Kapela Le Payaco predstavila pieseň Vtáci, ktorá vznikla z čírej radosti života

0
868
Le Payaco singel Vtáci

Už sú to tri roky, čo skupina Le Payaco vydala svoj album Pohybliví v nehybnom. Nahrávka bola vyhlásená albumom roku na Radiohead Awards i na českom Andělovi. Následne však prišla korona a pohyb sveta sa zo dňa na deň spomalil, nekoncertovalo sa. Singel Vtáci je prvou ochutnávkou kapely Le Payaco z pripravovaného albumu, na ktorom sa autorsky podieľala opäť celá kapela.

Všetky pesničky, ktoré za posledné obdobie vznikli, sme nahrali v Birdland Studios. Držali sme sa toho, čoho sa držíme pri každom novom albume – žiadne hranice neexistujú. Aby mohlo vzniknúť niečo nové, každý z nás má priestor a úplnú slobodu priniesť, čo len chce a ostatní mu s tým pomôžu, ak je potrebné. Častokrát to však ani nie je treba, lebo skladbu má do detailu vymyslenú,“ prezradil Tomáš Sloboda, spevák a gitarista Le Payaco.

„Práca na nových pesničkách bola veľmi kreatívna a zábavná. O to viac, že sme pracovali pre nás v novom štúdiu Birdland, ktoré poskytuje pre muzikantov naozaj až neobmedzené možnosti. Sú tam k dispozícii nástroje a technológie, ktoré vás v pozitívnom zmysle slova nútia byť tvorivý. Z každej strany sa na vás usmeje nejaký nástroj, ktorý chcete vyskúšať. Nahrávanie bolo pre nás obrovskou radosťou i relaxom,“ povedal Juraj Vitéz, bubeník Le Payaco a ešte dodal: „V štúdiu sme chvíľu diskutovali, lebo chalani razili názor, že každý si odspieva svoje autorské pesničky. Na demo nahrávku som ju teda naspieval ja, ale v hlave som mal stále, že ju bude spievať Tomáš. Potom už ostalo iba čakať, či sa jej chytí, či sa mu zapáči a či do nej dá svoj interpretačný vklad. Som rád, že sa tak stalo. Myslím, že mu táto pieseň sadla“.  

„Kvôli chorobe som nemohol byť v štúdiu, keď chalani pesničku nahrali. Ale časom ma začala viac a viac priťahovať. Urobili sme v nej pár aranžérskych zmien a zrazu som mal pocit, že ju budem spievať rád. Juraj použil slová, ktoré idú prirodzene do úst a ľahko sa počúvajú. Zmenil som len jedno slovo. Okrem toho sa dotkol témy, ktorá je aplikovateľná dnes, zajtra aj o tridsať rokov – chýb našich predkov, rodičov. Chyby, ktoré ak sa správne v danej chvíli rozhodneme, už ich nemusíme aplikovať v našich životoch. Ani naše deti,“ myslí si Tomáš Sloboda.

Le Payaco singel Vtáci

Ako už Tomáš naznačil, Juraj Vítéz sa okrem hudby postaral aj o text piesne. Išlo o veľmi spontánny proces zdôveril sa autor: Neviem, či som niekedy niečo takto rýchlo napísal. Pri tvorbe som sa nechal inšpirovať čiastočne svojim životom a niečo sa jednoducho len hodilo. Dôležité je to, že celý text bol vytvorený z pozitívnej energie – z radosti zo života, ktorú momentálne prežívam aj vďaka môjmu synovi Adamovi, ktorý mi bol pri tvorbe inšpiráciou. V piesni sa spieva „Každý doletí tam, kam doletieť má“ a to je aj môj prípad“.

Nová skladba má aj svoj videoklip. O jeho réžiu a strih sa postarali Tomáš a Juraj spoločne s Jozefom Steineckerom z agentúry Clockwise. Pri postprodukcii videoklipu sa graficky využili aj najnovšie technológie AI. V rámci dobrých vzťahov a medziagentúrnych spoluprác podali pri realizácii klipu pomocnú ruku aj Sašo Smik z ApplePie a Štefan Kozák z Creative PRO. „Zakomponovali sme do neho aj odkaz na našu hudobnú scénu, ktorá si vďaka mnohým kapelám a interpretom stále udržuje vysokú úroveň ako po umeleckej stránke, tak aj v spoločenských postojoch. Tieto dve veci spolu úzko súvisia a nedajú sa oddeliť. Za jeden z kľúčov považujem tvorbu v slovenčine,“ zdôraznil ešte Tomáš Sloboda.

Pieseň Vtáci je prvou ukážkou z pripravovaného siedmeho radového albumu Le Payaco. Kapela hrá v zostave Tomáš Sloboda (spev, gitara, piano), Martin Stempel (spev, basgitara), Juraj Vitéz (spev, bicie, perkusie), Tomáš „Tomky“ Vagaský (gitara) a Jerguš Oravec (spev, gitara, syntenzátory).

Foto: Jozef Steinecker

Le Payaco – Vtáci

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu