Vychádza román Volavka od Jany Benkove

0
1421

Spisovateľke Jane Benkovej vychádza už 40-ta knižka – nový román Volavka s nevšednou čierno-bielou titulkou. „Chceli sme sa s pánom vydavateľom a jeho tímom posunúť trochu ďalej a prekvapiť mojich čitateľov novým tipom obálky knihy. A potom som vo fotoagentúre našla túto snímku a bolo rozhodnuté,“ vysvetľuje autorka a pokračuje:
„Pomenovanie volavka som síce využila z aktuálnych dôvodov, ale hlavná postava je fiktívna, nepísala som ju podľa nikoho konkrétneho, hoci tých reálnych volaviek sa nám tu pohybuje viac…“ hovorí J. Benková. „Prostredie, v ktorom sa románová hrdinka Gréta pohybuje, je však jasne inšpirované úrovňou slovenských úradov, ministerstiev, ktorých prínos je nulový – a tak vyzerá aj ich zákulisie: je plné smiešnych figúrok, ktoré sa hrajú na mocných. Gréta sa vrhá do dobrodružstva, do života medzi najvplyvnejšími ľuďmi v krajine, života plného vášní a osobných ambícií. Ocitne sa síce na obyčajnom ministerstve, no zároveň vo víre intríg, pretvárky, nekonečných pretekov o moc a vo svete smiešnych figúrok, postavičiek bez morálky. Gréta riskuje, balansuje na tenkom ľade, ale spoznáva tak lesk i biedu životného štýlu slabochov, ktorí sa hrajú na veľkých hráčov. Úrad, v ktorom románová Gréta zakotvila, môže byť reálnym obrazom hociktorého zo siete bezvýznamných úradov, ktoré tu trpíme dlhodobo, no sú v podstate bez výsledkov práce. Slúžia iba ako odkladisko vyslúžilých politikov alebo inde neuplatniteľných ľudí, blízkych tým vplyvným. No hoci sa Gréta tvári ako naivná blondínka, presne vie, čo chce a koľko dokáže obetovať svojmu cieľu. Nejde jej však o moc ani o luxus…“ naznačuje čosi z obsahu autorka. „V románe však nájdete aj všetko, čo charakterizuje moje písanie: lásku, úsmev, prekvapenie…“

Volavka je už 40-tou knižkou tejto autorky. Je podľa nej rozdiel vydať prvú knihu a tú štyridsiatu? „Ani nie, vždy je krásny pocit držať v ruke hotové dielo, zhmotnenie mojej snahy, a potom s napätím čakať na postrehy mojich čitateľov. Ale priznám sa, že pri prvej či druhej knižke sa mi ani len nesnívalo, že ich napíšem 40. To sa mi mohlo podariť iba vďaka dôvere vydavateľov a mojich zlatých čitateľov. Ak by po mojich knihách nesiahali, nik by mi nevydal ďalšiu, takže najmä čitateľom ďakujem za to, že môžem stále písať. Inšpirácie mám totiž viac ako dosť,“ prezradila nám.
Na Slovensku Jane Benkovej vyšlo 40 kníh – medzi nimi sú zbierky exkluzívnych rozhovorov s umelcami, športovcami i s top politikmi, ale aj encyklopédia o popredných slovenských hokejistoch. V ostatných rokoch sa venuje najmä písaniu románov. V Českej republike jej vydali 13 kníh, najnovším románom je práve vydaná Slunečnice. V najväčšej slovenskej ankete čitateľov na Martinus.sk sa stala TOP autorkou roka 2012.

foto: Archiv J.B.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu