Kam sa vybrať za moderným umením

0
982

Navštívte múzeá a galérie, kde to žije umením!

V Českej republike je výnimočné množstvo múzeí a galérií. Našli by ste ich tu viac ako 700. Niektoré galérie sú prvotriedne inštitúcie zamerané na stredoveké umenie, iné zase radšej vystavujú také kúsky, na ktorých olej ešte obrazne povedané nestihol zaschnúť. Dnes vám predstavíme múzeá a galérie, v ktorých nájdete inštalácie moderného a súčasného umenia, v ktorých sa môžete zúčastniť súkromných vernisáží, a ktoré lákajú návštevníkov všetkých generácií, aby nasali atmosféru umeleckého sveta. Prekvapia vás nielen rozsiahle a často neobvyklé výstavné priestory, ale aj kaviarne, galerijné obchody a pozoruhodné inštalácie.

Praha – kultúrne centrum
Praha je už od nepamäti kultúrnym centrom českých krajín. Aj dnes tu nájdete najväčšie množstvo galérií a múzeí z celej Českej republiky. Zaujímavá a kurátorsky odvážna Galéria hlavného mesta Prahy vystavuje súčasné umenie v niekoľkých svojich budovách – v Dome u Kamenného zvonu na Staromestskom námestí, na druhom poschodí Mestskej knižnice, v Dome fotografie a v sezóne tiež v Zámku Troja.

Centrum súčasného umenia DOX
Centrum súčasného umenia DOX v Prahe v Holešoviciach je nezávislou scénou, kde vystavujú umelci naprieč odbormi a žánrami. Je to tiež platforma, ktorá umožňuje prezentáciu českých aj medzinárodných architektov, dizajnérov a kreatívcov. Spoznáte ho ľahko, na streche tu majú úžasnú vzducholoď Gulliver. Výstavy si potom môžete pozrieť v unikátnom multifunkčnom priestore, ktorý sa zaraďuje medzi najzaujímavejšie české architektonické projekty posledných rokov. Pestré spektrum podujatí zahŕňa výstavy, komentované prehliadky, prednášky, panelové diskusie, performance a rodinné a vzdelávacie programy.

Museum Kampa
Fenomenálnu zbierku moderného stredoeurópskeho umenia spravovanú nadáciou Jana a Medy Mládkových si môžete vychutnať v Museu Kampa, ktoré nájdete v komplexe Sovových mlynov na ostrove Kampa pri brehu Vltavy. Múzeum sa stará o rozsiahle zbierky dvoch ikon v dejinách umenia 20. storočia, priekopníka abstrakcie Františka Kupku a českého sochára Otto Gutfreunda, a ďalšie skvosty významných umelcov. Okrem toho tiež organizuje množstvo krátkodobých výstav tuzemských aj zahraničných umelcov.

Galéria Rudolfinum
Galériu Rudolfinum zameriavajúcu sa na veľké výstavné projekty prevažne súčasného výtvarného umenia nájdete na Palachovom námestí. Sídli spoločne s Českou filharmóniou v historickej neorenesančnej budove Rudolfina v Starom Meste. Ide o tzv. kunsthalle, teda galériu založenú na koncepte organizovania dočasných výstav bez stálej expozície. Okrem výstavných sál sa v galérii nachádza aj edukačný priestor pre deti i dospelých nazvaný Artpark, ktorý je plný interaktívnych projektov a zaujímavých informácií o umeleckom svete.

Veľtržný palác
Pri potulkách za moderným umením v Prahe len ťažko prehliadnete ponuku Národnej galérie vo funkcionalistickom Veľtržnom paláci. Tu sa nachádzajú rozsiahle zbierky diel českých aj zahraničných autorov. Stála expozícia sa skladá z niekoľkých častí. Volajú sa 1796-1918: Umenie dlhého storočia, 1918-1938: Prvá republika a 1930-súčasnosť: České moderné umenie. Aj keď sa jedná o výstavy stálych zbierok, Národná galéria neustále dokupuje nové diela, a tak sa máte možnosť zoznámiť s tým, čo sa práve teraz na poli umenia urodilo. Vo Veľtržnom paláci sa takisto konajú krátkodobé výstavy popredných súčasných svetových umelcov. Na odpočinok môžete využiť jedinečné priestory Café Jedna. Navyše deťom a mladým do 26 rokov sa otvára Národná galéria po celý rok zadarmo.

GASK v Kutnej Hore
Druhá najväčšia galéria v Českej republike sídli v priestoroch rozsiahlej citlivo zrekonštruovanej barokovej budovy bývalého Jezuitského konviktu v Kutnej Hore neďaleko Prahy. GASK – Galéria Stredočeského kraja – sa zameriava predovšetkým na výtvarné umenie 20. a 21. storočia. Na viac ako 3000 m2 ponúka priateľský galerijný priestor inšpirovaný konceptom najznámejších svetových galérií, ako je Centre Georges Pompidou v Paríži alebo Tate Modern v Londýne. Pri prehliadke nevynechajte stálu expozíciu s názvom Stav mysle, ktorá odráža myšlienkové rozpoloženie človeka stojaceho pri zrode predstavených diel (napr. úzkosť, osamotenie, duchovnosť, pamäť alebo kontemplácie). Zároveň sa tu však usporadúvajú tiež výstavy súčasného umenia a ďalšie dočasné výstavy.

Alšova juhočeská galéria na zámku Hluboká
Alšova juhočeská galéria, ktorá sídli na zámku Hluboká v južných Čechách, je umeleckohistorické múzeum, ktoré patrí k najväčším svojho druhu v Českej republike. Nájdete tu jednak množstvo zbierkových umeleckých predmetov od 16. do 18. storočia, ale aj priestory, kde sa konajú výstavy súčasného umenia.

Oblastná galéria v Liberci
Oblastná galéria v severočeskom Liberci je špecializované múzeum umenia, ktoré sa venuje regiónu severných Čiech. Stará sa o rozsiahle umelecké zbierky a návštevníkom ponúka prehliadku štyroch stálych expozícií európskeho a českého umenia. Jednou z nich je aj zbierka českého umenia 20. storočia, kde nájdete impresionistov alebo kubistov, ale aj regionálne moderné umenie vzniknuté po druhej svetovej vojne.

GVUO v Ostrave
Galéria výtvarného umenia v Ostrave patrí medzi päť najvýznamnejších zbierkotvorných inštitúcií v Českej republike. Výstavné priestory nájdete vo funkcionalistickej budove Domu umenia. V súčasnosti sú v galérii umiestnené predovšetkým expozície zbierok českého maliarstva 19. a 20. storočia a sochárstva 20. storočia. Nájdete tu však aj grafické zbierky moderného európskeho umenia. Galéria okrem iného vlastní jeden z najvýznamnejších obrazov 20. storočia, Juditu, dielo Gustava Klimta.

Galéria Kupe v Opave
V Opave, ktorú by ste našli na východe Českej republiky v českej časti Sliezska, sa nachádza galéria Kupe. Ide o kultúrno-umelecký priestor, kde sa stretáva súčasná kultúra a umenie naprieč žánrami. V interiéroch bývalej vodárenskej veže pri opavskej stanici sa stretnete s krátkodobými výstavami súčasného umenia aj so stálou expozíciou známeho výtvarníka Kurta Gebauera.

Fait Gallery v Brne
Fait Gallery v juhomoravskom Brne je nová súkromná galerijná inštitúcia. Konajú sa tu nielen pravidelné podujatia, ale galéria podporuje aj rozvoj súčasného umenia. Súčasťou Fait Gallery je tiež výborná kaviareň Mutter Café, dielňa pre umelcov a artový bookshop.

Galéria Závodný v Mikulove
Galéria Závodný je súkromná galéria v historickom jadre juhomoravského Mikulova. Už dom, v ktorom galéria sídli, je dielo samo o sebe. Obrovské bloky bieleho vápenca pokrývajú dom od zeme až po špičku strechy. Aj keď je dom výrazný, skvele zapadne do historického jadra mesta. Výstavný program tvoria autorské výstavy vynikajúcich českých aj zahraničných umelcov predovšetkým slovenských a stredoeurópskych. Galéria spolupracuje so štátnymi inštitúciami aj súkromnými subjektmi a výtvarné aktivity často sprevádza cyklus koncertov.

Viac tipov na výlety do Českej republiky nájdete na www.kudyznudy.cz

foto: kudyznudy.cz

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu