Grafton Slovakia: Ak absolvent už pozná firmu, je pravdepodobnejšie, že si ju vyberie

0
1511

Centrá zdieľaných služieb (SSC) na Slovensku aj pod vplyvom pretrvávajúceho nedostatku kandidátov na pracovnom trhu čoraz intenzívnejšie spolupracujú s vysokými školami. Skúsenosti personalistov ukazujú, že kontakt s konkrétnou spoločnosťou počas štúdia značne zaváži pri neskoršej voľbe zamestnávateľa: ak absolvent už pozná danú firmu, je pravdepodobnejšie, že neskôr si ju vyberie.

Spoločnosti v tejto sfére najmä v súvislosti so zákazníckym servisom (Customer Care) stále preferujú kandidátov s predchádzajúcimi skúsenosťami z administratívy, ukončeným vysokoškolským vzdelaním a kvalitnou angličtinou. Pod vplyvom rekordne nízkej nezamestnanosti však centrá zdieľaných služieb oproti predchádzajúcim obdobiam znižujú svoje požiadavky a vyhľadávajú potenciálnych zamestnancov aj bez predchádzajúcich skúseností, ale so záujmom o túto oblasť a plynulým anglickým jazykom, čo je šanca práve pre absolventov.

Finančné aj nepeňažné aktivity SSC smerom k vysokým školám
Aktivity zo strany SSC smerom k vysokým školám a ich študentom majú finančné aj nepeňažné podoby. „Medzi tie prvé patrí napríklad participácia na akciách príslušného zamerania na univerzitnej pôde. Viaceré vysoké školy pravidelne organizujú veľtrhy práce a kariérneho poradenstva, aby poskytli spoločnostiam priamy kontakt na sprostredkovanie príležitostí, odporúčaní a konzultácií končiacim študentom,“ vysvetľuje Dagmara Haľamová, Shared Services Division Manager personálnej agentúry Grafton Slovakia.

SSC sa finančne podieľajú aj na unikátnych projektoch založených na interakcii škôl a ich poslucháčov s európskymi inštitúciami, diplomatickými zbormi a ústavnými činiteľmi. Do tejto kategórie spadajú aj špeciálne výskumné projekty.

Vstup priamo do vzdelávacieho procesu
„Firmy čoraz častejšie využívajú možnosť vytvárania pracovných skupín napríklad v rámci rôznych programov medzi univerzitami a zamestnávateľmi v oblasti SSC: na platených workshopoch zadávajú študentom roleplay a na základe toho im prípadne ponúkajú miesto – spolupracujú s nimi teda už počas štúdia,“ konštatuje Haľamová.

Hlavnou nefinančnou metódou kooperácie centier zdieľaných služieb s vysokými školami je vstup priamo do vzdelávacieho procesu. Súčasťou výučby sú prednášky lektorov a tútorov o personálnom manažmente, psychológii či udržateľnosti zdrojov, aj s týmito aktivitami sa spájajú workshopy.

„SSC v tejto sfére spolupracujú aj s tretími stranami typu univerzitných vzdelávacích centier či študentských organizácií,“ vymenúva odborníčka Graftonu.

Jedna z prvých položiek v životopise
Proaktívne firmy sa zapájajú do prípravy a prevádzkovania prechodových platforiem pre študentov či čerstvých absolventov. „Po vysvetlení teoretickej časti nasleduje prax vo firme – internship, trainee program alebo graduate program na pol roka či rok v záverečnej fáze štúdia alebo krátko po ňom,“ konkretizuje Dagmara Haľamová.

Programy vzdelávania v rámci teórie ponúka napríklad Fakulta manažmentu Univerzity Komenského, Vysoká škola manažmentu, Vysoká škola ekonómie a manažmentu verejnej správy a Katedra sociálneho rozvoja a práce Národohospodárskej fakulty EUBA. „Máme skúsenosti aj s kooperáciou s Americkou obchodnou komorou (AmCham Slovakia), ktorá sa – rovnako ako naša agentúra – snaží o osvetu pri príprave študentov na trh práce,“ podotýka Haľamová.

Spolupráca SSC s vysokými školami je obojstranne mimoriadne prínosná. Študenti získavajú kontakt s firmami a prehľad o trhu, spoznávajú budúcu náplň práce a majú viac času na rozhodovanie o svojom kariérnom smerovaní. „Navyše, nadobudnú pracovné návyky, akcelerujú svoj osobný rozvoj a do CV im pribudne jedna z prvých skúseností. Okrem toho sa naučia, ako sa pripraviť na pracovný pohovor, uvedomia si očakávania druhej strany a zistia, ako prezentovať svoje prednosti,“ upozorňuje Haľamová, ktorá zo skúseností Graftonu v tomto smere vníma kvalitnú základňu vybudovanú napríklad spoločnosťami Swiss Re, Henkel, ING GSO, IBM a Covestro.

foto: Grafton Slovakia

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu