Máte rozostavaný rodinný dom, pracujete na chate alebo na záhradke? V tom prípade môžete pri práci využiť elektrocentrálu. Pri vhodnom výbere dosiahnete stabilné napätie pre viaceré typy elektrospotrebičov. Môže ísť o elektrospotrebiče odporové a induktívneho typu alebo o elektrocentrály s ťažším štartom, prípadne s výkonovým presahom, ktorý je nevyhnutný len na samotný rozbeh. Ako sa teda rozhodnúť, keď na mieste zatiaľ niet žiadnej prípojky na elektrinu?

Náročný výber elektrocentrály

Ak ste sa pre výber elektrocentrály rozhodli na vlastnú zodpovednosť, pripomeňte si základné bezpečnostné opatrenia. Jedným z najdôležitejších vecí je umožniť stabilný výstup napätia, inak nepokrývate potreby napojených spotrebičov a výkyvy ich môžu natrvalo poškodiť.

Na domáce a rekreačné účely vyhovujú elektrocentrály s jednofázovým napájaním. Nemusíte sa pritom obávať žiadnych obmedzení. Dobre pokrývajú energetické požiadavky ako citlivej elektroniky a bežných spotrebičov, tak aj pracovného náradia. Účinným riešením je zabezpečiť si elektrocentrálu s automatickou reguláciou napätia, aby nehrozili výpadky prúdu, keďže veľkosť výstupného napätia býva regulovateľná. 

Výnimočná domáca elektrocentrála 

Pokiaľ záťaž napájaných spotrebičov zodpovedá parametrom konkrétnej elektrocentrály, je dodávané konštantné napätie. Môžete sa dostať aj do situácie, keď okrem pravidelne používaných zariadení, potrebujete okamžite zapojiť aj málo využívané zariadenia, ako napríklad nabíjačku autobatérie v prípade, že auto využívate častejšie na kratšie vzdialenosti. Viete použiť aj tzv. štartovací vozík, digitálny ampérmeter, pri štartovacom prúde 480A.

Ideálnou voľbou sú benzínové elektrocentrály 

Na domáce účely skvele poslúžia benzínové elektrocentrály, ktoré umožňujú stabilnú prevádzku. Okrem toho sa vyznačujú menšími rozmermi a nižšou váhou, vďaka čomu sa dajú jednoducho premiestňovať.

Foto: Siarhei Kuranets / Shutterstock.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu