Nové vína v kolekcii Národného salónu vín SR 2023

0
662
nové vína

Do Národného salónu vín Slovenskej republiky sa v ostatných rokoch vyberajú vína v dvoch kolách. V prvom „jarnom“ kole sa počas odbornej degustácie vyselektuje 25 vín z kategórií – šumivé, perlivé a tiché vína, pričom tiché vína degustátori vyberajú z bielych vín vyrobených zo skorých odrôd a ružových vín. V druhom kole kolekciu 100 top slovenských vín doplnia ostatné vína (tiché biele vína ostatných odrôd a aj starších ročníkov, červené vína a tokajské vína). Kolekcia najlepších slovenských vín je tak po uskutočnení 2. kola súťaže kompletná. Verejnosť ju môže celý rok ochutnávať v priestoroch Apponyiho paláca v Bratislave.

7. septembra 2023 poroty školených hodnotiteľov vybrali v 2. kole súťaže 75 slovenských vín, ktoré sa stanú súčasťou kolekcie Národného salónu vín SR 2023 – najvyššej vinárskej súťaže na Slovensku. Vinári tento rok prihlásili v 1. a 2. kole spolu 440 vzoriek. Teraz sa hodnotilo v šiestich kategóriách: vína tiché suché biele, vína tiché suché červené, vína tiché polosuché, polosladké biele, vína tiché polosuché červené, vína prírodne sladké a vína tokajské. Aj táto skutočnosť potvrdzuje kvalitu a prestíž tejto súťaže. Jej výsledky si totiž všetci zákazníci môžu vychutnávať celoročne –  v expozícii Múzea vinohradníctva v Apponyiho paláci.

Vína hodnotili školení degustátori anonymne pod vedením skúsených predsedov komisií. Aj v tomto roku sa víno hodnotilo v sériách, to znamená, že sa hodnotiteľom naraz naliala séria 4 – 5 vín, ktoré sa ohodnotili 100-bodovým systémom a zároveň si degustátori mohli porovnať vzorky medzi sebou. Hodnotenie sa osvedčilo a je zárukou, že sa vyberú naozaj top vína.

nové vína

Šampióni 2. kola:

I. kategória: Tiché vína suché biele – šampión Víno Mrva & Stanko, Sauvignon, 2022

II. kategória: Tiché vína, polosladké a sladké, biele – šampión Zámocké vinárstvo, Rizling Rýnsky, 2022

III. kategória: Vína tiché červené suché – šampión Víno Nichta, Cuvée, 2018

IV. kategória: Vína tokajské – šampión Ostrožovič, s. r. o., 3 – putňové, 2005

V. kategória: Vína prírodne sladké – šampión Matyšák, s. r. o., Rizling rýnsky, 2022

VI. kategória: Víno z certifikovaného ekologického hrozna – šampión Karpatská perla, s. r. o., Rizling rýnsky, 2021

Viac ako 200 prihlásených vín, takmer 70 % zo všetkých prihlásených vzoriek v 2. kole bolo suchých vín, 12 % sladkých vín a zvyšných 18 % bolo polosuchých a polosladkých. 40 % vzoriek bolo z ročníka 2022, 30 % bolo z ročníka 2021. Je to výrazný posun pri prihlasovaní vzoriek smerom k vyzretým vínam, zo starších ročníkov. Tie prinášajú stabilné a vysokokvalitné vína, ktoré môžu ešte ďalej vyzrievať a zlepšovať svoju kvalitu.

Ako podotkol Vladimír Mrva, prezident Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska, je krásne porovnávať viac ročníkov, vidieť ako sa v kvalite odráža ich špecifickosť, spomínať, aký bol náročný pre pestovateľov aj spracovateľov a ako nás vie potešiť výsledok. 2. kolo je výnimočné tým, že sa vyberajú vína už vyzreté, ktoré potrebujú chvíľu krúžiť v pohári a uvoľňovať aromatické látky postupne, s každým dúškom objavujete ich  ďalší rozmer – štruktúru a charakter.

Vinári vynaložili pri výrobe týchto vín maximálne úsilie, teraz je už na konzumentoch, aby tieto vína ocenili. Národný salón vín SR je trvalou expozíciou najlepších slovenských vín, ktoré môžu návštevníci celoročne ochutnať a zakúpiť si v Múzeu vinohradníctva v Apponyiho paláci v Bratislave. Organizátorom a prevádzkovateľom NSV SR je Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska. Vybrané vína sa budú dať ochutnať v Národnom salóne vín SR už od 1. októbra 2023. Viac informácií nájdete na www.salonvin.sk.

Pripravila: Michaela Ježíková
Foto: Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu