Hoci je mesiac február známy najmä tým, že je „suchý“, nemusí to ostať len pri vynechaní poháru dobrého vína, piva či chutného drinku. Ak sa chceme vo svojom tele cítiť dobre a žiť zdravo, dôležitý je aj pohyb, správna strava s dostatkom vitamínov či posilňovanie imunity. 

V priemere vypijeme ročne 86 litrov alkoholu na osobu

Pracovný stres, nervozita, veľa povinností či posedenia s priateľmi a rodinou. Príležitostí na pohár vína sa nájde hneď niekoľko. Pravidelné hľadanie dôvodov na oslavu však so sebou často prináša niekoľko komplikácií, napríklad ochorenie srdca, poškodenie pečene, neurologické problémy, úzkosti a depresie či oslabenie imunitného systému. 

Najnovšie štatistiky dokonca ukazujú, že Slováci patria medzi rekordérov v konzumácii alkoholu. V roku 2022 vypil bežný Slovák v priemere 86 litrov alkoholických nápojov. Iniciatíva Suchý február preto dlhodobo vyzýva k mesačnému oddychu od alkoholu. Dvadsaťdeväť dňová pauza nášmu telu dodá viac energie, zhydratuje ho, zregeneruje pečeň, zlepší spánok či zníži riziko niektorých druhov rakoviny. Nakoľko má samotný alkohol vysoký obsah prázdnych kalórií, k ďalším benefitom patrí aj redukcia hmotnosti a lepší celkový vzhľad.

Naše zdravie však nie je len o mesačnom obmedzení alkoholu. Dôležitými piliermi zdravého životného štýlu je dostatočný pohyb i oddych, pestrá strava, a v neposlednom rade dopĺňanie vitamínov a minerálov.

Zatancujte si aj bez pohárika

Pravidelná fyzická aktivita je kľúčom k zdraviu. Znižuje stres, zlepšuje srdcovú činnosť, znižuje krvný tlak, podporuje flexibilitu, zvyšuje množstvo svalovej hmoty, a čo je najdôležitejšie, uvoľňuje endorfíny – hormóny šťastia, ktoré zlepšujú náladu. 

Pod pojmom pohyb si však nemusíme predstaviť len potenie sa v posilňovni, dvíhanie ťažkých váh či náročný beh. Na naše fyzické, ale aj psychické zdravie môže mať pozitívny vplyv napríklad aj prechádzka v prírode, joga, plávanie či tanec. A hoci niektorí tancujú zo zásady až po pohári vína, počas suchého februára si mohli vyskúšať, že sa dá tancovať aj bez alkoholu. 

Vedeli ste, že rezký čardáš, ktorý si zatancujete so svojou polovičkou na rodinnej oslave vám zlepší náladu, držanie tela, zvýši svalovú silu, pomôže pamäti či zvýši vaše sebavedomie? Ak teda stále rozmýšľate nad druhom pohybu, ktorý by vás bavil, skúste napríklad tanec.

2178170787

Farebný tanier = zdravý tanier

Pestrá paleta farieb pri servírovaní poteší okrem našich očí aj naše telo. Správne vyvážená a rozmanitá strava celkovo zlepšuje kvalitu nášho života – podporuje psychické aj fyzické zdravie. Pozitívne vplýva najmä na trávenie, činnosť mozgu, a tiež prispieva k zlepšeniu nálady. Zdravý tanier by mal pozostávať zo zeleniny a ovocia, bielkovín, sacharidov a tukov. Aspoň polovicu taniera by mala zaberať farebná zelenina a ovocie. Druhá polovica by mala pozostávať z bielkovín, ktoré nás zasycujú, a sacharidov v podobe rôznych príloh. Netreba však zabúdať aj na jednu z najdôležitejších častí – čistú vodu. Bez dodržiavania dostatočného pitného režimu totiž naše telo nedokáže správne fungovať.

1991386604

Vhodný príjem vitamínov je základ

Hoci by nám na správnu hladinu vitamínov a minerálov mala postačovať pestrá strava, v niektorých prípadoch je podpora imunity nevyhnutná. A to najmä ak trpíme sezónnymi alergiami, ochoreniami dýchacích ciest alebo ak máme oslabenú imunitu či vysokú fyzickú aktivitu. V týchto prípadoch je vhodné podporiť svoje zdravie dávkou vitamínov a minerálov. Prospešné môžu byť aj betaglukány získané z hlivy ustricovej, ktoré podporujú a zefektívňujú náš imunitný systém. 

Foto: Divino

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu