Leonardo da Vinci, Saint Jerome v New Yorku

0
1867

„Kým som si myslel, že sa učím žiť, učil som sa umierať.“ Leonardo


Keď sa spomenie meno Leonardo da Vinci, každému sa ihneď vynorí v pamäti unikátny obraz Mony Lisy, ktorá predstavuje vrchol portrétneho umenia všetkých čias.


Leonadro da Vinci je jeden z najväčších umelcov renesancie, oslavovaný ako maliar, sochár, inžinier, architekt a vedec. Jeho inovácie v maľovaní ovplyvnili smer talianskeho umenia na viac ako storočie po jeho smrti. 
Leonardo da Vinci bol fascinovaný ľudskou anatómiou a je považovaný za jedného z priekopníkov v tejto oblasti. Začal sa venovať pitvám, ktoré mu otvorili nový pohľad na dovtedy neznáme časti ľudského tela a tak ich vedel čo najrealistickejšie zachytiť. Svedčí o tom aj jeho nedokončený obraz z názvom St. Jerome in the Wilderness, na ktorom sa mu podarilo verne zachytiť detaily krku, ramien či svalov. Toto vykresľovanie svalov krku a ramien je vnímane ako prvý z anatomických výkresov Leonarda.


Metropolitan Múzeum v New Yorku si pripomína päťsté výročie smrti Leonarda da Vinciho (1452-1519), špeciálnou pôžičkou z Vatikánskych múzeí týmto obrazom, St. Jerome in the Wilderness (okolo r. 1483). Fascinujúcim je, že práve nedokončený obraz dáva divákom mimoriadny pohľad do tvorivého procesu renesančneho génia Leonarda a podrobné skúmanie povrchu náteru odhaľuje prítomnosť jeho odtlačkov prstov. Nenechajte si újsť túto príležitosť pri návšteve tejto metrolopy. (Jul 15–October 6, 2019)

Text a foto: Elena Fedorková

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu