Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave urobila pred rokom prieskum na stredných školách o využívaní umelej inteligencie. Ukázal, že tretina pedagógov o AI málo vie a ani by nerozoznala, či úlohu vypracovala umelá inteligencia, alebo študent. V priebehu roka sa síce situácia mierne zmenila, no rozvoj umelej inteligencie je stále obrovskou výzvou pre celú spoločnosť. Vyvíja sa mimoriadne rýchlo. Komenského inštitút mimovládnej organizácie Živica chce, aby na ňu boli učiteľky a učitelia pripravení. Umelá inteligencia nemá byť strašiakom, ale pomocníkom. 

Pripravili sme vzdelávací program Umelá inteligencia v službách učiteľa. Záujem pedagógov o tému je obrovský. Už máme za sebou prvé dva online workshopy”, vraví riaditeľka CEEV Živica, manažérka Komenského inštitútu Zuzana Labašová. Nedávno sa uskutočnil aj dvojdňový seminár vo Zvolene. Ukazuje sa, že umelá inteligencia môže byť vynikajúcim pomocníkom pedagógov vo vzdelávacom procese na všetkých hodinách. To, ako s ňou narábať prišli učiteľom vysvetľovať aj experti z Českej republiky, kde s tým majú viac skúseností. 

Živica zorganizovala workshop v spolupráci s Nadáciou ZSE. Zúčastnilo sa na ňom 26 budúcich ambasádorov, ktorí potom budú získané vedomosti šíriť ďalej medzi svojich kolegov. Už dnes je totiž jasné, že AI môže byť veľkým prínosom v mnohých odvetviach, no ak si nedáme pozor, môže sa zneužívať. Účastníci workshopu si odskúšali modelové hodiny vytvorené s pomocou AI, naučili sa, ako si pomocou nej robiť prípravy, ako ju využívať napríklad na hodinách etiky a podobne. Odborníci im tiež vysvetlia právne aspekty využívania umelej inteligencie a tiež riešili, ako zaviesť využívanie AI na školy systémovo. „Sme presvedčení, že na výzvy 21. storočia treba reagovať okamžite, aby sa nám nestalo, že budeme hasiť škody, tak ako sa to zanedbalo pri rozmachu sociálnych sietí. Pripravení pedagógovia sú základ,“ uzatvára Zuzana Labašová.

Komenského inštitút je vzdelávací program pre pedagogičky a pedagógov, ktorý organizuje Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica. Vzdeláva a podporuje pedagógov, ktorí sú súčasťou reformy školstva zdola. Realizuje ročný vzdelávací program, pestrý Alumni program pre absolventov, ocenenie Učiteľ Slovenska, vzdelávacie podujatia a vydáva publikácie pre širokú pedagogickú verejnosť.

Foto: Živica

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu