Michaela Zamari: Sníva sa jej s postavami?

0
2484

Len pred niekoľkými mesiacmi sa uviedla na trh so svojím debutom Šéf môjho šéfa a teraz sa čitatelia dočkali očakávaného pokračovania. Michaela Zamari je mladá krv, ktorá si druhú knihu Šéfom môjmu šéfovi vydáva sama a do budúcna má ešte plnú myseľ nápadov.Talentovaná autorka nám dokonca prezradila, či sa spisovateľom sníva s ich postavami.

Prvá kniha zožala úspech a čitatelia, najmä čitateľky, si doslova vypýtali pokračovanie. Plánovala si vydať aj druhý diel, alebo sa nápad zrodil až po reakciách na tvoj debut?

Priznám sa, nie je to tajomstvom, od začiatku som vedela, že pre príbeh Tomasa a Nely mi nebude stačiť dostatok stránok pre jednu, nie príliš hrubú knihu. Dokonca som mala pokračovanie napísané ešte predtým, ako mi oficiálne vyšla prvá kniha. Následne som na nej  pracovala – skracovala text, doťahovala niektoré pasáže, pokúsila sa pozrieť na text kriticky, a potom som dospela do bodu – môžem to poslať do sveta!

Keď už spomínaš kritiku, zrejme sa jej nevyhne žiaden autor, ako si sa vysporiadala s prvými negatívnymi reakciami, prípadne s tzv. hejtermi?

Presne tak, nie je žiadnym prekvapením, že si kniha našla svojich fanúšikov, ale i odporcov. Našťastie, tie pozitívne reakcie stále prevládajú a dodávajú mi energiu potrebnú k ďalšej tvorbe. Nemôžem nikomu nič zazlievať a otvorene akceptujem názor každého čitateľa. Dokonca mi mnohé negatívne spätné väzby pomohli pracovať na sebe a posunúť sa ďalej. Myslím si, že autor by sa mal zaujímať o svoj text a nikdy sa neuspokojiť s tým, že veď mám svojich fanúšikov. Mať oddaných čitateľov je záväzok, ktorý treba brať zodpovedne. Chcela by som čitateľom ponúknuť kvalitný text, nielen po stránke príbehovej.

V čom bude druhá časť príbehu mladej Nely a charizmatického Tomasa Leroya iná od prvého dielu?

Predchádzajúci diel opisoval tri týždne, čo je pre knihu pomerne netypické, ale ja som to tak cítila. Niekedy nám aj jediný deň dokáže obrátiť celý život naruby. Či už v negatívnom  alebo pozitívnom zmysle. V pokračovaní  a zároveň finálnej časti príbehu Tomasa a Nely prevediem čitateľa niekoľkými mesiacmi, takže pôjde o podstatne dlhší časový úsek. Samotná kniha je rozdelená na dve časti. Dozvieme sa viac o Nele, ale aj o tajuplnom Tomasovi Leroyovi.  Príbeh začne v máji a pokračuje celým letom, preto je ako stvorený pre tieto horúce letné dni. Priznám sa, neplánovala som to a knihu som pôvodne túžila vydať skôr, ale osud to zariadil tak, aby si ju čitatelia mohli užiť v lete.

Keď už spomínaš horúce dni, môžu čitatelia očakávať v príbehu aj pikantnejšie pasáže?

Rozhodne môžu očakávať viac šteklivých scén. Pokúsila som sa neprehnať to, ja osobne nemám rada, keď je niečoho príliš, až to stratí svoje čaro, ale zároveň som nešetrila. Postavy Nela a Tomas si zaslúžia viac intímneho priestoru a ja pevne verím, že čitateľov, najmä teda čitateľky, nesklamem a poteším. Ako sľubuje samotná anotácia knihy, snažila som sa vložiť do príbehu ešte viac romantiky, lásky, humoru, ale aj spomínanej erotiky.

Spomínala si, že máš v zálohe ešte veľa ďalších nápadov, inšpirácia ti teda nechýba. Prezraď nám ale, zvykne sa spisovateľom snívať s ich vymyslenými postavami?

Nemôžem hovoriť za všetkých, ale mne osobne sa ešte nikdy nesnívalo so žiadnou z postáv, ktoré som si vytvorila v stave bdenia. Paradoxne sa mi stal opačný prípad, že sa mi sníval sen a natoľko ma pohltil, že som sa ním musela inšpirovať a začať podľa neho písať ďalší príbeh. Dokonca sa mi sníval dvakrát a až pri druhom raze som neváhala, prerušila všetky víkendové plány, a začala som ho písať. Išlo o úplne nové postavy a nový príbeh, nič z toho mi predtým fantázia nepredhodila. Ako to už býva, v tom najlepšom, pred záverom, ma zobudil budík. Odvtedy sa mi podobný sen neprisnil, čiže ako dopadol si budem musieť vyfantazírovať v stave bdenia…

Takže čitatelia a čitateľky sa ešte majú na čo tešiť aj v tvojej budúcej tvorbe?

Verím, že určite áno. Po príbehu Tomasa a Nely by som rada pokračovala v sérii písania kníh o pároch, ktoré sa vyskytli už aj v prvých dvoch knihách. Okrem nich moja fantázia už stihla vyprodukovať aj iné príbehy, mimo túto sériu, a dokonca aj jeden špeciálny, ktorý bude do veľkej miery inšpirovaný skutočnými udalosťami. Ak mi šťastie bude pomáhať pri plnení mojich plánov, možno sa ho čitatelia dočkajú ešte v tomto roku. Ale zatiaľ nepredbiehajme (úsmev).

foto: archív M.Z.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu