Jeden partner na celý život. Existuje vôbec monogamia?

Spojené Arabské Emiráty, Egypt, Turecko, Tunisko, Maroko. To je len hŕstka štátov, kde sa slovo monogamia skloňuje len minimálne, ak vôbec. Sú to krajiny, kde je v kultúre mnohoženstvo akceptované. A mnohomužstvo? Taký pojem síce existuje, nájsť ho reálne je vzácnosť. A existuje monogamia? Ako pojem áno. A ako podoba vzťahu?

Mnoho ľudí, mnoho názorov. Aj v krajinách, kde je povolená iba monogamia, sú ľudia, ktorí s tým nie sú stotožnení. Ako u nás na Slovensku. Je to vlastne životný štýl, viera alebo vlastnosť, ktorú buď máme alebo nie? Sme na to stvorení a predurčení? Múdre knihy hovoria o tom, že monogamia je vzťah medzi mužom a ženou, kde tretia osoba nemá, čo robiť. Ale ani tie múdre knihy nehovoria o tom, či je človek na ňu stvorený.

„Každá krajina má nejakú kultúru, našej krajine je vlastná monogamia, resp. to tak bolo odjakživa, no spoznávanie iných kultúr, miešanie kultúr, nová, ako sa tým každý obhajuje, moderná doba prináša nové hranice, resp. nové normy, ktoré si však tiež nie každý človek chce osvojiť alebo sa s nimi stotožniť,“ povedala nám psychologička Zuzana Kmecová.

Tak o čom to je?

Je to teda o vôli, zodpovednosti voči tomu druhému, oddanosti, láske a rebríčku hodnôt v živote. A samozrejme vernosti. „Keď nájdeš tú správnu osobu, tak verím, že to možné je. Myslím si, že v posledných rokoch sú ľudia voči tomu benevolentnejší a berú to už tak, že je to „normálne“ mať viac partnerov,“ myslí si 31-ročný Filip. To isté si myslí aj naša čitateľka Janka. „Určite v prípade, že sa nájdu dvaja, ktorí si sedia vo všetkom a milujú sa. Myslím v záujmoch, sexe, prioritách a názoroch. Ja som monogamná. Ak má vo vzťahu človek všetko, myslím si, že nemá dôvod nebyť monogamný,“ povedala nám.

Nie všetci veria tomu, že monogamia je možná. „Myslím si, že nikto nedokáže byť monogamný. Nie sme tak stvorení,“ hovorí 26-ročná Kristína.

V každom prípade monogamia je asi aj o tom, čo si ktorý človek v živote prežil, aké skúsenosti mal, čím si prešiel, či sa vybúril, no a v neposlednom rade o povahe človeka. „Veľa ľudí je ešte stále za klasiku, iní na nich pozerajú ako na konzervatívcov. A ostatní podľa príkladov, ktoré sa im hodia sa obhajujú tým, že však to je normálne. Teda kdesi hlboko v sebe máme tú v Európe tradičnú hodnotu monogamie, no je individuálne nakoľko sme ju prekryli novými akože modernejšími „normami“. Aj monogamia má v dnešnej dobe svoje miesto a nie je na škodu porozmýšľať i nad jej výhodami a vrátiť sa k starým tradíciám,“ dodala psychologička Zuzana Kmecová.

by Andrea L.

foto: tumblr

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu