Oslávme príchod jari na Festivale sakúr a umenia

0
447
oslávte príchod jari na festivale sakúr

Festival  sakúr a umenia sa uskutoční v bratislavských mestských častiach Karlova Ves a Dúbravka v tomto roku sa po prvýkrát. Bude sa konať od 13. do 15. apríla. Vyhlasovateľom festivalu je občianske združenia Media v spolupráci s Veľvyslanectvom Japonska a mestskými časťami Karlová Ves, Dúbravka a ďalšími partnermi. Podujatie nadväzuje na aktivitu Veľvyslanectva Japonska v Slovenskej republike, vďaka ktorej sa na viacerých miestach Bratislavy udomácnila japonská čerešňa sakura. Tá nielen skrášľuje parky a sady v Bratislave, ale je aj symbolom slovensko-japonského priateľstva.

Program Festivalu sakúr a umenia sa začne v Parku Suchá Vydrica v Karlovej Vsi 13. apríla pod sakurami. „Sakurová alej priniesla aj do Karlovej Vsi významný estetický prvok, ktorému sa veľmi tešíme. Zároveň sa tento park stáva čoraz viac príjemným miestom stretnutí všetkých generácií a stretom kultúr a to nielen pri tejto príležitosti. Kiež by takýchto krásnych mostov medzi nami len pribúdalo,“ hovorí Dana Čahojová, starostka Karlovej Vsi.

Hlavný program sa z Karlovej Vsi presunie 15. apríla do Dúbravky, kde s podporou mestskej časti vznikol nedávno aj nový Sad stromov a umenia. Darcami sakúr sú umelecké osobnosti a priatelia Japonska. Program sa uskutoční na scéne amfiteátra na Valachovej ulici a v celom jeho okolí v dotyku so sadom sakúr. Program pripravili DK Dúbravka, Japonské veľvyslanectvo v SR a občianske združenia, ktoré sa venujú japonským tradíciám, kultúre a bojovým umeniam. Aktívnym spoluorganizátorom festivalu je aj Základná umelecká škola Eugena Suchoňa, ktorá na festival pripravila samostatný umelecký program. Okrem iného sa budú v rámci festivalu konať aj maliarske dielne s témou sakúr. „Verím, že bohatý program, na ktorom sa už teraz podieľajú desiatky umelcov a združení, poteší obyvateľov Dúbravky aj návštevníkov. Teším sa aj na video pozdrav, ktorý z festivalu a nového sadu sakúr posielame do Japonska,“ vysvetľuje starosta Dúbravky Martin Zaťovič. Do Japonska pôjdu aj najlepšie fotografie, ktoré vzniknú v rámci súťaže pod záštitou facebookovej skupiny Bratislava v hľadáčiku. Fotografie vyberie odborná porota pod vedením Rudolfa Baranoviča.

Partnerom Festivalu sakúr a umenia je aj organizácia Bratislava Tourist Board (BTB), ktorá jeho pôsobnosť posúva aj za hranice dvoch mestských častí podieľajúcich sa na ňom organizačne. Pomocou Google maps vytvorila mapu 10 miest, na ktorých rastú v Bratislave sakury vysadené s podporou Veľvyslanectva Japonska v Slovenskej republike V popise jednotlivých bodov sú aj informácie k rôznym zaujímavým miestam v okolí. BTB tak pozýva obyvateľov a návštevníkov mesta na príjemnú prechádzku alebo piknik s rodinou či priateľmi s možnosťou obdivovať krásy jari a kvitnúcich sakúr v Bratislave. Link na mapu . Ľudia po celom svete cestujú za kvitnúcimi sakurami a obdivujú ich krásu. V posledných rokoch pribudlo viac ako 165 týchto stromov aj v Bratislave, z toho takmer 70 v Starom Meste.

oslávte príchod jari na festivale sakúr

BTB podporuje spoznávanie miest s rozkvitnutými sakurami v hlavnom meste okrem vytvorenia unikátnej mapy aj organizáciou súťaže. Každý kto pošle fotku aspoň z jedného z miest zobrazených na danej mape do 20. apríla e-mailom na sutaz@visitbratislava.com, alebo na Instagram s označením @visitbratislava  bude zaradený do žrebovania o knihu o Japonsku od Veľvyslanectva Japonska v Slovenskej republike, dve dvojdňové Bratislava Card a lístok na plavbu loďou počas Bratislavských mestských dní pre 4 osoby.

„Hľadali sme spôsob ako zapojiť obyvateľov nášho mesta do vnímania krásy sakúr a prírody v Bratislave. Tak vznikla myšlienka Festivalu  sakúr a umenia. Mnohé aj geograficky a historicky vzdialené kultúry sa stretávajú v obdive k prírode a ku kráse. A to je presne aj náš zámer. Festival je súčasne spôsobom ako vytvoriť spojenie obyvateľov Bratislavy s kvitnúcimi sakurami a japonskou kultúrou u nás. Osobitne je to témou pri príležitosti osláv 30. výročia slovensko-japonských vzťahov,“ konštatuje autor projektu Festivalu sakúr a umenia a predseda predstavenstva BTB Vladimír Grežo. Pavol Demeš, spoluorganizátor festivalu ešte dodáva: „Verím, že vďaka našim stále prekvitajúcim vzťahom s Japonskom a Veľvyslanectvom Japonska na Slovensku budú počty sakúr v Bratislave aj naďalej pribúdať. Tie už vysadené sa rozrastú a pod spojenými korunami vytvoria romantický priestor, kde už o pár rokov budú môcť chodiť na piknik aj obyvatelia a návštevníci nášho hlavného mesta.“

Obyvatelia Japonska majú v jarnom období sviatok zvaný „hanami“, kedy sa stretávajú s priateľmi, obdivujú krásu sakúr a piknikujú v sadoch a záhradách pod rozkvitnutými stromami. „V roku 2020 Veľvyslanectvo Japonska v SR vysadilo po celom Slovensku 500 sakúr na oslavu stého výročia nadviazania diplomatických vzťahov a vzájomných výmen medzi Slovenskom a Japonskom. Tento rok, pri príležitosti 30. výročiu vzniku Slovenskej republiky, zakladáme v Bratislave tradíciu festivalu sakúr. Verím, že sa uchytí a bude pokračovať i v ďalších rokoch. Som si istý, že kvety sakury budú každoročne pripomínať umocňujúce a prehlbujúce sa priateľstvo medzi Slovenskom a Japonskom.“ dopĺňa Makoto Nakagawa, veľvyslanec Japonska v Slovenskej republike.

Pripravil: Michal Foltýn

Foto: Bratislava Tourist Board

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu