Ochráňte vašu dcéru či syna očkovaním pred infekciou HPV!

0
187
očkovaním proti chorobám

Human papillomavirus (HPV) je onkogénny ľudský papilomavírus, proti ktorému existuje účinná prevencia – očkovanie. Je vhodné rovnako pre ženy aj mužov, keďže HPV sa netýka len krčka maternice, ale spôsobuje aj mnohé ďalšie onkologické ochorenia. Očkovaním najmä v tínedžerskom veku sa dá ich výskyt podstatne obmedziť, znížiť.

HPV sú najčastejšie nakazení mladí ľudia vo veku 18 – 25 rokov. Vývoj od infekcie k nádoru môže trvať aj 15 rokov. U tínedžerov je vysoká pravdepodobnosť, že pred začiatkom sexuálneho života ešte nebudú nakazení HPV. U sexuálne aktívnych ľudí sa v čase vakcinácie už nedá celkom vylúčiť nákaza HPV ani získanie HPV pozitivity do polroka od očkovania. Vďaka zvýšenej imunitnej odpovedi je vakcinácia  v tínedžerskom veku najúčinnejšia!

Možnosti očkovania na Slovensku

Kým v iných krajinách je zaočkovanosť tínedžerov proti HPV vysoká (86 % dievčat a 81 % chlapcov v Austrálii, 53 % dievčat v Nemecku, 80 % dievčat vo veku 12 – 13 rokov v Maďarsku a 65  % dievčat a viac ako 30 % chlapcov v Českej republike) u nás je stále nízka. Vysoká miera zaočkovanosti je však dôležitá. Vedie k výraznému zníženiu počtu infekcií súvisiacich s HPV a s ňou súvisiacich onkologických ochorení. Aj preto je na Slovensku zavedené BEZPLATNÉ očkovanie dievčat a chlapcov vo veku medzi 12. – 14. rokom (do dosiahnutia 15. roku života). Očkuje sa 9-valentnou vakcínou, ktorá obsahuje 9 najbežnejších typov HPV, ktoré spôsobujú anogenitálne rakoviny a genitálne bradavice. Pokrýva 77 % HPV infekcií vyskytujúcich sa na Slovensku.

Vakcína proti HPV je vhodná pre všetky vekové kategórie od 9 rokov. Očkovacia schéma je pre deti do 15 rokov dvojdávková, pre starších od 15. roku je určená trojdávková. Pre 12 až 14-ročné dievčatá a chlapcov je plne hradená. Staršie deti a dospelí si však vakcínu musia platiť.

Nepremeškajte šancu dať zaočkovať svoje deti

Bratislavský samosprávny kraj  organizuje v piatok 21. júna v Bratislave a Malackách opäť očkovanie proti ľudskému papilomavírusu HPV. Doteraz už uskutočnil osem očkovacích dní proti HPV. Najbližší – deviaty – bude tento piatok 21. 6. 2024 od 13. hodine. Kraj očkuje približne raz za tri mesiace, čo umožňuje vyhovieť harmonogramu očkovania tak ľuďom v dvojdávkovej, ako aj trojdávkovej očkovacej schéme. „Očkovacími dňami prispievame k prevencii onkologických ochorení. Rovnako robíme osvetu a zdôrazňujeme, aký význam má v prípade zdravia prevencia a očkovanie. Práve ľudský papilomavírus HPV je medzi ľuďmi mimoriadne rozšírený. Spôsobuje zhubné ochorenia ako rakovina krčka maternice, vagíny, penisu či konečníka. Preto je očkovanie vhodné tak pre deti ako i dospelých a tak pre dievčatá a chlapcov, ako aj pre ženy a mužov. Prevencia v každom veku je naozaj veľmi dôležitá,“ povedal predseda BSK Juraj Droba. 

Očkovanie proti HPV sa uskutoční v piatok 21. júna 2024 od 13. hodiny v zdravotnom stredisku na Rovniankovej 1 v Zrkadlovom Háji v bratislavskej Petržalke, ale je potrebné vopred sa zaregistrovať. Registrácia je spustená tu. V Malackách sa môžete dať zaočkovať na Nádražnej 15 v ambulancii primárnej starostlivosti pre deti. Registrácia je spustená tu.

Pripravila: Lucia Forman
Ilustračné foto: unsplash.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu