Krása a jedinečnosť sakúr na obrazoch a fotografiách v Bratislave

0
177
slávnosť Sakury

Festival sakúr a umenia 2024 vyvrcholí svojou záverečnou časťou – spoločnou výstavou, na ktorej sa predstavia víťazné práce autorov a autoriek výtvarnej a fotografickej súťaže. „Som veľmi rád, že sa podarilo zorganizovať výstavy, ktorých nosnou témou sú stromy sakura, ktoré sú tak symbolické pre Japonsko,“ hovorí Yasuhiro Kawakami, veľvyslanec Japonska v Slovenskej republike. „Výtvarné práce namaľované japonskými študentmi budú vystavené spolu s prácami tých slovenských. Teší ma, že sakury spájajú ľudí, i naše dve krajiny, Slovensko a Japonsko.“ Vernisáže výstav sú naplánované na stredu 12. júna v Justiho sieni Primaciálneho paláca.

Kvety sakúr symbolizujú jedinečnosť aj prchavú krásu zároveň. Japonské stromy totiž kvitnú zvyčajne len sedem až štrnásť dní. Pri príležitosti 100. výročia vzťahov Japonska a Československa bolo v desiatich mestských častiach Bratislavy vysadených počas rokov 2020 a 2021 okolo 165 japonských čerešní. Stromy darovalo Japonské veľvyslanectvo v SR. Vlani v Dúbravke na Valachovej ulici k ním pribudol nový Sad sakúr a umenia založený zo súkromnej aktivity priateľov Japonska. Sad za svoj vznik vďačí aj podpore mestskej časti Bratislava-Dúbravka a zapojeniu viacerých známych osobností z oblasti diplomacie a kultúry,  ktoré si stromy „adoptovali.“

Výstava s názvom Sakury v mojich očiach sa otvorí v Justiho sieni Primaciálneho paláca 12. júna o 15. hodine. Je výsledkom výtvarnej súťaže, ktorá bola súčasťou 2. ročníka Festivalu sakúr a umenia. Žiaci základných umeleckých škôl v Bratislavskom kraji a Bratislavy v nej rôznym spôsobom a pohľadom zachytávali krásu rozkvitnutých sakúr – japonských čerešní. Vyhlasovateľmi súťaže sú občianske združenia Media, Veľvyslanectvo Japonska na Slovensku a vydavateľstvo IKAR v spolupráci so základnými umeleckými školami v regióne. „Súťažiaci mali zadaný len formát výkresu, technika bola ľubovoľná“ približuje spoluorganizátorka Zuzana Horváthová, riaditeľka Základnej umeleckej školy Eugena Suchoňa. „S radosťou sme sledovali inšpiratívne menšie a väčšie diela, ktoré do súťaže prichádzali. Potešil nás záujem žiakov.“ Súťaž prebiehala do konca apríla v štyroch vekových kategóriách. Výtvarné práce pochádzajú z ôsmich základných umeleckých škôl z Bratislavy a Bratislavského kraja. Porota posudzovala viac ako 130 výtvarných prác a vybrala z nich tie najzaujímavejšie. „Zobrazenie sakúr v kresbách a fotografiách prináša deťom aj dospelým blízky dotyk s krásou a posolstvom kvetu sakúr. Odráža sa v nich vzácnosť okamihov krásy, ale pri zamyslení sa aj potreba vnímania šťastia. Súťaž a výstava sú ďalším spôsobom ako rozvinúť porozumenie a priateľstvo medzi Japonskom a Slovenskom,“ dodáva iniciátor projektu Vladimír Grežo. . Súčasťou výstavy Sakury v mojich očiach bude aj nesúťažná prehliadka prác žiakov z Mestskej základnej školy Šokaku v Gifu. Obrázky doputovali z Gifu na Slovensko vďaka spolupráci s japonskou spoločnosťou NIPPON EXPRESS.

slávnosť Sakury

Jedinečnosť, krásu i jej prchavosť približuje aj ďalšia výstava venovaná sakurám. Je výsledkom 2. ročníka fotosúťaže sakúr a jej vernisáž v Justiho sieni Primaciálneho paláca je sa uskutoční 12. júna o 17. hodine. Vyhlasovateľmi súťaže boli občianske združenie MEDIA a fotografická skupina Bratislava v hľadáčiku.  V súťaži sa zišlo 67 fotografií, v ktorých autori zobrazili to, čo príroda vyčaruje na stromoch sakúr. Do úzkeho výberu postúpilo 14 fotografií a jedna cena diváka, ktoré uvidíme aj na výstave. Fotografie zachytávajú rozkvitnuté sakury z rôznych častí Bratislavy. „Fotografovanie kvitnúcich sakúr, bolo pre našu fotografickú skupinu – Bratislava v hľadáčiku,  výzvou aj potešením zároveň. Verím, že sa autorom podarilo zachytiť ich žiarivú krásu a vystavené fotografie budú ako závan japonskej jari v našom meste,“ dodáva Miroslava Mydliarová, členka poroty a zástupca fotografickej skupiny. Kvety sakúr, ktoré autori zachytávali, symbolizujú jedinečnosť aj prchavú krásu zároveň. Fotografie budú vystavené v Justiho sieni do 16. júna.

Pripravila: Lucia Marcinátová
Foto:  Festival sakúr

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu