Kolagén a dojčenie – ide to dohromady?

0
465
kolagén deti matky

Mnohé dámy si obľúbili kolagén vo forme výživového doplnku pre jeho účinky na pleť, vlasy, nechty a na pohybovú sústavu. Kvalitný, ideálne stopercentne čistý práškový kolagén získavaný zo živočíšnych zdrojov totiž účinne dopĺňa do nášho tela esenciálnu bielkovinu, ktorej už po tridsiatke nemusíme mať dostatok. Užívať kolagén by sme mali všetci, ale v období tehotenstva a dojčenia majú ženy dilemu: môžu ho užívať aj naďalej? V článku vám prinášame odpoveď na túto otázku.

Každá žena sa chce cítiť dobre a k tomu aj dobre vyzerať, a čerstvé mamičky samozrejme nie sú žiadnou výnimkou. Priviesť na svet malého drobca totiž nie je vôbec ľahká úloha. Dať sa preto čím skôr do pôvodného stavu je priorita mnohých mamičiek, aby sa mohli pri plnej sile venovať bábätku. V tom môže pomôcť aj kolagén.

Táto esenciálna bielkovina sa v našom organizme prirodzene tvorí, ale keď už telo nestíha, je vhodné si ju dopĺňať. Dôležité je nájsť taký výživový doplnok, ktorý má dostatočne vysoký obsah kolagénu, ideálne jednozložkový a bez príchutí, aróm či farbív. Prečo, vysvetľuje doktorka biochémie, RNDr. Dagmar Petrová:

„Fragmenty kolagénu môžu s rôznymi prímesami reagovať tak, že sa prímesi niekde na fragmenty uchytia. Táto väzba a to, či k tomu dôjde, závisí na type prímesi a na charakteristike prostredia. Táto väzba sa môže v žalúdku rozpadnúť, ale nemusí. Ak prímesi zostanú uchytené, môžu obmedzovať absorpciu. Po prechode do krvného riečiska môžu obmedzovať prienik do buniek, ktoré majú potenciál k spracovaniu fragmentov kolagénu.“

Je zároveň dôležité, aby bol vyrobený šetrne. Kolagén zo živočíšnych zdrojov prechádza spracovaním, štiepením molekúl na menšie peptidy. Vzniknutý kolagénový hydrolyzát by mal byť bioaktívny, aby ho ľudské telo mohlo naplno využiť ako svoj vlastný. Na zachovanie bioaktivity dbá aj česká značka Inca Collagen, ktorá zvolila na štiepenie kolagénu šetrnú enzymatickú hydrolýzu. Do kolagénu už nepridáva naviac žiadne príchute ani arómy, ide o 100 % čistý kolagén z morských rýb, mikronizovaný do formy jemného prášku.

kolagén deti matky

Zákazníčky, ktoré si naň zvykli pred tehotenstvom, sa preto oprávnene pýtajú aj na to, či ho môžu užívať naďalej. Odpoveď výrobcu znie takto: Hoci ide o prírodnú látku, z legislatívneho hľadiska ho nemôžu v tehotenstve odporúčať. Naopak, kolagén počas dojčenia je celkom bezpečný. Dokonca môže byť veľmi nápomocný po mnohých stránkach:

  • Pomáha mamičkám s hojením popôrodných rán – kolagén sa nachádza v koži, podporou štruktúry kože sa zlepšuje aj regeneračný proces tkanív.
  • Podporuje zdravie ďasien a zubov – keďže aj v nich sa nachádza, potvrdzuje doktorka Petrová: „Uloženie zubov v ďasnách silne závisí od kolagénu, pretože ďasná obsahujú kolagén ako medzibunkové spojivo.“
  • Podporuje rast vlasov, ktoré niekedy zvyknú po pôrode vo zvýšenej miere vypadávať. Tento jav je celkom prirodzený, ale aj vďaka kolagénu môžete vlasom pomôcť rýchlejšie sa dostať späť do pôvodného stavu.
  • Zlepšuje štruktúru pokožky, pomôže mamičkám popasovať sa s akné, pigmentovými škvrnami, zlepšiť celulitídu či zjemniť strie.
  • Je tiež veľkým pomocníkom pri bolestiach kĺbov, pretože podporuje tkanivo chrupavky a tak pomáha zlepšiť pohyblivosť tela.

Kolagén skrátka pomáha vyčerpanému telu mamičky dostať sa do formy. A mnohé to s Inca Collagen aj zažili, ako hovoria recenzie:

„Užívala som ho po pôrode, je úžasný, pomohol mi s vlasmi, pleťou, nechtami, dobre som sa po ňom cítila.“ Soňa Čomová

„Mne pomohol Inca Collagen po úraze kolena, vďaka nemu ma prestalo bolieť a pravidelne ho užívam aj kvôli regenerácii vlasov, ktoré mi po poslednom pôrode pred 2 rokmi dosť výrazne vypadali.“ Jaroslava Račková

Aj samotné dojčenie dá mamičkám zabrať. Oplatí sa teda dať tomuto životabudiču šancu. Český Inca Collagen skutočne funguje, preto si za 8 rokov existencie získal už viac než 250 tisíc spokojných a verných zákazníkov. Je to podpora pre celé ženské telo, ktoré to po pôrode bábätka skutočne ocení.

Pripravil: Ľubo Šimkovič
Foto: Inca Collagen

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu