Historický Bardejov a obnovená Stará synagóga sú lákadlom pre turistov

0
629
Bardejov

Centrum Bardejova je pamiatkovou rezerváciou svetového významu spolu so Židovským suburbiom a patrí medzi najnavštevovanejšie. V rámci neho sa Stará synagóga, nachádzajúca sa za hradbami stredovekého mesta, premenila vďaka nedávnej komplexnej obnove a reštaurovaniu na viacúčelový reprezentatívny priestor a miesto pre kultúru. Hlavná sála synagógy je v súčasnosti miestom konania výstav, koncertov, konferencií a prednášok. Prepojenie všetkých stavieb areálu, vrátane otvorených plôch a bardejovského pamätníka holokaustu do kompaktnej zóny svetového kultúrneho dedičstva je dlhodobou prioritou Bardejova.  

Obnovená bardejovská synagóga

,,Bardejovská synagóga je súčasťou takzvaného Židovského suburbia, ktoré je najvýznamnejšou stavebnou pamiatkou židovského kultúrneho dedičstva v Bardejove. Komplex židovských rituálnych budov pozostáva zo Starej synagógy, domu zhromaždenia (bet hamidraš), rituálneho kúpeľa (mikve), expanznej veže, kotolne a rekonštruovanej hmoty rituálneho bitúnku. Tieto budovy slúžili duchovným a komunitným potrebám ortodoxnej židovskej komunity so silným vplyvom chasidizmu. Súbor stavieb sa nachádza v ochrannom pásme Pamiatkovej rezervácie Bardejov. V roku 2000 bolo historické jadro mesta Bardejov spolu so Židovským suburbiom zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Synagóga zo začiatku 19. storočia patrí medzi klenoty sakrálnej architektúry na Slovensku. Vyznačuje sa niekoľkými charakteristickými prvkami, medzi ktoré patria: monumentálny rizalit so vstupným schodiskom, slnečné hodiny, zahĺbenie podlahy pod úrovňou terénu, deväť klenieb v hlavnej sále, bohatá ornamentálna maľba interiéru, drevené stropy s výzdobou, zvláštny rad ôsmich výklenkov na východnej stene a dedikačná tabuľa. Interiér synagógy pozostáva z vestibulu, malej študovne, ženskej galérie a hlavnej sály. Najzaujímavejším artefaktom modlitebného priestoru je dedikačná tabuľa v hebrejskom jazyku umiestnená nad vstupom do hlavnej sály. Poeticky ladený text opisuje príbeh výstavby, ako aj mená jej staviteľov. Ďalšie zachované hebrejské nápisy sú citáciou Žalmu zo Starého zákona, ktorým sa určuje orientácia stavby na východ. Uprostred hlavnej sály sa nachádza vyvýšené pódium (bima), ktoré ho spájajú s klenbami štyry podporné piliere. Hebrejský nápis Keter Tora (Koruna Tóry) na východnej stene vyznačuje miesto, kde bol priestor pre schránku s Tórou. Súčasťou schodiska, ktoré ku nemu viedlo, je úkryt (geniza) slúžiaci na uskladnenie poškodených zvitkov Tóry, nepoužívaných náboženských textov alebo zakázaných kníh pred ich obradným pochovaním,“ uvádza stránka www.archinfo.sk o bardejovskej Starej synagóge.

Turistické lákadlá severovýchodu

Pamiatky historického jadra Bardejova  sú od roku 2000 zapísané v Zozname svetového dedičstva UNESCO spolu so Židovským suburbiom. Sú natoľko významné, že kvôli nim ročne navštívia toto centrum severovýchodného Slovenska desaťtisíce turistov. Keď k tomu pripočítame aj svetoznáme Bardejovské Kúpele, wellness zariadenia, drevené kostolíky v regióne, skanzeny, vybudované cyklotrasy a vojenskú históriu vo Svidníku a jeho okolí, výsledkom je mimoriadne atraktívny produkt cestovného ruchu severovýchodného Slovenska.

,,Dominantami historického centra Bardejova sú neskorogotická Bazilika svätého Egídia so zachovaným mobiliárom, goticko-renesančná Mestská radnica, dnes Šarišské múzeum a gotické i renesančné domy na radničnom námestí. Mestské hradby so siedmymi zachovanými baštami, bronzová socha kata, jedinečná galéria ikon, rôzne múzeá a kostoly patria k ďalším lákadlami mesta. Okrem toho sa v centre Bardejova konajú každý rok desiatky kultúrnych a spoločenských podujatí, najvýznamnejším z nich je historický Bardejovský jarmok,“ vymenúva zaujímavosti mesta Radomír Jančošek, riaditeľ oblastnej organizácie cestovného ruchu ŠARIŠ – BARDEJOV.

Ďalšie informácie si záujemcovia nájdu na: www.visitbardejov.sk, www.kupele-bj.sk a www.svidnik.sk,

Foto: Ján Krcho a archív OOCR Šariš – Bardejov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu