Leto a bratislavský festival Viva Musica! práve začínajú…

0
549
viva musica

Po dvoch covidových ročníkoch, ktoré boli programovo zamerané na domácu hudobnú scénu, sa letný festival Viva Musica! vracia k svojmu pôvodnému dvojmesačnému formátu a okrem slovenských umelcov budú na ňom mať väčšie zastúpenie aj umelci zo zahraničia. 18. ročník Viva Musica! sa uskutoční od 23. júna do 11. septembra 2022 na rôznych miestach Bratislavy. Vstupenky na koncerty sú k dispozícii na www.vivamusica.sk i v sieti Ticketportal.

Tohtoročný festival Viva Musica! ponúka veľmi pestrý program, dramaturgicky koncipovaný tak, aby si každý jeho návštevník prišiel na svoje.

Otvárací koncert 23. júna 2022, ktorý sa uskutoční vo Veľkom evanjelickom kostole, bude patriť poľskému kontratenoristovi Jakubovi Józefovi Orlińskemu. Zaspieva árie zo svojho druhého sólového albumu Facce d’amore, oceneného International Opera Awards v kategórii „Album roka“. Dielo obsahuje barokové árie, rozprávajúce príbehy o láske v jej rôznych podobách. Spolu s ním vystúpi súbor pre starú hudbu Il Pomo d’Oro, ktorý na festivale už v minulosti účinkoval.

Prvého júla sa Sadom Janka Kráľa budú niesť tóny Vivaldiho zo skladby For Seasons (composed by climate data).  V slovenskej premiére sa ako sólistka predstaví vynikajúca nórska huslistka Mari Samuelsen a Slovenská filharmónia pod taktovkou anglického dirigenta Kevina Griffithsa. Dielo je rekompozíciou Štyroch ročných období Antonia Vivaldiho, ktoré sú považované za najznámejšie hudobné zobrazenie prírody. Koncert sa uskutoční 1. júla 2022 v Sade Janka Kráľa.

K výnimočným hudobným zážitkom určite bude patriť aj vystúpenie Bratislavského chlapčenského zboru 6. júla na Námestí pri Eurovey. BCHZ pôsobí na slovenskej umeleckej scéne od roku 1982 pod vedením jeho zakladateľky a zbormajsterky, pani Magdalény Rovňákovej. V súčasnosti vedie zbor spolu so svojím synom, Gabrielom Rovňákom.  BCHZ je víťazom niekoľkých medzinárodných zborových súťaží, koncertuje v Európe, Amerike, Kanade, Japonsku či na Taiwane a pravidelne spolupracuje s renomovanými slovenskými i zahraničnými orchestrami a dirigentmi. V tomto roku teleso oslavuje okrúhle 40. výročie, preto si pre svojich priaznivcov pripravilo na festival Viva Musica! špeciálny narodeninový concert.

Medzi veľmi zaujímavé vystúpenia bude nepochybne patriť  projekt Pianographique. Tvorí ho séria spoluprác japonskej klaviristky Maki Namekawa, amerického klaviristu a dirigenta Dennisa Russella Daviesa a rakúskeho vizuálneho umelca Cori O’Lana. Pianographique sa uskutoční 14. júla v Slovenskom rozhlase. Dielo je o prepájaní umenia s novými technológiami, ktoré vzniká v reálnom čase na základe interakcie hudby, interpretov a počítačového systému. Počítač je v tomto prípade pomyselným maliarskym štetcom, ktorý  ovládajú  klaviristi. Maki Namekawa a Dennis Russell Davies. Klavírne duo pravidelne koncertuje na významných pódiách v Európe, Japonsku a  Severnej Amerike. V rámci festivalu Viva Musica! uvedie v slovenskej premiere skladby amerického skladateľa Philipa Glassa s názvom Piano Sonata a Four Movements for Two Pianos, ktoré doplnia diela The Seasons Johna Cagea a Piano Phase Steva Reicha.

Ponuku júlových koncertov uzavrie spoločný recitál sopranistky Adriany Kučerovej a klaviristu Mariana Lapšanského vo Veľkom evanjelickom kostole v Bratislave. Adriana Kučerová patrí k najvýraznejším osobnostiam slovenského operného umenia a Marián Lapšanský medzinárodne uznávaný klavirista a pedagóg. V rámci premiérovej spolupráce s Adrianou uvedú výber z piesňovej a klavírnej tvorby Eugena Suchoňa, Antonína Dvořáka a ďalších autorov. Koncert sa uskutoční 21. júla vo Veľkom evanjelickom kostole.

Augustovou festivalovou lahôdkou iste bude vystúpenie čerstvej držiteľky ocenenia Anděl a víťazky ankety Českého rozhlasu Jazz „Česká jazzová sklízeň“. Nikol Bóková, česká klaviristka a skladateľka, je nielen uznávanou interpretkou vo svete klasickej hudby, ale aj jednou z najtalentovanejších autoriek na súčasnej jazzovej scéne. V tvorbe čerpá zo svojho pôvodného klasického hudobného vzdelania a originálne v nej prepája prvky jazzu, klasickej hudby, ale aj popu a minimalizmu.

Na festivale 11. augusta na nádvorí Starej radnice zaznie v exkluzívnej koncertnej première jej skladba Prometheus,  za ktorú získala ocenenie OSA v kategórií „Najlepšia jazzová skladba roka” i ďalšie jej autorské diela.

Augustovým ťahákom festivalu Viva Musica! sa nepochybne stane holandský klavirista a skladateľ Joep Beving, ktorý na Slovensku vystúpi po prvýkrát. Jeho kariérna cesta je cestou snov – vypracoval sa od neznámeho klaviristu až po hviezdu Spotify. Keď ho objavilo popredné svetové klasické vydavateľstvo, Deutsche Grammophon, okamžite mu ponúklo zmluvu na nahratie ďalších albumov. Beving následne opustil svoju prácu v marketingovej firme a začal sa venovať hudbe naplno. Slovenskému publiku predstaví svoj najnovší album Hermetism, ktorý je o hľadaní krásy a rovnováhy v živote. Bevingov sólový koncert sa uskutoční 18. augusta vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu.

Záverečný koncert Viva Musica! bude patriť americkej umelkyni, ktorá spolupracovala s Andym Warholom, Andym Kaufmanom, Brianom Enom, Philipom Glassom i Lou Reedom. Okrem toho sa stala prvou rezidenčnou umelkyňou NASA a spolu s Kronos Quartet získala cenu Grammy. Koncertná premiéra Laurie Anderson, ktorá patrí k najvýraznejším a najodvážnejším americkým umeleckým osobnostiam, sa na Slovensku uskutoční 11. septembra v Slovenskom rozhlase, kde spoločne s Filharmóniou Brno uvedie dielo Amelia.

Program obľúbených koncertov je na stránke Viva Musika! Podujatie sa uskutoční pod záštitou prezidentky SR Zuzany Čaputovej. Festival Z verejných zdrojov ho podporili Fond na podporu umenia, Nadácia mesta Bratislavy a Nadácia Tatrabanky.

www.vivamusica.sk

Foto: archív Viva Musica!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu