Miesto, kde sa zrodila Tichá noc. Advent v rozprávkovom Salzburgu vás očarí

0
428
Salzburg Tichá noc Advent

Dobre vybavené lyžiarske strediská, ale najmä pamiatky, množstvo kultúrnych podujatí a mesto ako z rozprávky, ktoré si väčšina ľudí spája so slávnym skladateľom Wolfgangom Amadeom Mozartom. Zimné čaro Salzburgu sa podľa kamkam.eu prejavuje najmä v predvianočnom období, keď sa centrum zaplní adventnými trhmi, ulice voňajú pečenými gaštanmi a vareným vínom a hory lákajú na športové aktivity. Zo zjazdoviek môžete ísť priamo do múzea, kaviarne alebo na nákupy.

Adventu kraľuje Mikulášsky trh

Salzburg, jedno z najobľúbenejších rakúskych miest, ožíva koncom novembra tradičnými adventnými trhmi. Mesto zaplnia stánky s remeselnými výrobkami, regionálnymi pochúťkami a vareným vínom. Až do začiatku januára hostí súčasne aj zimný festival zameraný na moderný cirkus. Tisíce návštevníkov môžu vo Volksgarten sledovať desiatky vystúpení umelcov z celého sveta. Najznámejším trhom v Salzburgu je takzvaný Mikulášsky trh, ktorý pochádza z 15. storočia. Každoročne sa koná na námestí Residenzplatz v blízkosti Dómu svätého Ruperta a svätej Virgílie v historickom centre mesta zapísaného na zozname svetového dedičstva UNESCO. Okrem trhu Salzburg ponúka aj množstvo kultúrnych podujatí, napríklad čítanie pre deti a vianočné koncerty.

K rakúskym predvianočným tradíciám patrí aj sprievod s názvom Krampusläufe. Stovky postáv oblečených ako chlpatí a rozcuchaní čerti sa prechádzajú ulicami a strašia najmä deti. Krampus pochádza z Talianska a svoje meno dostal vďaka obrovským pazúrom („grampa“ znamená v taliančine „pazúr“).

Vianočná výstava v múzeu

Advent v Mozartovom rodisku však nie je len o vianočných trhoch a koncertoch, pretože salzburské múzeá ponúkajú množstvo špeciálnych výstav. Okrem celoročne otvorených zbierok Vianočného múzea na Mozartovom námestí sú k dispozícii aj tematické výstavy v Múzeu hračiek, v múzejnej štvrti DomQuartier a v kostoloch s umelecky hodnotnými betlehemami.

Miesto, kde sa zrodila Tichá noc

Slávna vianočná pieseň Tichá noc sa zrodila neďaleko Salzburgu, v kostole svätého Mikuláša v Oberndorfe, kde prvýkrát zazneli tóny piesne „Stille Nacht, heilige Nacht“. Jej autori Joseph Mohr a Franz Xaver Gruber vtedy ešte netušili, že pieseň obletí celý svet, bude preložená do tristo jazykov a stane sa tradičnou súčasťou vianočných osláv.

Barokové mesto v bielom

Najkrajší výhľad na zasnežený Salzburg je zo zalesneného kopca Mönchsberg, kam chodí oddychovať mnoho miestnych obyvateľov v každom ročnom období. Okrem krásnej prírody sa v pešej vzdialenosti nachádza aj Múzeum moderného umenia a slávna pevnosť Hohensalzburg.

Mesto má ešte výhodu, že v jeho blízkosti sú známe lyžiarske areály.  Ak teda hľadáte lyžovačku, na ktorú len tak nezabudnete, v Salzburgu nájdete Flachau, Wagrain a St. Johann. Z centra mesta do týchto stredísk premávajú skibusy, ktoré lyžiarov odvezú zadarmo, ak si vopred zakúpili skipas.

www.kamkam.eu

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu