Pokračujeme druhou časťou seriálu o menej údržbovej záhrade

0
329
tipy o údržbovej záhrade

„Chcem bezúdržbovú záhradu!“ To je častá požiadavka klientov pre záhradného architekta. Je možné takú záhradu navrhnúť? Odpoveď znie, že záhrada nebude nikdy bez údržby. Minimalizovať údržbu sa však dá, ale iba za určitých podmienok. V našom seriáli Menej údržbová záhrada si povieme práve o tom, ako si údržbu záhrady čo najviac minimalizovať.

Kým v prvej časti seriálu sme si hovorili všeobecne o trávniku a monokultúrnom trávniku, v druhej časti sa zameriame na význam polykultúrneho trávnika pre prírodu i človeka.

Časť 2: Polykultúrny trávnik/lúka

V prvej časti seriálu sme sa pozreli na zúbok trávniku ako ho poznáme. Povedali sme si, prečo nie je pre živé organizmy prospešné takýto trávnik pestovať a prečo je viac náročný na údržbu.

Alternatívou k monokultúrnemu/anglickému trávniku je polykultúrny trávnik, ktorý jemenej náročný na údržbu a zároveň sa nám odmení inými prírodnými benefitmi.

Polykultúrny, jedlý trávnik bežne rastie tam, kde sa o trávu príliš nestaráme, napríklad na sídliskách, chalupách, kde raz trávu vysejeme a potom ju už veľmi neriešime. Trávnik si začne žiť svojim životom, prirodzene. A príroda sa bude správať sukcesívne, vytláčať prirodzene časom monokultúru a premieňať ju na polykultúru, len to trvá dlhší čas a bez nášho väčšieho zasahovania. A zrazu sú v takej tráve ďatelina, sedmokrásky, rebríček, skorocel a pod. To, aké rastlinky sa v takom trávniku udomácnia, dosť záleží aj od podložia, typu pôdy a živín v nej. Stále to však nie je ten typický polykultúrny trávnik, ktorý si môžeme zámerne vysadiť na záhrade.

V skutočnom polykultúrnom trávniku sú rôzne byliny v pomere približne pol na pol k trávam. Ale aj tráv je oveľa viac druhov, nie ako v monokultúrnom trávniku.

Anglický zelený koberec obvykle pozostáva z 1 – 3 druhov tráv, ktoré vytvárajú dojem rovnakých stebiel vyzerajúcich naozaj ako mäkký koberček. Je to pekné, ale pre prírodu viac škodlivé a navyše náročné na údržbu. Oproti tomu polykultúrny trávnik, na ktorý sa dajú semienka kúpiť pod názvom Zelený chodníček, obsahuje 28 druhov bylín a 10 druhov tráv, pritom tráv je zastúpených 45 % a bylín 55 %. To znamená, že spolu obsahuje 38 druhov rastlín v jednom trávniku. Obrovský rozdiel, však? Aby sme si povedali aj o aké byliny ide, je to napríklad z tých bežných skorocel, klinček, margarétky, dúška, nátržník strieborný, mydlica, veronika, rebríček, silenka, lucerna, trávnička, ďateliny atď. Trávy sú tu timotejka, mätonoh, lipnice tri druhy, kostrava, psinček, tomka. Bližšie si môžete pozrieť na stránke Planta naturalis.

tipy o údržbovej záhrade

Benefity polykultúrneho trávnika a biodiverzita

A prečo si takýto trávnik zaobstarať? Názov seriálu je jasný: Snažíme sa, aby sme sa na záhrade toľko nenarobili. Druhý dôvod je, že je to pre prírodu prospešné. Polykultúra (veľa druhov rastlín) podporuje biodiverzitu aj hmyzu aj živočíchov. A platí to aj pod zemou. Tento trávnik nehnojíme a nestriekame (tieto 2 údržbové úkony celkom odpadajú) – vďaka tomu sa pôdny mikrobiom v pôde pekne rozširuje a udržuje zdravý. Tým, že je pôda zdravá, z dôvodu veľkého množstva mikroorganizmov, je aj celá záhrada menej náchylná na napadnutie škodcami. To je význam polykultúry a biodiverzity ako takej.

V sterilnej záhrade s anglickým trávnikom sa to hmyzom hemžiť nebude. V polykultúrnom trávniku je veľa druhov hmyzu, ale nepremnoží sa lebo pekne tu funguje kolobeh života. Rovnako je to aj s burinou. Keďže je v trávniku veľké množstvo druhov rastlín, nepremnoží sa len jedna. Nemusíte sa báť, že tu budete mať len ďatelinu alebo nebodaj len púpavu, či bodliak. To sa stáva v monokultúrnych trávnikoch. Príroda prirodzene bojuje proti monokultúre. Práve rastliny s kolovitými koreňmi, ako majú pýr, púpava a bodliaky, sa viac premnožujú v sterilných trávnikoch a  vyťahujú z pôdy živiny. Pôda pod monokultúrnym trávnikom je chudobná na živiny. Preto ju musíme hnojiť a striekať proti burinám. Časom sa stáva prakticky polomŕtva. To je dôležitý rozdiel a princíp polykultúrneho trávniku.

Údržba polykultúrneho trávnika

Ako sme si povedali, tento trávnik nehnojíme – ani pred zakladaním – byliny to neznášajú, zabili by sme ich. Takýto trávnik si môžeme vysiať na hocijakej aj chudobnej pôde. Postupne sa do nej vráti život i živiny. Polykultúrny trávnik polievame len keď chceme – v horúcom lete, inak mu obvykle vystačí dážď. Zmiešané byliny a trávy lepšie znášajú väčšie suchá ako bežná tráva, lebo hlboko korenia. Ak by sa vytvorili suché plochy, môžeme ich polievať, ale aj bez polievania sa v jeseni samé obnovia. A kosenie? Vo všeobecnosti tento trávnik rastie oveľa pomalšie. Môžete sa rozhodnúť, či ho budete kosiť na 3 – 5 cm (menej sa neodporúča kvôli bylinám), alebo môžete nechať nejaké časti vyrásť, vtedy to bude pripomínať lúku. Odporúča sa mozaikové kosenie, to znamená, že nejakú časť kosíte a nejakú nie, a zas nabudúce kosíte tú druhú. To sa robí kvôli biodiverzite a hmyzu. Nie je to však nutnosť, trávu si stále môžete nízko kosiť. Ale ak sa vám páči lúka, tak si nechajte narásť jedlý polykultúrny trávnik a kochajte sa kvetinkami a motýľmi. Krásne vykvitne už po mesiaci.

tipy o údržbovej záhrade

Založenie polykultúrneho trávnika/lúky

Pri polykultúrnom trávniku platia určité zásady. V prvom roku kosíme častejšie na 4 – 6 cm a musíme po kosení nakosenú hmotu odstrániť. Nebojte sa, keď sa objavia buriny. Je to prirodzené, lebo kvitnúce byliny zvyknú vyrásť až ďalší rok. Podporíte ich práve kosením, čím sa zároveň odstránia buriny. V druhom roku už budú mnohé byliny pekne rásť a kvitnúť. Založenie trávnika sa odporúča skoro na jar alebo v jeseni, lebo vlhko je pri založení trávnika dôležité. Ak je suchá jar, je nutné pôdu polievať, neskôr nemusíme vôbec. Tento trávnik je vlastne lúkou, len výberom druhov je prispôsobená aj koseniu na nízko. Spomínané pravidlá platia aj pre lúky.

Viete, že môžete mať lúku sedmokráskovú, červenú, modrú, bielu, letničkovú, motýliu, lúku vhodnú do tieňa, sucha, do vlhka atď.? Dôležité je vybrať si správne, teda to, čo vám a pôde ktorú máte k dispozícii vyhovuje. Dnes je v ponuke veľké množstvo lúčnych zmesí. Pozor však, lúčne zmesi nie sú trávno-lúčne. Je dôležité prečítať si zloženie semien. Ak chcete mať skutočný polyfunkčný trávnik je nutné, aby zmes obsahovala polovicu trávových semien.

Povedali sme si, prečo je monokultúrny trávnik viac údržbový ako polykultúrny, ktorý nehnojíme, polievame len v suchom lete, nestriekame a kosíme len  raz-dvakrát do roka.

A viete prečo sa taký trávnik volá aj jedlý? Lebo v ňom rastú mnohé jedlé rastlinky. Keďže ho ničím nestriekame, môžeme ich trhať a jesť. To je presne to, na čo mnohí zástancovia sterilných trávnikov zabúdajú. Hnojené a striekané trávniky totiž škodia prírode aj ľuďom.

O tom, ako sa dá pôda „zakryť“ aj inak, nie iba trávou, si povieme nabudúce…

Pripravila: Ing. Lenka Valušková, záhradná a krajinná architektka

www.zahradnaarchitektura.com

tipy o údržbovej záhrade

Facebook a Instagram: Flower Compass Guide,
Záhradná architektúra 7VFS

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu