Hrobári slovenskej politiky a Ako skapal tatranský tiger

0
739
Hrobári slovenskej politiky

Pozoruhodné knihy o našej slovenskej realite – tej ekonomickej i politickej. Knihy, ktoré mapujú roky na našej scéne, idú do hĺbky, analyzujú a nútia premýšľať, spájať si veci.
Ako skapal tatranský tiger a Hrobári slovenskej politiky z pera Rada Baťa, slovenského novinára, ktorý začínal v denníku Hospodárske noviny, neskôr pôsobil aj v Pravde, SME, či v týždenníku Trend. Bol tiež jedným zo siedmich „statočných“ poradcov exprezidenta Andreja Kisku.

Hrobári slovenskej politiky

 „V knihe Ako skapal tatranský tiger som sa snažil vyvrátiť mýtus, že na Slovensku bude lepšie, keď politici prestanú kradnúť,“ tvrdí autor Rado Baťo. „V tejto knihe sa venujem katastrofálnym dôsledkom toho, čo sa stane, keď zabudneme, že aj hodnotoví lídri z „nášho“ tábora musia ovládať politické remeslo.“

Na páchanie dobra pri spravovaní štátu nestačí byť dobrým človekom. Nie je to ani konkurenčná výhoda, ani záruka úspešnejšej správy vecí verejných. Nestačí poraziť Fica a vyhrať voľby. Ešte dôležitejšie je vedieť udržať moc, vytvárať spojenectvá, robiť kompromisy a rozumne investovať politický kapitál.

Po troch vládach Smeru Slovensko zúfalo potrebovalo zmenu. Vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej bola pre veľkú časť spoločnosti poslednou, tragickou kvapkou civilizačného úpadku krajiny. Nespokojnosť ľudí s mizernou správou vecí verejných a plazivou mafianizáciou štátu sa premenila na hnev. „Vo februári 2020 tento hnev vyniesol k moci to najhlúpejšie a najzákernejšie, čo v slovenskej politike existovalo. Voliči do premiérskeho kresla posadili Igora Matoviča, pretože v kampani dokázal najlepšie odpovedať na ich túžbu po odplate,“ pripomína autor v úvode knihy.

Zmena po voľbách naozaj prišla. Žiaľ, mala podobu nového zla, ktoré počas tragickej pandémie, vojny v susednej krajine, ekonomickej a energetickej krízy uväznilo Slovensko v absurdnej rukojemníckej dráme. Jej nedobrovoľné obete boli dennodenne prinútené sledovať zrýchľujúcu sa eróziu správy vecí verejných. Rozklad politiky dosiahol tempo a intenzitu, ktoré nemali obdoby ani počas najhorších chvíľ Roberta Fica na úrade vlády. Nekončiace, nebezpečné, sebastredné divadlo predsedu Obyčajných ľudí pochovalo nádej, že vytúžená zmena spôsobu vládnutia bude na Slovensku zmenou k lepšiemu, píše R.Baťo.

Presvedčil som sa, že politická karma má zvláštny zmysel pre humor. V živote treba byť pripravený na všetko, ale na scenár, v ktorom sa najväčší politický klaun v krajine stane v roku 2021 mojim nadriadeným, bola moja fantázia prikrátka.

Ako skapal tatranský tiger

V roku 2020 vyšla kniha Ako skapal tatranský tiger, v ktorej sa rado Baťo pokúsil o ekonomické dejiny ponovembrového Slovenska.

Najväčšia politická lož v dejinách moderného Slovenska znie: Stačí prestať kradnúť a problémy sa vyriešia. Nestačí a nevyriešia. Tri desaťročia ekonomickej histórie krajiny sú plné šialených rozhodnutí. Ich dôsledky sa počítajú na miliardy eur, premárnené životné osudy a životy ľudí. Súčasťou mnohých zlomových okamihov bola korupcia, ale hlavným vinníkom problémov bola neschopnosť, malichernosť, neochota a nedostatok guráže. Slovensko na ceste za prosperitou stratilo vôľu hľadať riešenia. Kniha Ako skapal tatranský tiger ukazuje najdôležitejšie rozhodnutia, ktoré ovplyvnili hospodársky vývoj krajiny od jej vzniku v roku 1993 až do roku 2020.

Jednotlivé časti knihy sa venujú najdôležitejším témam a okamihom ekonomickej histórie ponovembrového Slovenska: privatizácia, vznik koruny a prijatie eura, krachy bánk a nebankových spoločností, zdravotníctvo, dôchodková reforma, reformy, verejné financie, spory okolo eurovalu.

V knihe autor píše o privatizácii, korune a eure, o verejných financiách a bankách, o dôchodkoch i zdravotníctve, o eurovale a toľko diskutovaných reformách.

Foto: Premedia, Startlab.sk, SkveléKnihy.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu