Ako po minulé roky, aj počas tejto dovolenkovej sezóny môžeme v prípade potreby využiť počas pobytu v zahraničí asistenčné služby či konzulárnu pomoc Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky. Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár informoval na tlačovej konferencii o prípravách zahraničnej služby na aktuálnu letnú turistickú sezónu. Spolu s ďalšími pracovníkmi ministerstva priblížili cestujúcej verejnosti užitočné informácie k cestám do zahraničia, ako aj možností pomoci zo strany slovenskej konzulárnej služby.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár apeloval na občanov, aby si cestovanie dôkladne naplánovali, preverili podmienky vstupu a pobytu v destinácii, do ktorej sa chystajú, počas pobytu v zahraničí sa správali zodpovedne, dodržiavali zvyky, zákony a pravidlá jednotlivých krajín, čím môžu minimalizovať riziko problémov. „Slovensko má na celom svete 74 konzulárnych pracovísk, ktoré za minulý rok vybavili štvrť milióna rôznych požiadaviek od našich občanov. Rovnako tento rok sme pripravení poskytovať konzulárnu pomoc, pokiaľ sa Slováci v zahraničí dostanú do ťažkostí, napríklad v prípade straty dokladov, pri nehode, zdravotných problémoch alebo žiaľ, i úmrtí, keď vieme pomôcť pri kontaktovaní rodinných príslušníkov či komunikácii s miestnymi úradmi,“ priblížil minister a zdôraznil, že zastupiteľské úrady slúžia na pomoc občanom SR, no tiež majú limitované právomoci zákonmi a inými predpismi platnými v štáte, v ktorom pôsobia.

Rezort diplomacie odporúča občanom skontrolovať pred vycestovaním platné cestovné odporúčania, ktoré sú aktualizované na webovej stránke ministerstva zahraničných vecí. „Ak ľudia vycestujú v rozpore s cestovným odporúčaním „necestovať“ alebo opustiť krajinu“, musia počítať s tým, že im z objektívnych dôvodov nebudeme môcť poskytnúť konzulárnu asistenciu v plnom rozsahu, aj keď sa ocitnú v ohrození,“ upozornil minister. Pred cestou do zahraničia môžeme využiť bezplatnú registráciu na webstránke www.mzv.sk alebo si stiahnuť aplikáciu Svetobežka, ktorá poskytuje množstvo dôležitých informácií, medzi inými napríklad aj kontakty na zastupiteľské úrady SR a ďalšie praktické rady, odporúčania. Igor Pokojný, generálny riaditeľ konzulárnej a medzinárodnoprávnej sekcie rezortu zahraničných vecí ešte upozornil na kontrolu dokladov: „Základným krokom je preverenie, či do destinácie, kam plánujem vycestovať, stačí občiansky preukaz, alebo je potrebný pas, alebo sú potrebné víza, či majú doklady potrebnú dĺžku platnosti. Zároveň odporúčame mať pri sebe kópiu dokladov a uzavrieť adekvátne cestovné poistenie“.

Na stránke rezortu zahraničných vecí – https://i.mzv.sk/leto2024 – si záujemcovia nájdu všetky všeobecné informácie s odporúčaniami pre cestujúcu verejnosť vrátane prehľadu asistenčných služieb Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, možností pomoci slovenských konzulov v zahraničí a aktuálneho vízového režimu vybraných krajín.

Ilustračné foto: unsplash.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu