Chystáte sa na pracovný pohovor? Radšej zabudnite na červenú, žltú či fialovú farbu oblečenia, radia personalisti. Zároveň odporúčajú, že nič nepokazíte hnedou, tmavšou modrou či umiernenou zelenou.

Samozrejme, klasikami najmä v odvetviach, ktoré sú vo svojej podstate formálnejšie, zostávajú čierna, šedá a biela. „Čierna je farbou autority a moci. Ľudia v nej pôsobia štíhlejšie, ale najmä štýlovo a profesionálne. Veľmi dobrý dojem urobí v spojení s kvalitným materiálom a moderným strihom,“ konštatuje Jitka Součková z personálnej agentúry Grafton.

Biela ladí takmer so všetkým, ale môže byť až nudná
Šedá sa vždy dá vkusne a nenútene doplniť inou farbou a je vhodná predovšetkým vtedy, keď ide o výberové konanie na miesto vo vyššom manažmente. Človek v nej vyzerá reprezentatívne a autoritatívne. Zástupca firmy sa v prípade šedej farby vášho odevu určite bude koncentrovať na obsah rozhovoru a nie na to, čo máte na sebe.

„Biela v kombinácii s čiernou či šedou môže byť trochu neurčitá až nudná, ale celkovo ladí takmer so všetkým. Ak si ju zvolíte na pracovný pohovor, bude z vás vyžarovať úprimnosť a priamočiarosť,“ nabáda Součková. 

Hnedá vyznieva solídne, modrá upokojujúco, zelená konzervatívne
Tmavozelená farba pôsobí konzervatívne a vyjadruje určitú odmeranosť. „Zelená v spojení s prácou vzbudzuje dojem spoľahlivosti, samostatnosti a zodpovednosti,“ vymenúva odborníčka Graftonu a odobruje aj hnedú a modrú: „Hnedá pôsobí solídne a dôveryhodne. Vyzniete v nej vyrovnane a podporíte dobrú komunikáciu. Modrá vo všeobecnosti vyvoláva veľmi pozitívny dojem všetkými svojimi odtieňmi. Naznačuje erudíciu a kreatívne myslenie a navodzuje v nás pocit pokoja. V súvislosti s pracovným pohovorom sa však treba vyvarovať príliš svetlých tónov tejto farby.“

Konvencie dnes síce už nepretrvávajú v niekdajšej miere, ale aj tak neexperimentujte, ak hodláte voľbou farby vyhovieť atribútom, ktoré sú pri danej príležitosti oceňované. „Červená je emocionálne veľmi silná, stimuluje krvný obeh a zrýchľuje dych. V úplne iných situáciách môže byť atraktívna, ale pri formálnych stretnutiach, medzi ktoré pracovný pohovor jasne patrí, skôr vyznieva agresívne, rušivo a popudzujúco, preto ju považujeme za vyložene nevhodnú,“ upozorňuje Součková.

Vyhýbajte sa extravagancii: menej býva viac
Žltá je žiarivá, excentrická a vizuálne nadmieru príťažlivá. Práve preto však zaťažuje vnímanie a najmä pri jej prevažujúcom podiele môže pôsobiť až neznesiteľne. Fialová ako symbol vznešenosti evokuje luxus, skôr sa však spája s romantikou ako s kariérou. Navyše, v prírode je zastúpená minimálne, takže väčšinou pôsobí umelo.

Obliekate sa na pracovný pohovor? Dodržte týchto 5 zásad:

  • Odev prispôsobte typu spoločnosti a tiež štýlu ľudí pracujúcich v danom odbore
  • Držte sa overených štandardov, vyhýbajte sa prílišnej extravagancii
  • Pri výbere šperkov a doplnkov stavte na decentnosť
  • Presvedčte sa, či sa vám v sede nevhodne neodhaľujú niektoré časti oblečenia alebo pokožka
  • Riaďte sa večným pravidlom, že menej je niekedy viac

foto: Grafton Slovakia

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu