IKEA dala druhý život vianočným stromčekom, z ktorých vyrobila obľúbenú knižnicu BILLY

0
1046

IKEA myslí na budúcnosť našej planéty a rozumné využívanie prírodných zdrojov berie naozaj vážne v každom kroku výroby. Preto na Slovensku vôbec prvýkrát vyrobila z použitých vianočných stromčekov nový IKEA nábytok. Stromčeky, ktoré nám zdobili domácnosti počas vianočných sviatkov premenila na obľúbené knižnice BILLY.

IKEA v decembri 2020 vypredala 8 400 vianočných stromčekov. Tak ako každý rok, aj tento rok mali  zákazníci IKEA možnosť priniesť svoje použité vianočné stromčeky po Vianociach naspäť do IKEA, pričom im tentokrát zabezpečili pokračovanie vianočnej misie a premenu na nový kus nábytku. Kým po minulé roky putovali stromčeky na ekologické zhodnotenie do spaľovne a premenili sa na biomasu, tento rok IKEA spustila na Slovensku pilotný projekt recyklácie stromčekov. ,,Povedali sme si, že to ide aj inak a použité stromčeky predsa vieme ešte opätovne využiť,“ hovorí Anna Šimončičová, líderka pre udržateľnosť IKEA Bratislava. ,,Spojili sme sa s IKEA Industry v Malackách, ktorá, okrem iného, vyrába aj drevovláknitú dosku použitú vo výrobkoch IKEA a dohodli sme sa spolu, že im použité vianočné stromčeky IKEA od našich zákazníkov donesieme a oni ich použijú na výrobu drevovláknitej dosky, ktorá bude následne použitá na výrobky IKEA, konkrétne obľúbenú knižnicu Billy,“ dodáva Šimončičová.

Jednoduchou zmenou IKEA prispela hneď trojnásobne k šetreniu prírodných zdrojov a našej planéty. Používanie recyklovaného materiálu, nielenže redukuje množstvo odpadu, ktorý by skončil na skládkach a v spaľovniach, ale aj znižuje tlak vyvíjaný na prírodné zdroje. Vďaka správnemu hospodáreniu s týmito zdrojmi IKEA prispieva k zníženiu našej uhlíkovej stopy.

IKEA Industry v Malackách stromčeky využila pri výrobe drevotrieskových dosiek. ,,V rámci nášho výrobného procesu sa musí vianočný stromček, tak ako každá iná drevná surovina, posekať na štiepky a potom na menšie triesky. Materiál potom vstupuje do procesu sušenia a na linku triedenia. Následne vstupuje na linku nanášania lepidla a vrstvenia, kde sa takto pripravený koberec predlisuje a pokračuje do lisu, kde z neho vzíde hotová doska, ktorá sa v ďalšom procese obrúsi,“ vysvetľuje celý proces Vladimír Matúšek, riaditeľ IKEA Industry v Malackách. ,,Od nás putujú tieto dosky ďalej do nábytkárskych závodov, kde sa premenia na hotový nábytok, ktorý môžete nájsť v obchodných domoch IKEA.“

Copyright Peter Brichta 2021 :: www.pbphoto.sk ::

Na jeden meter kubický drevotrieskovej dosky sa zužitkuje 140 vianočných stromčekov. To znamená, že napríklad na jednu knižnicu BILLY s rozmermi 80x28x202cm je potrebné drevo z približne desiatich stromčekov. Stovky zákazníkov IKEA tak pomohli vyrobiť nábytok s príbehom Vianoc a navyše pomohli našej krásnej planéte. Používanie odpadu ako výrobnej suroviny je jednou z ciest k udržateľnejšej budúcnosti, o ktorú sa IKEA dlhodobo usiluje.

foto: IKEA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu