarebnými doplnkami. Obľubujú ju ľudia, ktorí sú rozvážni, pokojní a neboja sa postaviť voči porážke či kritike, ale aj tí, čo majú radi stereotyp a neradi riskujú.

Dokonalá kombinácia

Podľa Laurie Pressman, viceprezidentky Pantone Color Institute, spomínané farby sú síce dve extrémne nezávislé farby, ale svojím spojením zobrazujú, ako sa dva odlišné elementy stretávajú a vyjadrujú posolstvo sily a nádeje. Naviac sivá so žltou pekne vizuálne ladia, takže si môžete obe farby namiešať spolu či už v šatníku alebo v interiéri.

Zdroj foto: Inšpirácia – Matějovský

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu