Popôrodné kilá sú večné? Nič také neexistuje...

Samozrejme tesne po pôrode tam „to bruško“ je, to však nie je dôvod pre ďalšiu nadváhu. Je to stále o tom, o čom vždy. O pohybe a stravovaní. Práve po pôrode to ide niekedy ľahšie.

Krásna fit mamina. To je sen mnohých žien po pôrode. Prídu však kilá navyše, možno aj depresie. Niektoré sú tučné, iné chudšie. Ako to tie „pekné“ robia? Dodržujte tieto pravidlá a budete vo forme. Hlavne bez výhovoriek – dieťa a pôrod nie je ospravedlnenie a vy samé to viete najlepšie!

PRIBERÁTE STÁLE ROVNAKO

Z čoho ste priberali pred pôrodom, priberáte aj po ňom. Kalorické koláče nezmenili po bábätku svoju výživnú hodnotu. Priznajte sa. Doprajete si ho ako dezert poobede? Potom centimetre okolo bruška pribúdajú? Vraj kvoli dieťaťu? Nekonzumujete ich iba viac, ako predtým? Len teraz na tie kilogramy navyše hľadáte ospravedlnenie? Stojí to za zamyslenie. Samozrejme koláčik bol iba príkladom. Ono ani ten rezeň na večeru nebol predtým zdravý a nie je ani teraz. Veď aj pred tehotenstvom ste z neho priberali. Aj z toho chleba s tučnou salámou, či maslom a džemom. Áno, ani pizza nezvýšila zrazu svoju kalorickú hodnotu, ani šiška pre manžela, ktorú ste mu dnes zjedli. Stále je to o tom istom. Len podvedome možno pre svoje maškrty hľadáte teraz ospravedlnenie. Kalórie sú stále rovnaké.

LEN „NEDOJEDAJTE“

Ak dieťaťko nezjedlo tú výživnú kašičku na obed, to ešte neznamená, že vy to po ňom musíte hneď zjesť. Najmä po svojom jedle. Hlavne, aby sa to nevyhodilo. Zjedli by ste niečo podobné aj pred tehotenstvom? Len ťažko, keďže bábätko ste nemali. Ak to tak robíte teraz, je logické, že priberáte na hmotnosti. Kalorický príjem zvyšujete. Porciu uskladnite do termomisky, či posuňte partnerovi.

DRUHÉ SÚ CHUDŠIE AKO PRED TEHOTENTSVOM

A jedia stále rovnako, ako keď boli „tehuľkami“. V čom sa skrýva tajomstvo? V energetickom výdaji. Mnohé maminy to veľmi dobre poznajú. Pri dieťati sa niekedy nezastavia celý deň. Doprajú si stále rovnaké jedlá a chudnú „samé“. Tak samo to predsa len nejde. Navýšil sa ich kalorický výdaj, strava zostala rovnaká a počúvajú svoje telá.

CHCETE SCHUDNÚŤ? AKO NA TO?

Tak, ako keď ste to chceli i pred dieťaťom. Keď vás vtedy trápili nežiadúce centimentre. Zdravou stravou a pohybom. To sa dá všetko aj počas materstva. Dieťa samo o sebe je niekedy posilňovaním a kardiom. Pridajte ešte dve hodiny športovej aktivity do týždňa, zdravé stravovanie a pôjde to. Uvidíte. Nenechajte sa odradiť menej pružnou pokožkou, striami a podobne. Všetko zvládnete pohybom a konzumáciou správnych potravín. Keď ste dokázali schudnúť do šiat pred svadbou, rovnakou stravou schudnete aj teraz. I vtedy to chcelo vôľu, či sebazaprenie. Nič z toho sa nezmenilo ani po pôrode. Myslite na seba. Spolu s bábätkom sa najedzte aj vy. Doprajte si raňajky, obed, večeru v zdravom duchu. Prechádzky s dieťaťom na čerstvom vzduchu a dve hodinky, spolu dva, alebo tri dni do týždňa pre seba. Oddýchnete si, spotíte ďalšie kalórie. Čo je však dôležité? Je to i psychický oddych. Robíte stále niečo iba pre seba. Máte svoj čas na seba. Neobviňujte sa, že ste dieťa nechali manželovi. Uvidíte, že aj vy budete s „malým“ potom spokojnešie. Budete milšie a radostnejšie. Na tele a duchu.

…takže bez výhovoriek. Zabralo to predtým, pôjde to aj po…po pôrode! Trpezlivosť a pevná vôľa. To je to, čo vždy zaberie.

Redaktorka: Monika Pekarovičová

Foto: www.tumblr.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu