Fotografie Filipa Kuliseva spestrujú leto na Bojnickom zámku

0
497
Filip Kulisev

Výstavu 22 veľkoformátových obrazov s fotografiami prírodných krás všetkých kontinentov od svetovo uznávaného fotografa a cestovateľa  Filipa Kuliseva Amazing Planet slávnostne otvorili na Bojnickom zámku. Táto výstava zožala nedávno veľký úspech pod záštitou OSN v Ženeve.

„Na Bojnickom zámku vystavujem po prvý raz a som rád, že rozprávkové prostredie jedného z najkrajších zámkov v Európe môžu spestriť fotografie prírodných krás, ktoré rád vyhľadávam. Obrazy, ktoré som vybral, ukazujú prírodu s jej jedinečnou krásou, o ktorú môžeme ľahko prísť, keď budeme k jej ochrane pristupovať ľahkovážne,“ povedal Filip Kulisev. Výstavu otvoril riaditeľ Múzea Bojnice Igor Socha: „Filipovu prácu sledujem a obdivujem už mnoho rokov a musím priznať, že jeho dobrodružné a cestovateľské výpravy ako i úspechy na poli fotografie sú pre mňa veľkou inšpiráciou. Hovorí sa, že „najlepším umelcom je príroda sama“. Ak však  dôjde k harmonickému spojeniu medzi človekom–umelcom a prírodou–umelkyňou, vznikne z toho skvostné dielo, akým je bezpochyby projekt Amazing planet od Filipa Kuliseva. Som rád, že Filip prejavil záujem o realizáciu výstavy práve na našom zámku,“ zdôraznil Igor Socha.

fotky Filipa Kuliseva

Súčasťou otvorenia bolo premietanie dvoch filmov Filipa Kuliseva, Amazing Planet a Zo zákulisia jeho tvorby. Počas 45 minút si mohli diváci pozrieť pohľady z vtáčej perspektívy na krásy našej planéty i pozadie vzniku viacerých vystavených obrazov, ktoré malo neraz nádych dobrodružstva. Výstava Amazing Planet spolu s premietaním oboch filmov potrvá v priestoroch Bojnického zámku do 26. októbra 2023.

Fotograf a cestovateľ Filip Kulisev, Master QEP, FBIPP, patrí k svetovej špičke v oblasti fotografovania prírody a krajiny. Počas dvoch desaťročí tvorby absolvoval viac ako 200 individuálnych výstav na Slovensku a v zahraničí. Za svoje práce získal viacero prestížnych medzinárodných cien. Medzi ne patrí najvyššie európske ocenenie pre profesionálnych fotografov Master QEP (Qualified European Professional Photographer), ako aj najvyššie ocenenie, certifikát a titul Fellowship (FBIPP) od Britského inštitútu profesionálnych fotografov (BIPP). Za rok 2012 bol Európskym profesionálnym fotografom roka v kategórii príroda. V roku 2020 sa stal držiteľom zlatej kamery a Európskym profesionálnym fotografom roka v kategórii Dron (FEP European Drone Golden Camera Award). Je autorom dvanástich kníh, ktoré približujú krásu a unikátnosť prírody na našej planéte. Svojou tvorbou chce podporiť ochranu biodiverzity a prírodného bohatstva našej planéty pre ďalšie generácie.

fotky Filipa Kuliseva

Filip Kulisev je zakladateľ Asociácie profesionálnych fotografov SR (APFSR). Jeho diela sú súčasťou zbierok významných osobností na celom svete. Vlastní ich napríklad pápež František, britský kráľ Karol III., monacké knieža Albert II. i viacerí prezidenti a osobnosti Hollywoodu.

fotky Filipa Kuliseva

Text a foto: Viliam Šuška

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu