NA KOHO MYSLÍŠ, KEĎ SI PRIPÍNAŠ NARCIS?

0
229
narcis liga proti rakovine

Tohtoročné motto Dňa narcisov pripomína, že rakovina sa týka každého z nás, všetci sme sa s ňou už stretli. Liga proti rakovine pomáha na Slovensku onkologickým pacientom a ich blízkym už 34 rokov a to aj vďaka zbierke Deň narcisov, ktorej 28. ročník sa bude v uliciach našich miest a obcí konať 18. apríla 2024. Pripnutím žltého kvetu na znak solidarity s ľuďmi s rakovinou si iste každý predstaví konkrétneho pacienta. Na Slovensku ich totiž ročne pribúda 40 000 a každý z nás pozná niekoho, koho postihlo toto náročné ochorenie.

Formy prispenia

Prispieť na podporu psycho-sociálnych projektov Ligy proti rakovine môže každý. 18. apríla môžete získať symbolický narcis klasickyv uliciach Slovenska u dobrovoľníkov za ľubovoľný príspevok. Okrem toho budú v období od 14. do 21. apríla k dispozícii aj iné formy prispenia. Podrobné informácie nájdete aj na www.dennarcisov.sk.

Od 18. do 20. 4. u partnerov zbierky:

 • dm drogerie – môžete prispieť dobrovoľným príspevkom do pokladničiek pri pokladniach a vo vybraných predajniach aj cez platobné terminály. Celkovo je zapojených 158 pobočiek a 1 centrála.
 • Dr. Max – v lekárňach Dr. Max môžete prispieť dobrovoľným príspevkom v hodnote od 1 eur alebo ľubovoľným násobkom tejto čiastky. Prispieť možno aj kartou alebo v hotovosti priamo pri táre (výdajne miesto v lekárni), kde vám lekárnik odovzdá aj symbol zbierky – narcis.
 • Tesco – okrem možnosti prispieť priamo na Deň narcisov – 18. 4. do pokladničiek dobrovoľníkom v priestoroch prevádzok Tesco, majú zákazníci špeciálnu možnosť: môžu od 18. do 20. 4. prispieť priamo pri
  pokladni prostredníctvom kupónov v hodnote 1, 3 a 5 eur (kupóny sa dajú aj  ľubovoľne kombinovať). Budú umiestnené spolu s narcismi na makete narcisu pri pokladniach alebo pri vstupe.
 • ●       Bezhotovostné formy prispenia sú možné od 14. do 21. apríla prostredníctvom:
 • SMS na číslo 848 (hodnota SMS je 3 eur v sieťach všetkých mobilných operátorov)
 • Účtu zbierky SK09 0900 0000 0054 5454 5454
 • QR kódu
 • Kúpou virtuálneho narcisu v eshopoch: drmax.sk, lelosi.sk, lunys.sk, zachej.sk, muziker.sk;  v aplikácii  https://www.orlen.sk/orlen-appcis
 • Zaokrúhlením nákupu: na lunys.sk je možné zaokrúhliť objednávku ľubovoľnou sumou – pričom celá zaokrúhlená čiastka ide na účet zbierky.
 • Všetky formy prispenia nájdete na dennarcisov.sk, pričom aj tu si môžete stiahnuť virtuálny narcis.
 • 65 platobných terminálov Slovenskej sporiteľne a Global Payments v uliciach
 • 4 darcovské terminály Slovenskej sporiteľne a Global Payments v stánkoch Ligy proti rakovine vo vybraných obchodných centrách v Bratislave, Martine či Košiciach.

Sprievodné aktivity

Počas Dňa narcisov bude tím Ligy proti rakovine prezentovať v stánkoch prevencie možnosti prevencie onkologických ochorení ukážkami samovyšetrenia a podávaním praktických informácií od 12. do 18. hodiny a to: Bratislava – OC Avion, Eurovea, Nivy, VIVO; Košice –  OC  Aupark, Galéria Košice, Martin –  OC Galéria, Banská Bystrica – OC Európa.

Bratislavské módne dni a Deň narcisov – Dve silné tradičné slovenské podujatia sa opäť spojili, aby v jeden deň – 18. apríla, počas ktorého sa konajú, podporili zbierku. Bratislavské módne dni v Refinery Gallery sa budú niesť v atmosfére žltých narcisov. Módna návrhárka Michaela Luptáková predvedie svoj model špeciálne pripravený na príležitosť tohto spojenia a podporu Dňa narcisov, pretože z osobnej skúsenosti vie, čo znamená rakovina v živote. Ďalšie dve dámy, ktorým do života v mladom veku rakovina zasiahla, predvedú na mieru ušité žlté šaty od návrhárky Zuzany Hakovej.

Doručovacie spoločnosti – GLS a Packeta tiež vnímajú potrebu spájania sa v myšlienke prejavu podpory a jej silnej rezonancie, preto budú počas Dňa narcisov k doručovaným zásielkam pridávať narcis. Ďalšia doručovacia spoločnosť – DHL – je už viac ako dve dekády partnerom Dňa narcisov a aj tento rok doručí viac ako tisícku zásielok s materiálom na Deň narcisov všetkým spoluorganizátorom do všetkých kútov Slovenska.

V 12 odberných centrách Národnej transfúznej služby Slovenskej republiky – dostanú darcovia krvi ako prejav vďaky narcis, symbol spolupatričnosti s ľuďmi s rakovinou. Keďže veľká časť transfúznych prípravkov z odberných miest NTS SR je určená práve onkologickým pacientom.  

Kúpou narcisového produktu – limitovanej narcisovej edície kávy Casa Del Caffe cez https://casadelcaffe.sk tiež môžete prispieť. Celý výťažok z predaja kávy bude venovaný na pomoc onkologickým pacientom.

Slovenská pošta – je novým partnerom Dňa narcisov a umožňuje dobrovoľníkom odovzdať výnos z pokladničky v hotovosti vo svojich pobočkách a celá suma bude odoslaná na účet zbierky.

narcis liga proti rakovine

Deň narcisov podporuje

Vaše príspevky pomáhajú naďalej zabezpečovať BEZPLATNÉ projekty, ktoré sú realizované s poznaním potrieb a problémov onkologických pacientov. Ich riešenia nedokáže v potrebnej miere zabezpečiť štát samotný. Sú nimi projekty Ligy proti rakovine:

Onkoporadňa – individuálne poradenstvo širokého spektra odborníkov pre onkologických pacientov a ich blízkych – 0800 11 88 11/ poradna@lpr.sk realizované 7 dní v týždni.

Sieť onkopsychológov – odborné poradenstvo a individuálna psychologická podpora naprieč Slovenskom pre onkologických pacientov a príbuzných počas a po liečbe.

Podporné skupiny pre pacientov, príbuzných a pozostalých – vzájomná skupinová podpora ľudí, ktorí sa ocitli v podobnej životnej situácii pod vedením onkopsychológa.

Sprievodca – mapuje individuálne potreby pacienta priamo vo vybraných nemocniciach a následne poskytuje užitočné a praktické rady a informácie.

Jednorazový finančný príspevok – pre tých onkologických pacientov, ktorí sa ocitli v dôsledku ochorenia v hmotnej núdzi.

Krátkodobé ubytovanie – rodičov počas hospitalizácie ich dieťaťa alebo onkologických pacientov počas liečby.

Parochne pre pacientky – prostredníctvom projektu „Vystrihaj sa Slovensko“ LPR získa a daruje pacientkam parochne zo živých či umelých vlasov.

V centrách pomoci v Bratislave, Košiciach a Martine – zabezpečuje celoročné vzdelávacie, pohybové a voľnočasové aktivity pre onkologických pacientov.

Organizuje rodinné a relaxačné pobyty – poskytujúce relax a možnosť zotavenia sa s programom prispôsobeným potrebám jednotlivcov ako i celých rodín.

Prevencia – edukačnými podujatiami a kampaňami, prednáškami pre firmy a školy sa snaží o informovanie verejnosti, s odborníkmi pripravuje materiály a distribuuje ich do zdravotníckych zariadení a individuálnym záujemcom.

Advokácia pacienta – skúsenosti a kontakty LPR umožňujú komunikovať s príslušnými inštitúciami doma i v zahraničí s cieľom dosiahnuť lepšiu starostlivosť o onkologických pacientov a znižovať výskyt rakoviny v spoločnosti.

Vzdelávanie zdravotných sestier – odovzdávanie im užitočných informácií v sociálnej oblasti, aby sa vedeli kvalitnejšie postarať a pomôcť onkologickým pacientom.

Supervízia onkopsychológov a sociálnych pracovníkov – pravidelné supervízne stretnutia, ktoré umožňujú výmenu skúseností a kontinuálne vzdelávanie.

narcis liga proti rakovine

Ďakujeme, že nám pomáhate pomáhať

„Na koho myslíte vy, keď si pripínate narcis? My na tisíce tých, ktorým sme za 34 rokov na Slovensku pomohli, ktorým aktuálne pomáhame i tých, ktorých rakovina pripravila o vzácne roky života, ktoré mohli mať pred sebou. Myslíme i na vás, ktorým môžeme pomáhať edukáciou a výzvou na prevenciu onkologických ochorení.

Jediný deň v roku v jedinečnej zbierke môžete podporiť našu konkrétnu pomoc pre pacientov, naše programy pre vás, ponúkajúce možnosť získať užitočné informácie o účinnej prevencii a aj vďaka nim sa vyhnúť statusu „onkologický pacient“. Ďakujeme každému jednotlivcovi, ktorý sa tak rozhodne urobiť. Naše veľké poďakovanie patrí všetkým dobrovoľníkom a všetkým partnerom, ktorí nám pomáhajú realizovať Deň narcisov – už 28. rok. Teší nás i veľký záujem firiem, ktoré nás oslovili, aby nám pomohli so svojimi zamestnancami urobiť zbierku v ich priestoroch,“ hovorí Eva Kováčová, výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine.

Generálnym partnerom Dňa narcisov je už siedmy rok Nadácia Slovenskej sporiteľne. LPR ďakuje nielen za finančnú podporu, ale aj za pomoc so spracovaním vyzbieranej hotovosti, umožnením darov cez bankomatovú sieť Slovenskej sporiteľne či zapožičaním platobných terminálov a darcovských totemov od Global Payments. SLSP prináša tiež novú možnosť pre ich klientov a klientky prispieť priamo v internet bankingu George cez funkciu Chcem pomôcť.

„Nadácia Slovenskej sporiteľne sa ako dlhodobý generálny partner Dňa narcisov snaží do tejto spolupráce prinášať stále viac, predovšetkým v podobe rozvíjania darcovstva a inovácií. Okrem finančnej podpory tak má verejnosť už niekoľko rokov možnosť prispievať do zbierky aj bezhotovostne, prostredníctvom terminálov a darcovských totemov. V tomto roku zároveň prichádzame s novinkou pre klientov Slovenskej sporiteľne, ktorí budú môcť podporiť zbierku pár klikmi aj vo svojom internet bankingu George vďaka novej funkcii Chcem pomôcť,“ dodáva Barbara Henterová, správkyňa Nadácie Slovenskej sporiteľne.

Identifikačné znaky dobrovoľníka Dňa narcisov 2024

 • Žlté tričko s logom Ligy proti rakovine s textom „JA SOM“ a číslom dobrovoľníka.
 • Identifikátor dobrovoľníka: jedinečné číslo dobrovoľníka vytlačené na žltom podklade, umiestnené v strednej časti narcisu v logu LPR priamo na tričku.
 • Narcis, symbol zbierky venovaný za dobrovoľný príspevok, je charakteristickej žltej farby so zeleným štítkom „Ďakujeme – Liga proti rakovine“.
 • Papierová pokladnička bielej farby s oranžovo – modrou potlačou a textom Deň narcisov  18. 4. 2024 a  číslom registrácie zbierky, vydanej Ministerstvom vnútra SR. Každá pokladnička bude zabezpečená 4 ochrannými nálepkami bielej farby s modrým nápisom Deň narcisov. Na pokladničke sa nachádza logo Ligy proti rakovine, číslo pokladničky, QR kód a číslo SMS 848.

Liga proti rakovine ďakuje každému, kto pripnutím žltého narcisu vyjadrí podporu, povzbudí nádej a prinesie pozitívnu energiu, ktorú denne všetci potrebujeme.

Pripravila: Petra Benczyová
Foto: LPR

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu