Možno poznáte mnohé páry,
ktoré sa hádajú a vymieňajú si často názory. Asi sa vám zdá, že sa tí
dvaja k sebe nehodia, majú iné postoje a hovoríte si, že spolu dlho
nevydržia. Zrazu je ten pár spolu dva roky, tri roky, zasnúbia sa, vezmú
a majú deti. A stále si tie názory medzi sebou menia!
Každý človek je iný, to nie je žiadna hlboká múdrosť. Dvaja si buď porozumejú alebo nie. Mnohé dvojice si rozumejú v tých podstatných veciach, zhodujú sa v základných životných postojoch, ale dennodenné drobnosti medzi nimi často vytvárajú sváry. Problém? Vôbec nie!
„S Martinom sa hádame celkom často. Nezvyknú to byť veľmi podstatné veci. Hádame sa o psovi, o tom, prečo necháva potraviny v chladničke po záruke alebo o tom, že neposkladal bielizeň. Ja som občas náladová, takže sú tie hádky niekedy aj len o tom, že mám zlú náladu. Sme spolu tri roky a plánujeme sa vziať. Tie hádky sú v pohode. Pohádame sa, veci si vydiskutujeme a ideme ďalej. Je to skôr ako korenie vzťahu,“ prezrádza naša čitateľka Emily. A podľa psychologičky Zuzany Kmecovej má pravdu.
„Áno, občasné hádky môžu byť prospešné. Dokonca vzťahy, kde sa partneri nehádajú vôbec, nič neriešia, o ničom nediskutujú, také vzťahy hádam ani nie sú. Základné kritérium takej prospešnej hádky však musí byť aspoň nejaký jej konštruktívny výsledok, zachovanie rešpektu osobnosti partnera,“ hovorí psychologička.
Veľmi veľa ľudí pri hádkach vypúšťa z úst štipľavé slová, ktoré ubližujú viac, ako si myslia a tie už späť nevrátia. A práve o tomto najväčšom probléme hádok hovorí psychologička Zuzana Kmecová: „Žiadne urážky a podpásovky, len konštruktívna kritika a efektívny zámer. Pripomína to síce nereálnu až rozprávkovú ukážku hádky, ale ak sa dodrží motto neútočiť na osobu partnera, len upozorniť na to, aké správanie sa mi z jeho strany nepáči, to bude ideálne.“
„Aj ja hovorím Kubovi, čo sa mi nepáči a čo mi vadí a on naozaj počúva a snaží sa to nerobiť. A ja tiež,“ hovorí 28-ročná Martina. Ak vám niekto tvrdí, že sa nikdy nehádajú, stále majú jeden pre druhého len milé slovo a nič im nevadí, tak buď klamú alebo sú to introverti a časom to všetko vybuchne.
„Tiež je dobré, aby si partneri aj sami pre seba, aj pre druhého vyjasnili očakávania od vzťahu a jeden od druhého. A to sú akoby ciele ukončenia hádky k spokojnosti oboch strán,“ dodáva psychologička Kmecová.
K hádkam vás nikto nenúti, ale občasná výmena názorov len okorení vzťah a vám sa uľaví. A ako sa hovorí, čo je po hádke najlepšie? Predsa, udobrovanie sa!
by Andrea L.
foto: internet