Nová práca, nový kolektív. A čo teraz s ním?

Ako zapadnúť medzi zabehnutý „staff“? Čo urobiť a čomu sa vyvarovať?

Nová práca – to je výzva. Výzva k zmene života, novému pracovnému nasadeniu a v neposlednom rade ide o výzvu postaviť sa zoči-voči novému kolektívu. Ako zvládnuť všetko bez stresu?

„BUĎTE V POHODE“

Nikdy sa nepretvarujte a buďte sami sebou. To však neznamená, že ak radi pri jedle mľaskáte, či nahlas prežúvate, tak to „maskovať“ nebudete. Samozrejme treba dodržiavať určité spoločenské štandardy. Myslíme tým vaše ja. Osobnosť, ktorá je nezameniteľná. Ak všetci fajčia a vy ste zarytý nefajčiar, nezačnite aj vy, aby ste zapadli. Práve úprimnosť a otvorenie samého seba, pomáha zapadnúť.

„NELÍŠKAJTE SA A NEVTIERAJTE“

Ak pochvalu myslíte úprimne, padne na úrodnú pôdu. Ak len tak ľudom okolo seba pochlebujete, skôr, či neskôr zistia, že sa iba vtierate. Netlačte na pílu.

…pozor na „očko“ u šéfa…

Nadriadeného si získajte vďaka svojmu pracovnému nasadeniu a výkonu. Snažte sa v novej práci uspieť. Vzdelávajte sa a buďte produktívny. Neprodukujte však intrigy a hlavne nedonášajte. Neohovárajte kolegov. Svoje si občas pomyslí každý a niekedy to povie nahlas. Sú veci, o ktorých šéf vedieť nemusí. Takýto „bonzák“ nikdy nezapadne a nezíska si ani úctu nadriadeného. A mimochodom – takéto „informátorstvo“ sa nikdy neutají.

„CHOĎTE SI PO SVOJOM, ALE KRÁČAJTE AJ S NOVOU „CREW“ „

Nestarajte sa príliš do roboty druhých a makajte na svojich projektoch. Na prvom mieste nech je vaša práca a nepozerajte do počítača kolegyni vedľa. Je fajn, ak viete, kto čo robí, akú má v podniku pozíciu, ale ak to nie je potrebné, sústreďte sa na seba a nevyzvedajte viac, ako je  nevyhnutné k výkonu vašej profesie. Ale pozor! Ak náhodou môžete svojou maličkosťou prispieť k riešeniu vážneho problému, ak vás kolega poprosí o pomoc, nikdy nepovedzte nie – keď to nie je na úkor vašej funkcie.

„KRÁČAJTE S DAVOM, AJ BEZ NEHO“

Neberte to až tak vážne. Hoci ste v strese, máte toho veľa, ale čas na hodinku pri obede s novou partiou si nájdite. Tá jedna hodinka dokáže niekedy zázraky. Na prácu pri rezni, či šaláte na 60 minút zabudnite. Hovorte o sebe, živote, záľubách. Dajte šancu kolegom spoznať vašu osobnosť a aj vy sa pýtajte. Nie príliš súkromne, ale len tak ľahko, orientačne, s humorom. Zažartujte si a smejte sa. Máte to na iba 60 minút, tak si ich vychutnajte.

…s tou „kolektivitou“ to nepreháňajte…

Nepodliehajte davovej psychóze kolegov. Radi sa porozprávajte pri káve poobede. Ak sa ale necítite na ten každopiatkový „teambuilding“ vedľa v bare, tak to už ďalej nepreháňajte. Tieto párty môžu mať aj neželané dôsledky. Všetko s mierou – a to hlavne s alkoholom. Dva deci sú ešte v poriadku, ak po nich netancujete na bare. Ak sa kvapka alkoholu zmení na poriadny sud – to vám nemusí pomôcť zapadnúť. Takéto večery plné alkoholu a kolegov môžu dokonca vyhrotiť vzťahy. Ste až príliš úprimní a na druhej strane, možno milí viac, ako je to vhodné. Vášmu renomé v novej práci určite neprospeje to nočné flirtovanie s kolegom a už vôbec nie so šéfom. Len nech to nezájde ešte ďalej…

„Ve dvou se to lépe táhne“. Svätá pravda. Keď sa to „táhne lépe ve dvou“, aké to potom asi je so skvelým tímom kolegov? Buďte sami sebou, nič nepreháňajte a tajomstvo úspešných tímov spoznáte sami.

Redaktorka: Monika Pekarovičová

Foto: tumblr.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu