Terasa je srdcom domu. Jej vzhľad ako aj účelnosť záleží predovšetkým od kvalitnej podlahy. Musí pekne vyzerať, aby dopĺňala celkový vzhľad domu či bytu, ale zároveň byť aj pohodlná a praktická, aby uľahčovala život svojím majiteľom.

Novinkou vo svete terasových podláh sú kompozitné terasové dosky. Dizajnom s vernou kresbou dreva dodávajú terase výnimočný vzhľad. Oproti drevenej podlahe majú však svoje výhody aj nevýhody. Viete aké? 

Čo očakávať od terasovej podlahy? 

Životnosť a odolnosť sú základ. Inštalácia terasy vyžaduje veľa času, práce aj peňazí. Preto je ideálne vybrať si terasu s dlhou životnosťou, ktorú nebudete musieť meniť každých pár rokov. To dokonale spĺňajú kompozitné terasové podlahy, ktoré majú dlhú životnosť a záruku 15 -25 rokov. Vyhrávajú aj kategóriu v odolnosti, pretože ich nepoškodia žiadne poveternostné podmienky, či už horúce slnko alebo mráz. Sú odolné aj voči poškriabaniu, ryhám či poškodeniu. Čo sa týka dreva, tak poveternostné podmienky mu dokážu uškodiť: dážď môže spôsobiť vlhnutie podlahy a slnko zasa vyblednutie farby. 

Nenáročnosť. Ideálna je, samozrejme, bezúdržbová podlaha. Presne taká je terasová podlaha z kompozitných dosiek, ktoré okrem pravidelného umývania nepotrebujú ďalšiu údržbu. Na rozdiel od kompozitu, drevo je potrebné pravidelne olejovať a ošetrovať, aby nevlhlo a nebolo napádané škodcami. O inštalácií kompozitných terasových dosiek v porovnaní s drevom hovorí M. Kovačič z DLH Slovakia, ktorý zastáva názor, že pri kompozitných terasových doskách je „montáž jednoduchšia, rýchlejšia a zvyčajne si vyžaduje použitie menšieho množstva komponentov ako drevené terasové dosky. I keď smrekové drevené dosky majú nižšie vstupné náklady, kompozitné terasové dosky sú z dlhodobého hľadiska lepšia vstupná investícia.“

Vodeodolnosť a protišmykovosť. Kvalitná podlaha je nevyhnutná  pri bazéne, pod jakuzzi i do oblastí, kde sú jazerá či potoky, z ktorých môže ísť do vzduchu vlhkosť. Vhodné sú teda kompozitné dosky a aj drevo, avšak o drevo, ako sme spomínali, treba pravidelne ošetrovať. Okrem vodeodolnosti je dôležitá aj protišmykovosť, zvlášť na terase pri bazéne. Tu medzi drevom a kompozitom vzniká rozdiel – kompozitné terasové dosky sú protišmykové, ale pri drevenej podlahe s týmto benefitom nepočítajte, pretože nečistoty na povrchu drevených podláh sa šmýkajú. 

Ekologickosť. Ochrana životného prostredia je v súčasnosti dôležitejšia ako kedykoľvek predtým, čo vedia aj výrobcovia podláh. Čo sa týka Kompozitné materiály sú zvyčajne veľmi ekologické, pretože bývajú vyrobené zo zrecyklovaných materiálov, teda dreva a plastu. Ekologická môže byť aj drevená podlaha, ak je v súlade so všetkými nariadeniami a má na to certifikáty.

Farba. Zachovanie farby je pri výbere podlahy tiež dôležitým faktorom. Pri drevenej podlahe sa stáva, že časom kvôli pôsobeniu slnka vybledne. Jej farbu však viete zachovať pravidelným olejovaním. Na rozdiel od dreva si kompozitné terasové dosky udržia svoju farbu počas celej doby životnosti a to bez akéhokoľvek ošetrovania. Výhodou dreva aj kompozitu je možnosť preolejovania na inú farbu, ak by ste ju chceli z nejakých dôvodov zmeniť.

Okrem spomínaných vlastnosti majú tieto materiály aj iné výhody či nevýhody, napríklad teplota podlahy v lete. Najlepšie ju zvládajú drevené podlahy, ktoré sú zo spomínaných materiálov v lete najchladnejšie. 

Foto: www.dlhslovakia.sk/timmdek

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu