Moringa, zelený bojovník proti početným neduhom

0
1886

Prezývajú ju „strom života“ a hoci ajurvéda s ňou pracuje už celé tisícročia, v západnom svete je často ešte neznámou. Moringa sa vďaka svojmu bohatému výživovému profilu s prehľadom zaraďuje medzi superpotravinys výnimočnými účinkami, ktoré sa prejavia zvnútra aj zvonka.

Moringa je považovaná za jednu z najvšestrannejších rastlín našej planéty. Obsahuje vysokú koncentráciu širokého spektra dôležitých živín potrebných pre ľudské telo a zároveň dokáže pomôcť pri prevencii a liečbe dlhého zoznamu ochorení od cukrovky, cez zápalové ochorenia, až po problémy s trávením. Strom so vždyzelenými listami rastie ako z vody, vyžaduje si však tropickú až subtropickú klímu, a tak sa mu darí najmä v Indii, Afrike, Indonézii či Strednej a Južnej Amerike. Práve tu sa s ním prvý raz stretli aj manželia Bartosovci. „Dovolenkovali sme na ostrove Svätá Lucia. Moringu spomenul miestny sprievodca len tak mimochodom, vôbec netušil, že niečo pre neho také bežné by nás mohlo zaujímať,“ spomínajú manželia, ktorí si pred návratom domov pár vzoriek zo zvedavosti zbalili do kufrov.

„Moja manželka Jarka nebola veľmi dôverčivá. O moringe sa u nás v tom čase veľa nehovorilo, a tak radšej vzorky odniesla na analýzu na Úrad verejného zdravotníctva,“ spomína Milan Bartos z Moringa Caribbean. Po oficiálnom odobrení začali zelený prášok z listov moringy skúšať v kruhu blízkych. „Ja sám som účinky pocítil už po pár týždňoch. Mal som zrazu oveľa viac energie a vitality, bol som čulý a celkovo fit.“ Pozitívne referencie sa im dostali aj od známych a keď si po dlhých nociach čítania zahraničných vedeckých štúdií potvrdili jej blahodarný potenciál, na karibský ostrov sa vrátili opäť – už nie za oddychom, ale so zámerom priniesť kvalitný prášok aj na Slovensko.

Pod lupou slovenských výskumníkov
Bartosovci si na moringe pochvaľujú najmä jej ideálnu nutričnú zostavu. Je zdrojom vitamínov A, C, D, E, K a vybraných vitamínov skupiny B. V jej bohatej zásobární nájdeme aj minerálne látky, esenciálne aminokyseliny, vyše 46 prírodných antioxidantov (ako sú karotenoidy, cytokiníny, chlorofyl, flavonoidy, rutín, luteín) a množstvo ďalších živín a protizápalových látok. Hoci z moringy sa dajú zužitkovať aj semená, korene, kôra či kvety, najhodnotnejšie sú práve listy, ktoré zomletím získajú trvanlivosť bez toho, aby stratili svoj účinok.

Liečivé zloženie moringy potvrdzuje aj doc. Ing. Jozef Fejér, PhD., ktorý na Prešovskej univerzite skúma biodiverzitu genofondu liečivých, aromatických a koreninových rastlín a izoláciuich prospešných látok. „V Prešove máme experimentálny pozemok, na ktorom sa venujeme výskumu špeciálnych druhov rastlín. Keď som sa dopočul o moringe, spojil som sa s pánom Bartosom a následne sme do výskumu zaradili aj moringu,“ hovorí docent J. Fejér. Výskum na Prešovskej univerzite potvrdil, že moringa zo Svätej Lucie má vysoký obsah rastlinných proteínov a priaznivé zloženie aminokyselín aj lipidov. „Je tiež bohatá na vitamíny A, C a E a minerálne látky ako vápnik a horčík. Práve vďaka karibskej pôde a klíme sa v nej nachádza aj veľa draslíka a najmä antioxidantov. V našom tele sa vplyvom prostredia, nesprávnej stravy či prílišného vystavovania slnku tvoria voľné radikály, ktoré môžu vyvolať rôzne civilizačné ochorenia. Extrakty z moringy obsahujú veľké množstvo, ktoré tieto radikály vychytávajú, a tak chránia náš organizmus. Polyfenoly zároveň regulujú cholesterol aj hladinu cukru a tuku v krvi, preto sú účinné pri kardiovaskulárnych ochoreniach a diabete,“ vysvetľuje doc. J. Fejér.

Nie je moringa ako moringa
Na svete existuje veľa odrôd moringy, ich kvalita závisí od mnohých faktorov vrátane kvality pôdy či postupoch spracovania. „Najväčším nepriateľom moringy je vlhkosť. Ak listy stromu po zbere navlhnú, veľmi rýchlo začnú plesnivieť, čo ju úplne zničí. Na Svätej Lucii ich zbierame vždy v ranných hodinách. Čerstvé listy putujú z plantáže rovno do výrobne, kde ich šetrne umyjeme a obraté zo stoniek sušíme pri teplote okolo 40 stupňov Celzia, až kým sa neodparí voda. Takto si zachovajú výživové prvky a pôvodné vlastnosti. Potom ich zomelieme na prášok a vákuovo zabalené prepravíme na Slovensko, kde z nich vyrábame zdraviu prospešné produkty vrátane čaju, čokolády, čisto prírodných výživových kapsúl aj liečivej kozmetiky s anti-agingovými účinkami,“ opisujú Bartosovci proces výroby. Každú šaržu navyše testujú, a tak kvalitu zeleného prášku môžu zaručiť.

S mačetou cez ostrov
Ich začiatky na ostrove však neboli ružové. Hoci ostrovania manželom tvrdili, že na Santa Lucii je mnoho moringových plantáží, ktoré poslúžia ich účelom, ukázalo sa, že to nie je celkom pravda. Stromy zväčša rástli v provizórnych domácich podmienkach, listy sušili rovno na zemi alebo na strechách domov. Bartosovci tak začínali odznova, podľa nových hygienických štandardov. Celý proces od dohody s farmármi, cez zriadenie prevádzky, nákup sušičky a drvičky, až po zaškolenie personálu trval vyše tri roky. „Svätá Lucia je vulkanický ostrov, má vynikajúcu pôdu, no jej prevažne hornatý terén je náročný na zakladanie nových plantáží. Nakoniec sme sa s Karibčanmi dohodli na directtrade – férovom priamom predaji. Keďže tu pre nich čas takmer nič neznamená, bol to náročný proces,“ spomínajú majitelia firmy Moringa Caribbean.

Sympózium v Juhoafrickej republike
V polovici novembra sa priaznivci moringy z celého sveta stretli v juhoafrickej Pretórii na druhom medzinárodnom sympóziu, kde diskutovali o možnostiach využitia moringy pri riešení globálnych výziev – od výživových až po environmentálne. Svoje zastúpenie tu mala aj Moringa Caribbean. „Moringa začína byť dostupná na trhoch v mnohých krajinách. Ponúkajú ju najmä vo forme prášku alebo čaju, čudovali sa, ako všestranne sme jej účinky dokázali spracovať,“ hovorí M. Bartos. Na sympóziu boli prezentované aj výsledky najnovšieho výskumu americkej vedkyne Dr. CarrieWaterman. „Do dnešného dňa bolo realizovaných okolo 1300 vedeckých štúdií. Táto naznačuje, že moringa kontroluje objem cukru v krvi, čím napomáha pri prevencii a liečbe diabetu, zlepšuje kognitívne funkcie mozgu a pamäť, posilňuje imunitný systém a obranyschopnosť organizmu a znižuje krvný tlak aj cholesterol,“ vymenúva slovenský plantážnik. Podľa výsledkov štúdie moringa bojuje proti únave a zlepšuje kvalitu spánku. Pomáha tiež pri liečbe artritídy a ďalších zápalových ochorení a zvyšuje produkciu materského mlieka. Milan Bartos si pochvaľuje, že jemu osobne pomohla pri liečbe diabetu druhého typu, aj pri zbavovaní sa nadváhy a získaní celkovej životnej vitality. „Moja diabetologička ma po čase vyradila z evidencie. Manželka zasa nedá dopustiť na moringu vo forme kozmetiky, keďže pomáha pri obnove buniek a redukcii vrások.“
Nové výzvy
Moringa je strom, ktorý rastie celoročne, manželia o jej zásoby núdzu nemajú. Aktuálne by radi umožnili návštevníkom karibského ostrova prehliadky po plantážach s týmto liečivým stromom a chystajú aj nový výskum. „Chceme porovnať kvalitu moringy z Indie s tou zo sopečného ostrova Svätá Lucia, aby si ľudia uvedomili ten priepastný rozdiel,“ dodáva M. Bartos.

Prehľad najdôležitejších zložiek moringy a ich funkcie:
•€€€€€€€€ Esenciálne aminokyseliny: chránia pred voľnými radikálmi 
•€€€€€€€€ Vitamín A: dôležitý pre zdravý zrak 
•€€€€€€€€ Vitamín C: na posilnenie imunitného systému 
•€€€€€€€€ Vápnik: nevyhnutný pre zdravé zuby a kosti 
•€€€€€€€€ Horčík: stimuluje krvný obeh  
•€€€€€€€€ Draslík: zabezpečuje správny metabolizmus 
•€€€€€€€€ Železo: dôležité pre zásobovanie buniek kyslíkom 
•€€€€€€€€ Zinok: v organizme pôsobí protizápalovo 
•€€€€€€€€ Omega-3 mastné kyseliny: nevyhnutné pre správnu funkciu mozgu 
•€€€€€€€€ Mangán: prispieva k zdravým kĺbom a celému pohybovému aparátu
•€€€€€€€€ Chróm: pomáha odbúravať stres
•€€€€€€€€ Zeatín: dôležitý rastlinný hormón, ktorý všetky prospešné zložky dopravuje v organizme tam, kde majú pôsobiť.

Zdroj: MoringaCaribbean

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu