Jubilejný 20. ročník dobročinného Plesu v opere otvoria operné árie

0
1136

Dobročinný Ples v opere odštartuje nadchádzajúcu plesovú sezónu jubilejný dvadsiaty raz. Tristo párov vzácnych hostí z oblasti kultúry, športu, medicíny, podnikania a spoločenského života čaká opäť unikátny program. Úvodný ceremoniál bude tentokrát prepojený s operou, ktorá je neodmysliteľne spätá s dobročinným Plesom v opere ako aj s historickými priestormi Opery Slovenského národného divadla, v ktorých sa toto významné spoločenské podujatie koná od jeho začiatku.

Druhú januárovú sobotu otvorí svoje brány jubilejný dvadsiaty ročník dobročinného Plesu v opere. Hostiteľ podujatia, spoločnosť Orange Slovensko, privíta v priestoroch historickej budovy Opery Slovenského národného divadla významných hostí, ktorí aj tento rok svojou účasťou podporia inkluzívne vzdelávanie detí so zdravotným znevýhodnením. „Veľmi si vážime, že dobročinný Ples v opere si drží svoju spoločenskú úroveň a teší sa priazni ctených hostí už 20 rokov. Práve vďaka tomu môžeme výrazne prispieť k pozitívnym zmenám v rôznych oblastiach, ktoré sú dlhodobo podhodnotené. Verím, že aj jubilejný 20. ročník dokáže, že dobročinnosť je esenciálnou súčasťou tohto výnimočného spoločenského podujatia a bude jasným odkazom do ďalšej dekády,“ hovorí Pavol Lančarič, predseda Dozornej rady spoločnosti Orange Slovensko, zástupca hostiteľa dobročinného Plesu v opere a člen Čestného plesového výboru.

Úvodný ceremoniál v duchu opery

Priestor historickej budovy Opery prepožičiava Slovenské národné divadlo dobročinnému Plesu v opere od jeho prvého ročníka. Práve opera sa stala aj základom úvodného ceremoniálu, ktorý má aj v tomto roku pod taktovkou uznávaná česká režisérka a choreografka Jana Burkiewicz, známa produkciou, ktorá kombinuje divadelnú tvorbu s moderným vizuálnym umením, dizajnom, „novým cirkusom“ či módou. Jej inšpiráciou pri koncipovaní úvodného ceremoniálu bola láska. „Láska ako ústredný leitmotív azda každého operného diela. Láska, ktorá v sebe nesie esenciu spolupatričnosti, empatie, dôvery a nezištnosti – a to je aj esencia dobročinného Plesu v opere,“ vysvetľuje myšlienku úvodného ceremoniálu Burkiewicz.
Úvodný ceremoniál bude postavený na kombinácii popredných operných hlasov – sopránu Hrachuhi Bassenz, pôvodom z Arménska a slovenského tenoru Pavla Bršlíka. Títo operní sólisti aktuálne patria medzi špičku medzinárodnej opernej scény a ich spoločné vystúpenie je zárukou neopakovateľného umeleckého zážitku. Hrachuhi Bassenz je medzinárodne etablovaná operná sopranistka, ktorá aktuálne hosťuje ako sólistka Kráľovskej opery v Londýne Covent Garden. V poslednej dobe sa tiež predstavila v Kráľovskej opere v Osle i vo Viedenskej štátnej opere. Hrachuchi Bassenz je súčasne aj novo-angažovanou sólistkou legendárnej drážďanskej Semperoper. Tam prednedávnom premiérovala novú inscenáciu Smetanovej Predanej nevesty práve s Pavlom Bršlíkom, ktorý v súčasnosti patrí k najvýraznejším predstaviteľom mladšej speváckej generácie na medzinárodnej opernej scéne a pravidelne hosťuje v najznámejších svetových operách. Úvodný ceremoniál prevedie hostí prierezom vývoja opery od folklórnej piesne zastúpenej v prvej slovenskej opere, cez obdobie baroka, romantizmu, až k opere 20. storočia. Sprevádzať ich bude operný orchester, zbor a tanečné vystúpenie členov baletu Slovenského národného divadla. V historickej budove Opery zaznejú árie z pera Eugena Suchoňa, Georga Friedricha Händela, Giacoma Pucciniho, Carla Orffa a Antonína Dvořáka.
„Som veľmi rada, že sa môžem zúčastniť najprestížnejšieho podujatia v Bratislave, dobročinného Plesu v opere, ktorý sa uskutoční v Historickej budove SND. Netrpezlivo čakám na plesový večer a teším sa na stretnutie so slovenským publikom, kde budem spievať rolu jednej z mojich obľúbených rozprávkových postáv pieseň morskej panny,“ hovorí Hrachuhi Bassenz, ktorá oceňuje aj dobročinný rozmer tohto podujatia. „Je veľmi pekné, že táto udalosť pomáha práve deťom,“ dodáva.

Tím popredných umelcov
Hudobnej dramaturgie jubilejného otváracieho ceremoniálu sa prvýkrát zhostil významný slovenský hudobný skladateľ Slavo Solovic. Na svojom konte má v spolupráci s Viliamom Klimáčkom niekoľko opier, pôsobí tiež ako aranžér a producent, spolupracoval s významnými hudobnými festivalmi Viva Musica! či Konvergencie. V roku 2018 získal slovenskú národnú filmovú cenu „Slnko v sieti“ za hudbu k filmu Čiara. „Pre interpretáciu operného umenia je kľúčový prenos emočného obsahu medzi tvorcom a divákom. Aj najlepšia ária môže nezaujať, či byť nudná, ak je nezaujímavo alebo nudne zaspievaná. Pri spevákoch, akými sú Pavol Bršlík a Hrachuhi Bassenz, to nehrozí. Obaja dokážu nielen naplniť skladateľov emočný zámer, ale ho aj povzniesť osobným prínosom na tú najvyššiu možnú interpretačnú úroveň a spraviť ho tak pre diváka jedinečným,” vysvetľuje výber operných interpretov pre úvodný ceremoniál jubilejného Plesu v opere Solovic.
Tím úvodného ceremoniálu dopĺňajú aj ďalší renomovaní umelci – na scénickom prevedení sa podieľa oceňovaný scénograf Slovenského národného divadla Juraj Kuchárek a kostýmy budú dielom uznávaného slovenského módneho návrhára Borisa Hanečku.

Večer s dvoma orchestrami

V rámci programu jubilejného 20. ročníka dobročinného Plesu v opere sa predstavia interpreti z oboch brehov Moravy, ktorí sa postarajú o skvelú zábavu a hudobnú pestrosť počas celého večera. Hudobných hostí budú počas tohto výnimočného večera sprevádzať až dva špičkové hudobné orchestre, a to Orchester Gustáva Broma a renomovaný B-Side Band. Prítomnosť dvoch orchestrových zoskupení je výnimočným prvkom, ktorý vyzdvihuje vysokú spoločenskú úroveň jubilejného Plesu v opere a noblesu samotného programu. „Veríme, že striedanie práve týchto dvoch výrazných hudobných telies počas celého večera bude zárukou elegantnej zábavy a našim vzácnym hosťom prinesie jedinečný hudobný zážitok spätý s oslavou dvadsiateho výročia dobročinného Plesu v opere,“ približuje Andrea Cocherová, riaditeľka Plesu v opere.
B-Side Band bude počas večera sprevádzať vynikajúcich umelcov z českej republiky – Vojtěcha Dyka, Terezu Černochovú a Matěja Rupperta. Súčasná česká hviezda, multitalentovaný umelec Vojtěch Dyk, zažije na Plese v opere svoju premiéru a s orchestrom poteší hostí nielen autorskými tanečnými skladbami, ale aj funky swingovými aranžmánmi svetových hitov.

Legendy slovenskej hudby
Hostia dobročinného Plesu v opere sa môžu tešiť aj na vystúpenie jednej z najväčších osobností slovenskej aj českej hudobnej scény – Richarda Müllera, nositeľa osemnástich cien v hudobnej ankete Aurel a štyroch cien v ankete Grand Prix rádio. Richard Müller sa tiež dvanásťkrát umiestnil medzi najlepšími spevákmi v ankete Slávik a získal ocenenie Krištáľové krídlo. Jeho výnimočný talent, nezabudnuteľný hlas a osobná charizma prispeli k predaju viac ako milióna nosičov. Jeho vystúpenie bude bezpochyby aj tentokrát zárukou skvelého hudobného zážitku. „Už len skutočnosť, že ide o jubilejný 20. ročník Plesu ma veľmi teší a oveľa väčšiu radosť mám z toho, aký je dobročinný účel, ktorý bude z tohto podujatia podporený. Som hrdý, že na takejto akcii môžeme vystúpiť,“ vyjadril sa k svojmu účinkovaniu na plese samotný Richard Müller.
Významný moment prepojenia dvoch jubileí nastane vystúpením skupiny Hex, ktorá oslavuje okrúhlych tridsať rokov od svojho založenia. Od svojho vzniku v roku 1989 prináša na slovenskú hudobnú scénu vzácne spojenie energie, profesionality a blízkosti so svojim publikom. Inak tomu nebude ani v prípade hostí večera, z ktorých viacerí už mali možnosť silu vystúpenia Hexu na plese zažiť. „Pred pár rokmi sme na dobročinnom Plese v opere hrali a bol to skvelý večer. V krásnom prostredí Slovenského národného divadla nehrávame každý deň a o to viac si vážime pozvanie. Z týchto priestorov dýcha história a my sme radi, že budeme môcť aj v roku 2020 zabaviť hostí našimi pesničkami,“ hovorí Yxo Dohňanský zo skupiny HEX.

V Restaurante Opera sa o zábavu prvýkrát v histórii Plesu v opere postará zoskupenie Cimbal Brothers – jedinečná kombinácia cimbalu, huslí a svetových hitov. Hostí tak premiérovo potešia podaním známych zahraničných aj slovenských hitov v unikátnom prevedení. Spolu s Cimbal Brothers sa predstaví aj vynikajúca Svetlana Rymarenko, ktorá patrí k obľúbeným hudobným stáliciam dobročinného Plesu v opere.

Hrachuhi Bassenz

Patrí k mladej generácii internacionálne etablovaných spevákov, od minulej sezóny je hosťujúcou sólistkou Kráľovskej opery v Londýne Covent Garden, ktorá je na úrovni MET v New Yorku alebo parížskej Opera Bastille. V poslednej dobe sa tiež s veľkým úspechom predstavila na najprestížnejšom japonskom pódiu Bunka Kaikan v role Desdemony pod režisérskou taktovkou Sira Antonia Pappana. Účinkovala tiež v Kráľovskej opere v Oslo i vo Viedenskej štátnej opere. Okrem toho je Bassenz novo-angažovaná sólistka legendárnej drážďanskej Semperoper, kde sa na prelome roka predstaví v hlavnej úlohe v opere Madame Butterfly. Hosťom Semperoper sa predstavila aj s Pavlom Bršlíkom v novej inscenácii Smetanovej Predanej nevesty.

Pavol Bršlík

Pavol Bršlík je poprednou osobnosťou slovenského vokálneho umenia a v súčasnosti patrí k najvýraznejším predstaviteľom mladšej speváckej generácie na medzinárodnej opernej scéne. Po štúdiu spevu sa presadil na medzinárodnej opernej scéne a v roku 2005 ho prestížny nemecký hudobný magazín Opernwelt vyhlásil za víťaza v kategórii Operný objav roka. Je pravidelným hosťom významných európskych operných scén ako sú Viedenská štátna opera, Bavorská štátna opera v Mníchove, Semperoper v Drážďanoch, Opernhaus v Zürichu, Metropolitná opera v New Yorku, Covent Garden v Londýne a mnohých ďalších. Patrí k vyhľadávaným koncertným umelcom s pravidelným účinkovaním v popredných koncertných sálach a na významných festivaloch. Umelecky spolupracoval s množstvom orchestrov ako sú napríklad London Philharmonic Orchestra, London Symphony Orchestra, Dresdner Philharmonie, Orchestre National de France, a to pod taktovkou dirigentských osobností ako Daniel Barenboim, Kurt Masur, Sir Colin Davis, Riccardo Muti, Enoch zu Guttenberg, Gustavo Dudamel a ďalší. V roku 2017 účinkoval na otváracom koncerte Elbphilharmonie v Hamburgu s dirigentom Thomasom Hengelbrockom a v minulom roku 2018 debutoval ako Leicester v opere Maria Stuarda v Zürichu. Nedávno sa predstavil aj ako Alfredo v Traviate vo Viedenskej Štátnej Opere a v Nemeckej Opere v Berlíne. Hostia v Covent Garden tiež ocenili jeho tenor v role Ottavia v opere Don Giovanni v londýnskej Covent Garden.

foto: archív Plus v opere

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu