Postcovidový syndróm treba liečiť čo najskôr. Bardejovské Kúpele sú na čele v jeho liečbe.

0
871

COVID-19 postihol u nás tisíce ľudí. Mnohým sa podarilo zachrániť život intenzívnou liečbou, ktorá si však vyberá daň v podobe tzv. postcovidového syndrómu. U rôznych ľudí má najrozličnejšie prejavy. Strata čuchu predstavuje medzi nimi ten najmenší problém. 

Koronavírusová infekcia mohla napríklad poškodiť srdcový sval, znížiť kvalitu ciev, narušila zrážanlivosť krvi, poškodila centrálny nervový systém, pečeň, pankreas, obličky, objavujú sa aj depresie, úzkostné stavy. Veľkú skupinu tvoria aj ľudia s oslabenou činnosťou pľúc. Ak pacient pred koronavírusom mal nejaký zdravotný problém, iste ho teraz trápi ešte viac. 

Niektoré pretrvávajúce symptómy nedovoľujú ľuďom po prekonaní COVID-19 naplno začať pracovať, podávať rovnaký výkon ako predtým. Mnohé ťažkostí, ktoré dostali názov postcovidový syndróm sa dajú liečiť, ba celkom odstrániť, ale s vhodnou terapiou treba začať čo najskôr. 

Pomoc ponúkli naše liečebné kúpele, ktoré dokážu podľa svojich indikácii zlepšovať a liečiť mnohé spomínané zdravotné problémy. Pravda je však taká, že pacienti sa na postcovidovú liečbu platenú zdravotnými poisťovňami dostávajú veľmi pomaly a v neveľkých počtoch. Aby im kúpele vyšli v ústrety, ponúkajú aj postcovidovú liečbu pre samoplatcov, lebo je lepšie včas (hoci kratšie) liečiť ťažkosti, než sa dlho trápiť…

Bardejovské Kúpele a postcovidová liečba

Už viac ako dva mesiace prináša v Bardejovských Kúpeľoch postcovidová liečba unikátnou MLS laserovou terapiou v kombinácii s magnetoterapiou výborné výsledky. Pacientom sa po jej absolvovaní lepšie dýcha a zlepšuje sa im aj celková kondícia. Počty liečených na indikácie súvisiace s Covid-19, ktorým liečebné pobyty preplácajú zdravotné poisťovne, sa pomaly začínajú zvyšovať – za 2 júnové týždne sa ich počet dostal na 150 pacientov. Hradená liečba by však v celoslovenskom meradle mohla pomôcť tisícom pacientov, ktorí prekonali ťažký, alebo stredne ťažký priebeh tohto ochorenia a pociťujú dlhodobé následky

,,Po skúsenostiach z minulosti sme neočakávali raketový nástup liečených na postcovidové ťažkosti. Rozbeh je však zatiaľ pomalší než sme dúfali. Tisíce ľudí by túto liečbu potrebovali čo najskôr. Vhodná je už mesiac po prekonaní covidu, o 10 mesiacov už nemusí pomôcť. Tu je potrebné usmernenie vysielajúcich lekárov. Ťažký priebeh a nárok na liečbu nemusia mať len hospitalizovaní na COVID-19. Veď mnohí sa do nemocníc ani nedostali kvôli preťaženosti a pritom mali ťažký priebeh ochorenia, boli na kyslíkových prístrojoch doma,“  informuje Tamara Šatanková, ekonomicko-obchodná riaditeľka Bardejovských Kúpeľov a pokračuje: ,,V súčasnosti tu máme asi stovku samoplatcov liečiacich si len postcovidové ťažkosti. Mali sme však aj pacientov, ktorí prišli na úplne iný pobyt, ale keďže boli predtým hospitalizovaní aj na covid, využili to a priplatili si postcovidové procedúry. Pochvaľujú si laser, že im pomáha rozdýchať sa. Popisujú to akoby im balvan spadol z pľúc. Laser máme celkom vybookovaný. MLS laser totiž neslúži len na postcovid, ale aj na  pohybový aparát a na nervové systémy.“ 

Procedúry a moderný laser na postcovidovú liečbu 

V Bardejovských Kúpeľoch je k dispozícii na postcovidovú liečbu niekoľko relaxačných a liečebných pobytov pre klientov zdravotných poisťovní i pre samoplatcov. Pritom ešte začiatkom mája nemali kúpele cez zdravotné poisťovne ani jedného klienta na nové indikácie súvisiace s Covid-19. 

Kúpeľom sa osvedčila na rehabilitáciu pacientov po covidovej infekcii MLS laserová terapia v kombinácii s magnetoterapiou. Na Slovensku ide o ojedinelé využitie špecializovaného lasera na tieto účely. Okrem toho využívajú na odstránenie nepriaznivých následkov ochorenia aj vzácne liečivé minerálne vody Herkules a František na inhalácie. Pomáha aj oxygenoterapia – vdychovanie kyslíka a špeciálne dychové cvičenia.

,,Nový veľký MLS laser je plošný laser – má trojhlavovú hlavicu a kontinuálne vytvára špeciálnu edíciu svetelného lúča – stály lúč. MLS laser a jeho špeciálny lúč pôsobia analgeticky, protizápalovo, biostimulačne. Pri biostimulácii pôsobí laser na povrchové bunky kože. Má čidlo bolesti, tepla, chladu, ktoré dokáže nastimulovať a tým pádom rozšíriť cievy v pľúcach, aj lymfatický systém. Pľúca dostanú reflexným oblúkom lepšie prekrvenie. Pacienti, ktorí k nám prídu s pozápalovým covidom (čisto pľúcna forma), majú pľúca po zápale zjazvené a strácajú dychovú kapacitu. Práve zápal im spôsobil, že tkanivá sú zjazvené (fibrózne). Laser dokáže tieto tkanivá pouvoľňovať a pľúca začnú byť elastickejšie a výkonnejšie,“ zoznamuje s účinkami moderného lasera vedúci fyzioterapeut Bardejovských Kúpeľov Martin Hybel a dodáva: ,,Ľuďom sa po laseri uľaví. Máme aj našich zamestnancov, ktorí sem chodili. Po určitom čase začali veľmi vykašliavať hlieny. Uvoľnilo sa im, prečistili pľúca a začalo sa im lepšie dýchať. Poskytujeme aj uvoľňujúce masáže, tzv. mäkké techniky, pri ktorých sa masíruje medzirebrová oblasť na časti chrbtice a touto masážou stimulujeme reflexné zóny a napomáha to reflexným oblúkom. Všetky procedúry poskytujú naše kúpele stále, nielen teraz ako postcovidovú liečbu. Práve preto ich vieme použiť aj na liečbu pacientov po prekonaní COVID-19.“ 

Pacienti oceňujú pomoc kúpeľov. Napokon kúpeľný lekár si každého pri príchode vyšetrí, zmeria všetky potrebné hodnoty a podľa nich nastaví liečbu – procedúry a špeciálne cvičenia. Pred ukončením pobytu sa vyšetrenia zopakujú, takže sa presne vie ako terapia pomohla. „Podľa výsledkov sa dá určiť ako špeciálne dychové cvičenie a naše procedúry pomohli. Vieme určiť aký progres nastal. Napríklad na začiatku pri vyšetrení pacient prešiel za 6 minút sotva 300 m a na konci liečenia pri opakovaní testu prejde za ten istý čas 600 m. Zisťujeme akú mal dušnosť a akú záťaž a únavu pociťuje. Kým pri príjme mal pacient saturáciu kyslíka 87 %, po 3 týždňoch má 94 % a to je jasný výsledok,“ uzatvára Martin Hybel. 

Pripravené podľa: www.kupele-bj.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu