Na cestách po Šariši a hornom Zemplíne si vyskúšajte nové vyhliadkové ďalekohľady

0
572
vyhliadkové ďalekohľady

Pre návštevníkov Prešovského kraja je k dispozícii nová turistická infraštruktúra. Počas aktuálnej letnej turistickej sezóny pribudli vyhliadkové ďalekohľady na Rozhľadni na Čarnej Hure nad obcou Krásna Lúka a na kostolnej veži v Stropkove, ale aj na iných miestach kraja. Poskytujú nezabudnuteľné pohľady najmä do krásneho a málo známeho okolia a prírody severovýchodného Slovenska.

Lákavé výhľady

Vyhliadkové ďalekohľady zakúpila z vlastných zdrojov Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska. Ponúkajú až 25 násobné zväčšenie. Návštevníci môžu mať pozorované scenérie akoby na dosah ruky. Objektívy s priemerom 100 mm zabezpečujú užívateľom ďalekohľadov čistý a jasný obraz. „Ďalekohľady sú k dispozícii pre všetkých návštevníkov týchto miest zdarma. Vyznačujú sa zvýšenou odolnosťou voči vandalizmu a to najmä vďaka masívnej kovovej konštrukcii. Navyše sú hermetický uzavreté, aby odolali aj tým najnepriaznivejším vplyvom počasia,“ uvádza výkonný riaditeľ KOCR Severovýchod Slovenska Martin Janoško. Vyhliadkové ďalekohľady odolávajú teplotám od – 20 °C do + 50 °C. Rozsah horizontálneho pohybu je 360 stupňov, vertikálneho + – 35 °.

Mestečko na pomedzi Šariša a Zemplína

Oživenie cestovného ruchu okolo vodnej nádrže Domaša, privádza viac návštevníkov aj do mesta Stropkov. Nachádza sa v severnej časti východného Slovenska 13 km od Svidníka, 40 km od Bardejova a 50 km od  krajského mesta Prešov. Leží na prirodzenej hranici medzi Zemplínom a Šarišom. V strede mesta sa na miernej vyvýšenine v areáli bývalého hradu, neskôr kaštieľa vypína rímskokatolícky kostol Najsvätejšieho Kristovho Tela a Krvi. Bol vybudovaný v 14. – 15. storočí a obnovený v 17. storočí. Počas 1. svetovej vojny bol značne poškodený. Na jeho obnovu prispel známy americký bankár a rodák z neďalekého Okrúhleho Michal Bosák. V kostole, ktorý je zaradený na zoznam Národných kultúrnych pamiatok, sa nachádzajú krásne historické pamiatky.

V Stropkove majú rybníky aj bezbariérový Park zvierat. Dajú sa v ňom vidieť mnohé druhy zvierat, vtákov, obdivovať aj krásu vzácnych rastlín, kríkov a stromov, nechýba ani detské ihrisko. Park je príjemným miestom na relax pre celé rodiny. Neďaleká rekreačná oblasť Domaša Valkov, od Stropkova vzdialená len 15 km, je jednou z najkrajších, najudržiavanejších a najnavštevovanejších rekreačných oblastí. Nachádza sa na západnom brehu vodnej nádrže a je centrom stropkovskej časti Domaše.

Kostolná veža s vyhliadkou

Návštevníkov Stropkova najviac láka neprehliadnuteľná mohutná sedemposchodová kostolná veža, postavená (1593) v renesančnom štýle. Je vysoká takmer 55 metrov, pričom výhľad na mesto i široké okolie z ochodze je vo výške takmer 30 metrov. Počas storočí sa veľakrát musela opravovať. Posledná rekonštrukcia interiéru veže prebehla pred dvoma rokmi. Veža, ako jediná na Slovensku tak získala presklený strop, cez ktorý vidieť 20 metrov vysoký krov veže a má tiež osvetlený prístup ponad klenby a krov kostola. V súčasnosti veži pribudol na ochodzi aj vyhliadkový ďalekohľad, ktorý ponúka panoramatické výhľady na Ondavskú a Laboreckú vrchovinu.

vyhliadkové ďalekohľady

Výhľady na celý región Šariš

Výstup k Rozhľadni na Čarnej Hure (1 180 m n. m.), patrí medzi stredne náročné túry. Začína sa v obci Krásna Lúka a po červenej značke sa dostanete miernym tempom asi po 1,5 hodine k rozhľadni. Rozhľadňu postavili nad obcou Krásna Lúka, neďaleko Stropkova,  miestni dobrovoľníci. Vyhliadka má navyše príjemne upravené okolie s lavičkami, posedením, je tu tiež kríž a socha Panny Márie Medžugorskej. Ako jedna z mála rozhľadní je vybavená pieckou. Okrem vyhliadkového ďalekohľadu pribudla aj 5,5 m dlhá visutá lávka, ktorú vyhotovila a osadila spoločnosť Interkov Steel z Lipian. Prostredníctvom nového vyhliadkového ďalekohľadu ponúka výhľad na celý horno-šarišský región. Návštevníci rozhľadne môžu detailne pozorovať pohoria Branisko, Bachureň, Stráže, Čergov, Spišskú Maguru i Pieniny.

Návštevníci Prešovského kraja majú k dispozícii vyhliadkové ďalekohľady aj na Rozhľadni Balažka v Lipanoch, na hrade Šariš a tiež na Kalvárii v Prešove.

Pripravil: František  Baláž

Foto: KOCR Severovýchod Slovenska 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu