Igor Piačka – Rozprávky a povesti v Galérii u anjela v Kežmarku

0
1116

Výtvarník Igor Piačka je vynikajúci figuralista. Tvorba maliara, grafika a ilustrátor sa odvíja od najmenších grafických diel – známok, až po monumentálne maľby. 

História umeleckého života Igora Piačka sa prepojila s Galériou u anjela v Kežmarku výstavou grafík v roku 2007 s názvom Vášeň, neskôr realizoval s galériou veľkú výstavu v Krakove (2008) a napokon aj výstavu v Pálffyho paláci v Bratislave (2010). Počas roku 2020 mal Igor Piačka v Galérii U anjela exkluzívnu výstavu, ktorá  končí 1. decembra. Tvoria ju veľkorozmerné diela – ilustrácie – publikované v jedinečnej dvojdielnej publikácii Slovenských rozprávok a povestí Boženy Němcovej.  Je v nich všetko: Magické príbehy, víťazstvo dobra nad zlom a dobré konce, ktoré všetci máme tak radi. Mystické príbehy nie sú len uspávankou pre deti. Sú našou podvedomou túžbou po splnení našich snov. Rozprávky nám dávajú hlboký zmysel. Odkrývajú a odhaľujú odvrátenú časť našej duše. V čom sú ilustrácie Igora Piačka jedinečné? Upúta najmä typickou, plnokrvnou farebnosťou. Dokázal v nich uchovať krásu – stačí si pozrieť Zlatovlásku, pokoru a nehu – Popolušky, tajomstvo aj temnotu – Svetovládny rytier. Autorovi sa podarilo posunúť ilustrácie našich tradičných rozprávok do 21. storočia. Ponechal však divákovi a čitateľovi aj dostatok priestoru pre fantáziu a na snívanie. 

Kniha Boženy Němcovej Slovenské rozprávky a povesti vychádza ako exkluzívna dvojzväzková publikácia s ilustráciami Igora Piačka práve teraz v predvianočnom čase a iste mnohých poteší pod vianočným stromčekom. Galéria u anjela v Kežmarku pri tejto príležitosti pripravila pre návštevníkov na 1. decembra 2020 od 15. do 18. hodiny autogramiádu Igora Piačka, samozrejme,  v súlade s prísnymi opatreniami kvôli koronavírusovej hrozbe: Prihlásení hostia (po 6) budú prichádzať (v rúškach) v polhodinových intervaloch. Dajú si autorovi podpísať kúpenú knihu a zároveň si prezrú výstavu diel – ilustrácii. 

Záujemcovia o autogramiádu sa môžu informovať alebo prihlásiť svoju účasť na www.galeriauanjela.sk 

O autorovi

Igor Piačka sa narodil v Třebíči v roku 1962. Vyrastal vo Vrbovom na Slovensku. Študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, na oddelení grafiky a knižnej tvorby u prof. Albína Brunovského a na Kráľovskej akadémii krásnych umení  v Bruseli u prof. Philipa Maesa. Venuje sa grafike, maľbe, kresbe, ilustrácii, ex-librisu  a známkovej tvorbe. Za svoje diela získal mnohé ocenenia.  Je členom Slovenskej výtvarnej únie, Spolku grafikov, Združenia grafikov G-Bod a Sdružení Hollar. Žije a pracuje v  Pezinku. Igor Piačka bol práve v týchto dňoch nominovaný na ocenenie Krištáľové krídlo.

foto: IP

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu