Lyžovačka bude, ak ostaneme zodpovední a ohľaduplní!

0
957

Kto by si nechcel lyžovať na bielom snehu uprostred našich krásnych hôr? Nepríjemná situácia s koronavírusom nám však diktuje mnohé obmedzenia aj pre pobyt v horách.

Zdá sa však, že sa podarilo nastaviť preventívne hygienické opatrenia tak, aby sa zodpovední a ohľaduplní lyžiari mohli venovať svojej vášni a relaxovať aj túto zimu.

Priepustkou do všetkých lyžiarskych stredísk je doklad o aktuálnom negatívnom teste na koronavírus, prísne dodržiavanie osobných preventívnych opatrení známe ako R-O-R a rešpektovanie všetkých preventívnych opatrení, ktoré pripravili lyžiarske strediska na to, aby zabezpečili pre svojich klientov bezpečné lyžovanie.

 Overenie lyžovačky s preventívnymi opatreniami v Jasnej v praxi

Najväčšie lyžiarske stredisko na Slovensku vyskúšalo všetky nastavené preventívne opatrenia pre bezpečnú lyžovačku v praxi už v sobotu 5.decembra. Prvý deň prevádzky bol určený výlučne pre majiteľov sezónnych skipasov a pre obmedzený počet majiteľov skipasov predaných cez www.gopass.sk. „Jedna vec je pripravovať opatrenia teoreticky a druhá v praxi. Preto sme sa po dôkladnom zvážení rozhodli s limitovaným množstvom lyžiarov otestovať prevádzku a pripravené preventívne opatrenia v praxi. Chceme si potvrdiť, že pripravené koridory, koordinácia lyžiarov od príchodu do strediska až po prepravu lanovkami, sú pripravené správne. Zámerom je i vyskúšať aké budú nástupné časy pri uplatňovaní opatrení. Je to test strediska, opatrení a zároveň aj lyžiarov, či budú ochotní a schopní dodržiavať všetky nastavené preventívne opatrenia,“ informoval riaditeľ strediska Igor Mráz. Prioritou bolo riadiť a usmerňovať lyžiarov v stredisku tak, aby dodržiavali rozostupy od príchodu do strediska až po nástup na lanovky, nosili prekrytie dýchacích ciest, nezabúdali na dezinfekciu. Občerstvenie v stredisku bude možné len v exteriéri. Stredisko je pripravené na otvorenie s viacerými nástupnými bodmi na lanovky, aby sa eliminovalo nekontrolované zhromažďovanie lyžiarov a naopak zabezpečilo jednoduchšie dodržiavanie rozostupov. Kabínové lanovky premávali s obmedzenou kapacitou.

Štrbské Pleso otvorí lyžiarsku sezónu ako prvé vo Vysokých Tatrách

Lyžiarske stredisko Štrbské Pleso vo Vysokých Tatrách otvorí už túto sobotu – 12. decembra – prvé zjazdovky. Okrem prípravy kvalitných podmienok na samotnú lyžovačku venovali v Tatrách veľkú pozornosť aj nevyhnutným preventívnym opatreniam. Na Štrbskom Plese začali so zasnežovaním 21. novembra. Po peripetiách spôsobených inverziou, ktorá neumožňovala zasnežovať vo vyšších polohách, prišlo oteplenie, ktoré prípravu stredisko skomplikovalo. „Dnes je situácia taká, že ak sa nič nezmení a bude to možné, chceme pre lyžiarov v sobotu otvoriť prvé zjazdovky – Interski, Turistickú a Junior. Akonáhle nám to poveternostné podmienky dovolia, chceme v zasnežovaní pokračovať, aby sme mohli otvoriť aj zjazdovky Solisko, Esíčko a Furkotku,“ uviedol riaditeľ strediska Štrbské Pleso Peter Tomko. „Na zjazdovkách, ktoré by sme chceli otvoriť v sobotu, máme aktuálne 40 cm technického snehu. V prevádzke bude sedačková lanovka Mostíky a lyžiarske vleky na svahu Interski a zjazdovke Junior. Lanovka Solisko Express bude v prevádzke iba pre peších návštevníkov,“ doplnil manažér strediska Vysoké Tatry Lukáš Brodanský a ešte dodal: „Všetkých, ktorí k nám prídu, chceme požiadať o dodržiavanie preventívnych opatrení. Prekrytie dýchacích ciest, dodržiavanie rozostupov v pripravených nástupných koridoroch, dezinfekcia, občerstvenie len z okienka, to sú základné veci, na ktoré je potrebné byť pripravený a lyžovačka bude aj z tohto pohľadu naozaj bezpečným zimným športom.“

Novinkou v ponuke lyžiarskeho strediska bude FAST PASS – možnosť zakúpiť si skipas s prednostným nástupom na lanovky bez čakania. Na Štrbskom Plese bude služba dostupná iba na lanovkách.

Zásadná zmena v tomto stredisku je spojená s parkovaním – to bude možné iba na centrálnom parkovisku pri železničnej a autobusovej stanici, odkiaľ budú do strediska v pravidelných intervaloch premávať skibusy. Ich kapacitu a frekvenciu bude riadiť personál podľa potreby. Okrem skibusu z centrálneho parkoviska do lyžiarskeho areálu budú v zimnej sezóne v prevádzke aj ďalšie, ktoré spoja mestá a obce v podhorí s tatranskými osadami – Poprad so Starým Smokovcom a Tatranskou Lomnicou, Tatranskú Lomnicu s Tatranskými Zrubmi. Prevádzku skibusov zabezpečuje horské stredisko Vysoké Tatry spolu s OO CR Región Vysoké Tatry. V Tatranskej Lomnici budú po technickej údržbe od štvrtka 10. decembra opäť v prevádzke lanovky v Tatranskej Lomnici – na Skalnaté Pleso a Lomnický štít. V prevádzke je už aj pozemná lanovka zo Starého Smokovca na Hrebienok, na ktorom je od 20. novembra pre verejnosť sprístupnená najväčšia zimná tatranská atrakcia – Tatranský ľadový dóm. V tomto roku bol postavený podľa vzoru Chrámu Kristovho vzkriesenia v Petrohrade.

www.tmr.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu