Uplynulá sobota patrila už tradične dobročinnému Plesu v opere. Prestížne podujatie tento rok oslavuje 20. výročie a zároveň si pripomína aj storočnicu Slovenského národného divadla. Historická budova SND hostila 300 párov, ktorí svojou účasťou podporili charitatívnu myšlienku celého večera. Pozvanie prijalo množstvo hercov, spevákov, lekárov a vedcov, no tiež bývalá Miss Slovensko Lucia Hablovičová a jej dobrý priateľ a dvorný návrhár Boris Hanečka.

Ples v opere už dve dekády otvára slovenskú plesovú sezónu, zároveň však už 11 rokov so sebou nesie aj dobročinný zámer, vďaka ktorému upozorňuje na dôležité spoločenské témy. Charitatívny rozmer podujatia a podporu inkluzívneho vzdelávania detí zdravotným znevýhodnením v slovenských školách oceňuje aj bývalá modelka Lucia Hablovičová. „Dobročinnosť je pre mňa prirodzenou a bežnou súčasťou života. Nemyslím to v zmysle nejakej charity, ktorá by mala byť prezentovaná, alebo nejakým spôsobom podávaná v kapitále, ale je to taká bežná každodenná ľudskosť, empatia a záujem o ľudí okolo seba. Je jedno či to nazvete charitou, dobročinnosťou, službou, alebo len empatiou, je to niečo, čo by malo v živote každého z nás byť každý deň.“

Luciu aj počas jubilejného ročníka sprevádzal jej blízky priateľ, úspešný slovenský módny návrhár, Boris Hanečka, ktorý sa aj tento rok postaral o jej krásnu róbu, ktorej príprava začala už na sklonku jesene. „Téma bola pávia fialová. Ja som chcel spraviť kubistického páva, čiže inšpirácia bola v kubizme. Chceli sme urobiť niečo zeleno-modro-fialkové. Potom prišla režijná téma, že zaznie pieseň z opery Krútňavy – Páslo dievča pávy. Pre mňa bola téma dôležitá, keďže som participoval aj na tvorbe kostýmov. Avšak prišla až potom čo sme vymysleli šaty, čiže to bola úplná náhoda,“ prezrádza.

Lucia Hablovičová patrí medzi stálice Plesu v opere, preto je pre ňu tento jubilejný ročník plný spomienok. „Je to pre mňa určitý sentiment. Dlhé roky sledujem vývoj Plesu v Opere. Musím povedať, že aj ten dnešný program bol pre mňa svojím spôsobom dojímavý. Uvedomila som si, že my, tu prítomní, sa veľakrát stretneme len tu a tak ako všetci starneme, ako sa posúvame v živote ďalej, tak rovnako sa posúva aj táto akcia. S veľkou radosťou musím povedať, že je to rok čo rok lepšie.”

Hablovičovej plesový partner Boris Hanečka mal v tento večer na starosti aj tvorbu kostýmov pre úvodný ceremoniál a tiež šaty pre legendárnu Emíliu Vášaryovú, ktorá v spoločnosti jej hereckého kolegu Martina Hubu celý večer otvorila. „Myslím si, že ten program naozaj vyšiel. Dramaturgia je jedna vec, ale musí sa to aj podariť a myslím, že ten genius loci tu dnes bol,” zhodnotil Hanečka.

Zdroj fotografií: Ples v opere

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu