Kultúrno-spoločenské podujatia organizované vyhľadávanými Bardejovskými Kúpeľmi a historickým mestom Bardejov spolu so stálymi zariadeniami, robia severovýchod Slovenska veľmi atraktívnym pre jednodňovú, víkendovú i pobytovú turistiku. Bardejov je mesto plné pamiatok UNESCO a spolu s jarmokom tvorí v čase vrcholiaceho leta mimoriadne atraktívnu kombináciu. 

Slávnostná spomienka na Sisi 

Mimoriadne obľúbená akcia – Alžbetínsky deň – ozdobí nedeľu 20. augusta 2023 v Bardejovských Kúpeľoch. Na počesť návštevy cisárovnej Alžbety – zvanej Sisi, ktorá sa tu liečila od 1. do 22. júla 1895, tunajšie kúpele organizujú tradičný Pamätný deň. Na programe je spomienka na Sisi pri pomníku cisárovnej pred hotelom Alžbeta, krst novej knihy Sľub cisárovnej Sisi od spisovateľky Michaely Elly Hajdukovej, divadelná scénka, dobový tanec, prehliadka dobových kostýmov a fotografovanie s cisárskym párom. Potom nasleduje Pišinger o piatej, čo je netradične predstavený skutočný príbeh predstavený vtipne ladeným rozhovorom dvoch dám, ktoré sa po rokoch zas stretli v kúpeľoch.

,,Tento rok máme v múzeu Sisi v hoteli Alžbeta novinku, ktorou je autentická replika rubínového náhrdelníka cisárovnej Sisi, vyrobený v Súkromnej škole umeleckého priemyslu v Hodruši-Hámroch. Medzi sprievodné akcie bude patriť voľný vstup do muzeálneho apartmánu Sisi, promenádny koncert v tónoch renesancie na pódiu pri Kolonáde, predaj spomienkových suvenírov v hoteli Alžbeta a kráľovské menu v kaviarni Sisi. Na Alžbetínskom dni sú vítaní všetci návštevníci – rodiny, dospelí a deti, ktorí majú možnosť pozdraviť cisársky pár. Príďte aj vy, vychutnajte si noblesu rakúsko-uhorskej monarchie. Počas milej slávnosti sa môžete odfotografovať s obľúbenými predstaviteľmi vládnucej habsburskej monarchie,“ pozýva Tamara Šatanková, ekonomicko-obchodná riaditeľka Bardejovských Kúpeľov.

Táto slávnosť je súčasťou budovania značky ,,Kráľovské kúpele,“ ktoré sú výrazným synonymom Bardejovských Kúpeľov. Miestni obyvatelia, ale i mnohí kúpeľní hostia milujú Sisi, už v minulosti jej postavili v parku pamätník. S ,,kráľovskými“ aktivitami začali kúpele naplno v roku 2016 po rekonštrukcii liečebného domu ALŽBETA (kedysi Deák), ktorý nesie meno rakúskej cisárovnej a uhorskej kráľovnej Alžbety. Odvtedy priťahuje svojou romantikou a prepojenosťou na Sisi predovšetkým ženské návštevníčky, ktoré môžu bývať v jej luxusnom apartmáne. Na prízemí, vedľa recepcie sa nachádza aj tzv. muzeálny apartmán Sisi, vybavený štýlovým nábytkom podľa vzoru apartmánov v Hofburgu, vyzdobený fotografiami, obrazmi Sisi a vo vitrínach sú repliky originálov – veľkňazského prsteňa, či skleneného pohára, z ktorého Sisi pila minerálnu vodu počas pobytu. Súčasťou aktivít je i 2,3 km dlhý náučný chodník nazvaný ,,Sisi a jej zastavenia“.

Alžbetínsky deň je jedným z vrcholov kultúrneho leta v Bardejovských Kúpeľoch už druhé desaťročie. Po prestávke počas covidových  rokov sa už vlani podujatie vrátilo v tradičnom a plnom lesku bez obmedzení. Vstup na slávnosť je, samozrejme, voľný. 

Príďte sa zabaviť na 50. Bardejovský jarmok 

Starobylé historické mesto Bardejov od 24. augusta ožije na štyri dni netradičným ruchom obchodníkov, remeselníkov, umelcov a návštevníkov. Bude sa tu konať už 670. ročník historického a 50. ročník novodobého Bardejovského jarmoku. Ťahákmi sú vo štvrtok vystúpenia Adama Ďuricu a Kollárovcov,  piatok zahviezdi  Symfobia, sobota bude patriť skupinám Billy Barman, Modern Talking Reloaded, Pilc C a nedeľa vyvrcholí koncertom rockovej legendy Olympic.

Návštevníkov čakajú štyri dni hodovania, hudby, tanca a dobrej nálady. Na ploche 4 800 m2 sa predstaví asi tisíc trhovníkov s širokou ponukou remeselných výrobkov, spotrebného tovaru a pohostinské stánky budú ponúkať  jarmočné gurmánske špeciality. a nebudú chýbať ani zábavné atrakcie a lunaparky. Pre návštevníkov jarmoku je pripravené množstvo sprievodných podujatí. Neoddeliteľnou súčasťou bude aj tento rok kultúrny program rôznych hudobných žánrov – vystúpenia folklórnych súborov, hudobných kapiel a umeleckých telies.

,,Mesto Bardejov, ako hlavný organizátor tohto výnimočného obchodno-spoločenského a kultúrneho podujatia, trhovníkov, ale aj všetkých návštevníkov, pozýva navštíviť mesto, či už v termíne jarmoku alebo aj mimo neho. Jubilejný jarmok si vyžiadal aj silné mená vystupujúcich, ktorí bezpochyby prilákajú stovky až tisícky návštevníkov,“ hovorí Radomír Jančošek, riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) „ŠARIŠ“ – Bardejov. Dodáva, že ide o najvýznamnejšie podujatie v oblasti cestovného ruchu, zábavy, kultúry a komercie na severovýchodnom Slovensku.

Bardejovský jarmok je fenomén, aký nemá na Slovensku obdobu. Návštevníci môžu v meste obdivovať Radničné námestie s nádhernými gotickými meštianskymi domami, Bazilikou minor sv. Egídia, s bývalou Mestskou radnicou – prvou stavbou renesancie na území Slovenska, v ktorej dnes sídli expozícia Šarišského múzea. Medzi klenoty patrí  aj Židovské suburbium so Starou synagógou.  Historické jadro mesta Bardejov spolu so židovským suburbiom sú zapísané v Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. 

Viac informácií na: www.kupele-bj.skwww.bardejov.sk, www.visitbardejov.sk

Foto: archív B. K. a Bardejova

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu