Na Slovensku pribudne vďaka projektom SadOVO a Jedlé ostrovy ďalších 13 unikátnych sadov vzácnych starých odrôd ovocných stromov. Tohtoročný výber lokalít dokazuje, že majú svoje miesto aj tam, kde by sme to možno ani nečakali. Spolu 3 komunitné a 10 školských sadov totiž vyrastú napríklad aj na Orave, pod Tatrami a tiež na košickom Luníku IX! Budú slúžiť širokej verejnosti. Ako prví sadili svoj sad pedagógovia a školáci v Oravskom Veselom 25. októbra pod dohľadom odborníkov z Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica.

„Cieľom týchto sadov je chrániť a v krajine šíriť genofond starých ovocných stromov na školských pozemkoch a tiež podporiť lokálnu biodiverzitu. Navyše, v školách vzniká nový priestor na výučbu vonku, čo deti častokrát mimoriadne vítajú,“ vraví manažér projektu SadOVO CEEV Živica František Cimerman.

Do konca novembra pribudne takýchto školských sadov ešte ďalších 9 a to v mestách Trstená, Snina, Svidník, Veľké Kapušany, Rakovice, Prievidza, Šaľa a Galanta. „Jeden plánujeme vysadiť na Luníku IX v Košiciach. Aj toto je totiž cesta, ako tamojšie deti nadchnúť pre spoločnú vec. Takýto sad pomáha lokalite adaptovať sa na klimatickú zmenu, ktorá je na sídliskách obzvlášť citeľná,“ dodáva František Cimerman.

Tri komunitné sady vyrastú ešte túto jeseň na verejnom priestranstve, nie na školskom dvore. Takzvané Jedlé ostrovy vzniknú v Martine, Kežmarku a v Pači. „Tieto lokality sú významné, pretože chceme ukázať, že aj na severe Slovenska sa môže dariť takýmto sadom. Budú dostupné širokej verejnosti. Vytvoria multifunkčný komunitný priestor vhodný na pestovanie lokálneho ovocia, na relax i vzdelávanie. Prispievajú tiež k šíreniu miznúcich odrôd ovocných drevín,“ uzatvára František Cimerman.

CEEV Živica môže realizovať projekty SadOVO a Jedlé ostrovy vďaka dlhoročnej podpore Nádacie TESCO.

Pripravila: CEEV Živica

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu