Navštívte české pamiatky združené v Asociácii neštátnych otvorených pamiatok

0
388
české pamiatky
Staré Hrady u Jíčína.

Asociácia neštátnych otvorených pamiatok (ANOPA) združuje českých prevádzkovateľov hradov, zámkov, kláštorov, pútnických miest, technických pamiatok, záhrad a ďalších kultúrnych pamiatok, ktoré sú v inom ako štátnom vlastníctve a sú v pravidelnom režime sprístupnené verejnosti. Tieto pamiatky, hoci nie sú priamo štátnym vlastníctvom, tvoria neoddeliteľnú súčasť národného kultúrneho dedičstva.

Hrad Loket české pamiatky
Hrad Loket.

Hlavným motívom pre založenie Asociácie neštátnych otvorených pamiatok bola predovšetkým potreba spoločnej platformy, ktorá má hájiť ich spoločné záujmy. V súčasnosti ANOPA združuje prevádzkovateľa a majiteľa 26 pamiatok a prostredníctvom portálu Objavuj pamiatky a naše ďalšie aktivity spolupracuje s ďalšími takmer 140 pamiatkami. Členmi asociácie sú pamiatky, ktoré patria medzi tie najznámejšie a najnavštevovanejšie, niektoré dokonca sú zapísané v UNESCO. Za pozornosť a návštevu však stoja aj tie menšie a menej známe. „Česko je pokladnicou pamiatok a sme radi, že vďaka Zahraničnému zastúpeniu CzechTourism na Slovensku môžeme zoznámiť s pamiatkami združenými v Asociácii neštátnych otvorených pamiatok širokú slovenskú verejnosť,“ povedala na tlačovej konferencii Czech Tourism v Bratislave Kateřina Šrámková, predsedníčka asociácie.

Chlumec nad Cidlinou, zámek Karlova Koruna
Chlumec nad Cidlinou, zámek Karlova Koruna.

V minulom roku navštívilo pamiatky združené v ANOPA 1 362 000 turistov a veľkú časť z nich tvorili práve návštevníci zo Slovenska, ale aj ďalších okolitých krajín. „V pamiatkach ANOPA Vás čaká množstvo zážitkov, zaujímavé kostýmové prehliadky, prehliadky pre deti i historických nadšencov, prekrásne parky, nezabudnuteľné večerné predstavenia, koncerty a historické slávnosti. V mnohých z nich môžete stráviť jednu i viac nocí v romantických komnatách, radi pre vás pripravíme aj nezabudnuteľný svadobný deň,“ láka na návštevu Vratislav Zákoutský, tajomník asociácie a kastelán Zámku Loučeň.

Zámek Žďár nad Sázavou
Zámek Žďár nad Sázavou

Všetky informácie o pamiatkach ANOPA nájdete na www.asociacepamatek.cz, na portáli Objavuj pamiatky i na stránkach jednotlivých pamiatok. Na portáli Objavuj pamiatky, www.objevujpamatky.cz, záujemcovia nájdu podrobný kultúrny program, ktorý sa pripravujú počas tejto sezóny na spravovaných pamiatkach. Okrem toho počas celej sezóny bude na portáli prebiehať aj tradičný motivačný program pre všetkých návštevníkov. Prvou patrónkou tohto podujatia bola slovenská herečka Jana Nagyová, predstaviteľka legendárnej princeznej Arabely. Tento rok ňou bude Sabina Laurinová. „Patronát nad 6. ročníkom projektu Objavuj pamiatky prevzala po Jane Nagyovej a Michaele Kuklovej, Sabina Laurinová – predstaviteľka mnohých postáv v obľúbených filmových rozprávkach, najmä však princeznej Eufrozíny zo známej Troškovej rozprávky Z pekla šťastia. S pani Laurinovou pozveme formou tipov na výlety na niekoľko pamiatok zapojených do našej propagačne – prezentačnej platformy a budeme milovníkov pamiatok inšpirovať na návštevu historických sídiel, ich spoznávaniu a objavovaniu,“dodáva Petr Lukas, zástupca predsedu ANOPA a autor projektu Objavuj pamiatky.

Arcibiskupský zámek, Kroměříž
Arcibiskupský zámek, Kroměříž
Chválsky zámek
Chválsky zámek

Pripravil: Vratislav Zákoutský
Foto: archív ANOPA a Jaroslav Piela (hrad Loket)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu