„Minulosť nezmeníme, ale môžeme sa nad ňou uškŕňať“, tvrdí Martin Kasarda v knihe Dole! Dole!

0
548
Dole, dole Martin Kasarda

Poznáme ho ako novinára, literárneho publicistu, aj spisovateľa. V roku 2020 Martinovi Kasardovi vyšiel vo vydavateľstve IKAR provokatívny román Krajina krásnych ľudí kritizujúci súčasnú spoločnosť s ľahkým dystopickým nádychom. Autor vo svojom novom diele s názvom Dolu! Dolu! vsadil na čierny humor a namiesto blízkej budúcnosti spomína na minulosť – deväťdesiate roky, keď v Dunajskej Strede „utešene“ prekvitala mafia.

Autor o svojej knihe hovorí:

Všetci máme staré dobré časy, na ktoré radi spomíname, ale ak pochytí nostalgická nálada kohosi, kto vyrastal v deväťdesiatych rokoch v Dunajskej Strede, je tá nostalgia popretkávaná absurdnými príhodami. Na minulosť spomínajú len tí, čo prežili. A zároveň dodávajú – už to nie je také, ako kedysi, zohnať poriadneho vyhadzovača či niekoho, kto je ochotný položiť život za bossa? To už nie. Dnes majú školu všetci – umelci aj policajti, záhradníci aj šľachtitelia psíkov. Ale čo by sa učilo na škole, ktorá by mala vychovávať budúcich členov organizovaného zločinu? Ale čo keby vznikla taká škola? Tak som ju vymyslel.
Navyše, raz som sa pri potulkách po Dunajskej Strede zamyslel, prečo sa hlavné námestie volá po Arminovi Vámbérym. Kto to bol? Tento pán chodil do školy v Dunajskej Strede, aby neskôr patril k najvýznamnejším profesorom Rakúsko-Uhorska, ovládal niekoľko jazykov a pôsobil ako veľvyslanec v Osmanskej ríši i pri britskej kráľovskej korune. Ale najmä – bol doma v upírskej tematike a radil Bramovi Stokerovi pri tvorbe jeho románu Dracula. Odrazu to do seba zapadlo ako puzzle. Dunajská Streda: krv upírov, mafia, ktorá pila krv v deväťdesiatych rokoch, ale jej tieň straší mesto doteraz…

A prečo groteska?

Minulosť nezmeníme, ale môžeme sa nad ňou uškŕňať. Svet malého mesta je v každom podobnom mestečku vlastne rovnaký. Pachtíme sa za materiálnymi statkami, nostalgicky si prekrúcame minulosť, staviame umelé prekážky, občas zažijeme zrady a občas lásky. V malom meste o vás vedia všetci všetko. Chodili sme spolu do školy, spali sme v rovnakých posteliach a spolu pôjdeme aj na cintorín. A medzitým sú naše ľudské príbehy. 

Stručne o knihe

Čierna groteska Dolu! Dolu! Je o tom, čo sa stane, keď šedivejúci mafiáni nostalgicky spomínajú na staré zlaté časy.
Mafii v Dunajskej Strede chýbajú noví ľudia. Rozhodnú sa teda založiť strednú školu, ktorá by vychovávala nových členov organizovaného zločinu. Chobotnice vzťahov v malom meste, kde každý o každom vie aj to, aké nosí pyžamo, sú prepletené. Začína sa nové kolo mafiánskej vojny? Ako dnes žijú tí, ktorí prežili? A stále platí, že ruka ruku umýva? A že za všetkým treba hľadať ženu? Na niektoré otázky nájdete odpovede  v diele Martina Kasardu s názvom Dole! Dole!

www.ikar.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu