Trnavské adventné trhy, hry a podujatia

0
483
Trnavské adventné trhy

Mesto Trnava si každý rok dá mimoriadne záležať na adventnej výzdobe, podujatiach a skutočnej adventnej atmosfére. Tento rok sa centrum Trnavy rozsvietilo tisíckami svetielok už 25. novembra. V oknách historických budov sa skrývajú malí škriatkovia  ako z Dobšinského rozprávok a počas celého adventu nájdete v meste tradičné aj výnimočné Stredoveké adventné trhy a veľa zaujímavých akcií.

Oproti veľkým mestám má Trnava rytmus pokojného mestečka a v čase Vianoc je tu skutočne rozprávková atmosféra. Zažijete ju aj počas návštevy adventných trhov.

Na týchtradičných,ktoré bývajú každoročne na Trojičnom námestí, nájdete každý deň až do 23. decembra stánky s punčom, lokšami plnenými makom, medovinu z regiónu Trnava, ale aj koncerty najznámejších slovenských umelcov či detských koledníkov.

Námestie sv. Mikuláša sa počas adventu prenesie do stredoveku, do obdobia svojej najväčšej slávy, keď bolo centrom diania v meste a hlavným námestím, na ktorom sa konal pravidelný sobotný trh.

V dávnej minulosti sa ocitnete prostredníctvom Stredovekých adventných trhov, ktoré sa konajú už desiaty rok. Tentokrát ich môžete zažiť počas troch dní od 16. do 18. decembra. Stredovekí remeselníci a zabávači vytvoria v historickej časti mesta pri Bazilike sv. Mikuláša Vianoce ako z rozprávky,“ hovorí Alexander Prostinák, zastupujúci riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism.

Najmenších návštevníkov isto potešia živé zvieratá a dospelých punč zohriaty priamo nad ohňom, trnavský med od tunajších včelárov i ručne vyrobené sviečky z včelieho vosku.

Počas adventu bude otvorená aj mestská veža a to až do večerných hodín, aby si Trnavčania a návštevníci mesta mohli pozrieť vianočnú výzdobu mesta aj z výšky.

Zároveň sa môžete zúčastniť na tematických prehliadkach Mestskej veže s lampášom, ktoré budú prebiehať každý utorok od 29. novembra do 20. decembra o 17.30 a 18.30 hodine. Sprievodca v historickom kostýme počas prehliadky návštevníkom porozpráva príbehy a legendy veže, zatiaľ čo spoločne vystúpia hore po 143 schodoch krôčik po krôčiku iba za svetla malého lampáša,“ vysvetľuje Alexander Prostinák.

Tí, ktorých história mesta očarí, sa do nej môžu ponoriť ešte viac i počas individuálnej vianočnej prehliadky so sprievodcom, ktorý počas nej priblíži adventné zvyky a tradície z Regiónu Trnava.

Návštevníkom prezradím, čo mali Trnavčania na svojich stoloch počas Vianoc a ako sochár Ján Koniarek spolu so skladateľom Mikulášom Schneidrom Trnavským vytvorili betlehem pre trnavskú baziliku. Prehliadka trvá približne hodinu a je vhodná aj pre deti od 6 rokov,“ hovorí trnavský sprievodca Slavomír Dzvoník.

Kultúrne centrum Zaži v Trnave aj tento rok chystá pre deti vianočnú online hru Škriatkovo kúzlo, ktorá bude prepojená s inštaláciami v ôsmich oknách v historickom centre mesta. Škriatkovia, ktorí sa v nich ukrývajú, iste potešia nielen deti, ale aj dospelých.

Zažite s nami opäť príbeh o hľadaní domova, ktorý za posledné dva roky očaril stovky detí. Hru si deti môžu zahrať počas celého adventu. Začína pri Mestskej veži, pokračuje na Nádvorie, k divadlu, mestskej radnici a končí na pešej zóne, hovorí Matej Juran zo Zaži v Trnave. 

Počas adventného obdobia nebudú chýbať  ani Štyri adventné koncerty, ktoré sa odohrajú v Kostole sv. Jakuba v Trnave. Tiespoja každú adventnú nedeľu jedinečnú koncertnú a charakteristickú chrámovú atmosféru Trnavy, aby zanechali v poslucháčoch neopakovateľný vianočný zážitok.

www.regiontrnava.sk

Foto: Región Trnava

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu