Prvá kniha Bielej série s názvom Navždy vyšla začiatkom roka 2018. Príbeh basketbalistky  Funny si hneď získal srdcia čitateliek, ale aj čitateľov, s romantickou dušou. V tom istom roku vyšla ďalšia kniha Jedného dňa a o rok na to aj tretia kniha Veriť. Po dlhšej prestávke Biela séria pokračuje – Zázrakom.

Je rodáčkou z Nitry, ale už dlho žije v Slovenskej Ľupči. Maya Sinay (Mária Papačová Cabanová) chcela byť dobrou basketbalistkou, snívala o tom, že bude kuchárkou vo vlastnej reštaurácii, ale predovšetkým chcela písať. Niečo sa jej splnilo, niečo nie. Basketbalu sa musela po zranení vzdať, kuchárkou je len vo vlastnej kuchyni a reštauráciu nemá. Zato však riadi hotel, píše a má aj vlastné vydavateľstvo

Čím je pre vás písanie?

Únikom do iného sveta. Pri písaní plačem, zamilovávam sa, smejem sa. Stávam sa hlavným hrdinom. A to je predsa úžasné. Takto prežijem v jednom živote niekoľko životov.

Ako si plánujete  knihy Bielej série? 

Sú inšpirované skutočnosťou, s príchuťou mojej fantázie. Ide o jednohubky na dobrú náladu, ktoré však môžu byť aj inšpiráciou v ťažkých časoch. Alebo len tak na zlepšenie nálady. Možno niekedy dokážu pomôcť prekonať určité obdobie v živote. Keď ich začnete čítať nemôžete prestať…

Píšete pod pseudonym Maya Sinay. Prečo?

Nevybrala som si ho preto, že by som chcela zostať v anonymite. Sinay je meno mojej babičky. Vždy sa mi veľmi páčilo. Ako malá som si predstavovala, že som umelkyňa a používam práve toto meno. Pseudonym mi tiež určitým spôsobom dáva voľnosť v písaní. Dáva mi krídla, aj keď sa k nemu priznávam.  

Od roku 2018 vám vyšli, lepšie povedané vydali ste si tri knihy. Štvrtá kniha Bielej série je venovaná malému zázraku, Linduške…

…A jej maminke a všetkým malým bojovníkom, ktorí prišli na svet príliš skoro. Ich rodičom a v neposlednom rade lekárom a sestričkám. Linduška je pre mňa najväčším zázrakom v živote. Narodila sa ako malinké šesťstogramové dieťatko a dodnes sa čudujem, ako také malé stvorenie mohlo byť tak neskutočne silné. Bola na hranici prežitia a dnes je to krásne, silné dievčatko. Práve jej príbeh ma motivoval k napísaniu veľkej časti Zázraku. 

Hlavnou postavou príbehu je úspešná, krásna a silná Bea. Jej život sa zdá byť ideálny. Ale…

Zdanie, ako to už býva, klame. Stačí jeden okamih, ktorý ju zrazí na kolená. Napriek tomu dokáže zvládnuť to, čo sa jej zo začiatku zdalo nemožné. Rozhodne sa svoj život od základov zmeniť. Krok za krokom nachádza samú seba a spoznáva lásku, v akú už ani nedúfala. A napokon začne veriť aj na zázraky.

Ako si predstavuje silnú ženu autorka Bielej série? 

Silná žena? Je to skoro každá jedna z nás, len si to často neuvedomujeme. Už len vynosiť dieťa je neskutočne ťažké. Zvládať všetky roly, ktoré zvláda každá z nás. Pre mňa synonymom silnej ženy je moja mamina. Je mojím vzorom.

Zázrak (Agromepa 2022) je už na pultoch kníhkupectiev aj na ich internetových stránkach. Čo bude nasledovať? Aké máte spisovateľské plány? 

Pôvodne som si predstavovala šesťdielnu Bielu sériu. Teraz už viem, že bude mať osem pokračovaní. Takže po Zázraku budú nasledovať Nádej a Vôľa žiť a ešte ďalšie dve. Každá kniha série je iný príbeh. Vôbec to nie je čítanie na pokračovanie, aj keď určitá paralela medzi postavami a ich životmi tam je. Čo však majú všetky príbehy spoločné, je láska aj priateľstvo, vášeň aj zrada, zúfalstvo i nádej.

Foto: Jarmila Lempochnerová

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu