Kvalitný spánok ovplyvňuje ako vyzeráte. Ako sa dobre vyspať?

0
836

Kruhy pod očami, únava, bolesť celého tela a do toho všetkého ešte aj nepríjemný výraz v odraze zrkadla? A to je len hŕstka z toho, čo sa môže na vás prejaviť po krátkom a nekvalitnom spánku. Presne tak, kvalitný spánok ovplyvňuje to, ako vyzeráte a ako sa cítite. Poradíme vám, ako sa dobre vyspať.

Ako sa dobre vyspať?

Na to, aby ste sa dobre vyspali, budete potrebovať najmä dodržiavanie určitého harmonogramu. Existuje hneď niekoľko spôsobov a osvedčených tipov, ktoré vám so spánkom efektívne pomôžu.

Samozrejme, nemusíte sa mu vyhýbať počas celého dňa. Platí to predovšetkým v čase približne jednu hodinu pred spaním. Len pre úplnosť doplňujeme, že modré svetlo je to, ktoré vyžarujú počítate, telefóny či televízory. Čiže keď sa chcete naozaj dobre vyspať, mali by ste namiesto večerného pozerania filmov alebo seriálov radšej siahnuť po dobrej knižke.

Nie je totižto žiadne tajomstvo, že modré svetlo spolu so studeným svetlom z LED žiariviek pôsobí na myseľ človeka povzbudzujúco. Keď teda aj siahnete pred spaním po dobre knihe, alebo si vyčleníte čas na spoločenské hry, prípadne rozhovor s rodinnými príslušníkmi, malo by to byť pod príjemným teplým svetlom.

Náš tip: Zlepšiť váš spánok môžu aj nočné lampy do spálne. Eliminujete nimi potrebu rozsvecovania hlavného svetla v spálni, ktorým by ste mohli dávať vášmu mozgu povzbudivé signály. Vďaka jednoduchému filtrovaniu si ich môžete rýchlo vybrať napríklad na portáli Biano, kde nájdete širokú ponuku mnohých overených e-shopov.

Zdroj obrázka: Biano.sk

Doprajte vášmu telu dostatok fyzickej aktivity

Toto odporúčanie sa bude týkať najmä ľudí so sedavým zamestnaním, ktorým môže chýbať dostatok pohybu a fyzickej aktivity. Keď zaradíte do vášho denného harmonogramu nejaké športové činnosti, alebo aspoň pravidelné prechádzky, určite sa vám bude lepšie spávať.

Pred spánkom vyvetrajte

Môžete síce unaviť vaše telo, no keď mu nedoprajete čistý vzduch, kvalitný spánok budete len darmo očakávať. Čo teda odporúčame? Jednoznačne vetranie pre spánkom. Docielite tým, že sa vzduch v spálni vymení a okysličí.

Kontrolujte si jedenie

Radi maškrtíte pred televízorom? O tom, že televízor nie je úplne najšťastnejšou voľbou pred spaním, sme písali už o čosi vyššie. Podobne je to však aj s maškrtením a prejedaním sa vo večerných hodinách. Dokonca, v tomto prípade by ste sa mali jedlu vyhýbať zhruba 3 hodiny pred spaním. Okrem toho, na večeru by ste si mali dopriať len ľahké jedlá. A čo sa týka celkovej stravy, tá by mala byť vyvážená a pestrá.

Náš tip: Pred spaním sa vyhnite aj káve, energetickým a kofeínovým nápojom a zelenému a čiernemu čaju. Naopak, môžete si pripraviť upokojujúci bylinkový čaj – napríklad kamilkový.

Dodržujte spánkový harmonogram

Počuli ste už o spánkových hodinách? Nie je to žiadny mýtus. Faktom je, že dobrý a kvalitný spánok si môžete zabezpečiť aj dodržiavaním spánkovému harmonogramu. Znamená to, že bez ohľadu na to, o aký deň v týždni sa jedná, by ste mali chodiť spať zhruba v rovnaký čas.

Zdroj obrázka: fizkes / Shutterstock.com

Dajte si príjemné pyžamo

Základom kvalitného spánku, ktorý ovplyvní to, ako budete ráno vyzerať, sú aj príjemné dámske pyžamá. To je však viac než logické. Každý sa chce predsa v posteli cítiť čo najpríjemnejšie.

V spálni len spánok

Keď sa chcete v noci skutočne dobre vyspať, spálňu by ste mali používať len na spánok. Vaše telo by ju nemalo vnímať nijak inak. Zabudnite preto napríklad na pozeranie televízora z postele. Čo sa týka iných aktivít v spálni, resp. v posteli, azda jedinou výnimkou môže byť romantika s vaším partnerom.

Zdroj úvodného obrázka: Olena Yakobchuk / Shutterstock.comterstock

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu