K jedlu neodmysliteľne patria aj emócie. Niekto je labužník, ktorý si vychutnáva každé sústo, iný do seba v pokluse hádže čokoľvek bez toho, aby vedel, čo vlastne konzumuje. Pre niekoho je zas jedlo nočnou morou, pretože sa bojí každého gramu navyše. Jedno je však jasné! Ak nebudete mať k jedlu zdravý vzťah, nebude zdravé vaše telo ani vaša duša. Majte z jedla radosť. Netrápte sa jedlom. Jedlo nie je nepriateľ, ani strašiak v maku. Netreba mať výčitky vždy, keď niečo „nevhodné“ zjete. Nabudúce si dáte pozor. Máme pre vás pár tipov, ako žiť a jesť šťastne. 

Grécky lekár Hippokrates už pred 400 rokmi pred naším leto počtom napísal: „Nech je jedlo tvojim liekom“. Táto rada je dnes rovnako dôležitá. Keďže vieme, že telo a myseľ sú v úzkom spojení, platí to rovnako pre zdravie duševné i fyzické. Mnohí z nás v určitom okamihu začnú prehodnocovať svoje doterajšie stravovacie návyky a snažia sa jesť zdravšie. Niekto sa vrhne na diétu, iný premýšľa nad low carb stravovaním, alebo len vyradí určité potraviny z jedálnička, aby tráveniu odľahčil. Stáva sa však, že práve s tým prichádza strata potešenia z jedla. 

Inovujte, ochutnávajte

Ako by ste mali jesť tak, aby vás to robilo šťastnými?

Prechádzate v obchode okolo potravín, ktoré nepoznáte? Neviete, odkiaľ sú ani ako chutia? Prestaňte sa báť! Objavujte, ochutnávajte, skúšajte niečo nové. Jednoducho hľadajte to, čo vám chutí. Nájdite si napríklad svoje nové obľúbené ovocie, syr alebo aj korenie, ktorým dochutíte zdanlivo nevýrazné jedlá. Rozšírte si obzory. Pamätáte si na nejaké jedlo z detstva, ktoré ste práve nemuseli? Vyskúšajte ho teraz, všetko sa časom mení, aj chute. Alebo vám v minulosti niečo nechutilo, nebolo po vôli? Vyskúšajte toto jedlo s odstupom času. Môže to byť milé prekvapenie. Pripravte si jedlo, ktoré sa vymyká vášmu bežnému jedálničku – podľa nového receptu a z nepoznaných surovín.

Vyberajte si “jedlá pre dobrý pocit“

Všetci asi milujeme zmrzlinu. Zjedli by sme jej naraz pokojne aj pol litra. Budeme sa však potom cítiť dobre? Ak máte nutkanie na výčitky a nepríjemné pocity, že ste opäť zjedli kalorickú bombu, vyskúšajte sa prekonať, prípadne si ju dopriať v inej, odľahčenej verzii. Ak vás trápi prísun zbytočných kalórií, pripravte si napríklad zmrzlinu z proteínového kokteilu. Jedzte potraviny, vďaka ktorým sa budete cítiť dobre dlhodobo. Nie iba na chvíľku. To však neznamená jesť stále dookola len rôzne šaláty. Zdravšie jedlá plné farieb, chutí a vôní, z ktorých budete mať dobrý pocit, naplnia váš žalúdok aj dušu šťastím. Potom si občasné zhrešenie ani nebudete vyčítať.

Neviete, po akom jedle sa budete cítiť dobre? Nechajte sa viesť telom.

Doprajte si zdravé potraviny plné vitamínov, ktoré sa postarajú o to, aby ste sa cítili super. Napríklad v hubách i vajíčkach je vitamín D, ktorý posilňuje imunitu a podporuje dobrú náladu. Môžete si ich dopriať dokonca aj počas keto diéty Prodietix. Prípadne vyskúšajte tmavú listovú zeleninu – napríklad kel. Získate vitamín B, ktorý dodá telu energiu. Hľadáte niečo sladké? Podľa mnohých štúdií vám v tom môže pomôcť horká čokoláda. Ak sa bojíte zhrešiť, doprajte si sladké maškrty so zníženým obsahom cukru. Zaženie chuť na sladké, ale môže pomôcť aj zmierniť emočný stres. Keď už si budete vychutnávať akúkoľvek sladkosť, nezabúdajte si pozrieť aj informácie o potravinách a ich obsahu vitamínov, minerálnych látok či obsahu cukru a tuku. Vyberte si tie, ktoré vám najviac chutia a sú pre vaše telo prínosom. Už len vedomie toho, že si doprajete potraviny plné prospešných látok a vitamínov, vám urobí radosť. 

Pár tipov na cestu za šťastným stravovaním:  

  • Počas dňa si doprajte častejšie malé jedlá, aby ste si udržali primeranú a stabilnú hladinu cukru v krvi.
  • Jedzte na živiny bohaté jedlá, ako je ovocie, zelenina, strukoviny a orechy. Všetko však v rámci vyváženého a vhodného jedálnička. Ak držíte diétu (napríklad diétu Prodietix), skontrolujte si povolené druhy zeleniny a množstvo semienok či orechov. 
  • Vyvarujte sa priemyselne spracovaným potravinám, pretože majú vysokú glykemickú záťaž a prispievajú k zápalovým procesom v tele. 
  • Podporujte zdravú funkciu čriev konzumáciou potravín, ktoré obsahujú prebiotiká ( špargľa, púpava, banány, cesnak) a doplňte užívaním probiotických produktov. 
  • Jedzte viac rýb, vlašských orechov, ľanových semienok a listovej zeleniny, ktoré obsahujú zdravé omega-3 kyseliny. 
  • Znížte spotrebu omega-6 mastných kyselín, ktoré sa nachádzajú v kukuričných, sójových, slnečnicových a repkových olejoch. 
  • Jedzte zdravé, overené potraviny vždy, keď je to možné. Znížite tým toxíny v tele a vyvarujete sa oxidačnému stresu. 
  • Zaraďte do jedálnička proteínové cestoviny. Vyberte si napríklad Prodietix fusilli, vyskúšajte si dať do vývaru proteínové rezance Prodietix, alebo si urobte ľahké rizotto s cestovinou Prodietix risoni, ktorá nahradí ryžu. 
  • Ak máte podozrenie, že máte alergiu na potraviny, nechajte sa otestovať. 

Pripravila: Monika Mičuchová

Foto: Prodietix a unsplash

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu