Poznáte syndróm počítačového videnia? Pomôžu vám umelé slzy

Milujete filmové či seriálové maratóny? Niekedy si ani neuvedomíme, že pozeráme na obrazovku či monitor príliš dlho. Takmer bez prestávky. A možno aj pri zlom osvetlení. Až štípanie očí nás upozorní na to, že stačilo!

Pohľad na monitor či obrazovku núti naše oči, aby pracovali intenzívnejšie. Málo žmurkáme, a preto sa oči rýchlo vysušujú, obrazovka má odlesky a odrazy, takže text sa nám ťažšie číta. Oči sú preťažené a vznikajú problémy. Príznaky nadmerného zaťaženia očí sú väčšinou prechodné. Ak však neurobíme ani minimálne opatrenia, aby sme záťaž očí zmiernili, môže sa objaviť syndróm počítačového videnia sprevádzaný nepríjemnými príznakmi. Únava očí je často spojená s bolesťami hlavy, rozmazaným videním alebo bolesťami krku a ramien. Krátkodobá únava očí môže prerásť do syndrómu suchého oka. Suché oko sa prejavuje svrbením, pálením, bolesťou pri žmurkaní alebo aj pocitom cudzieho telesa v oku.  

Prečo vzniká syndróm počítačového videnia?

Existuje niekoľko faktorov, ktoré majú na vznik syndrómu vplyv. Zaraďujeme sem správne osvetlenie miestnosti, nastavenie jasu monitoru, vzdialenosť očí od monitoru či obrazovky, celkové držanie tela pri sedení, ale napríklad aj uhol hlavy pri pozeraní na monitor. Každý z nich samostatne, alebo aj ich kombinácia, môže spôsobiť nadmerné zaťaženie vašich očí a spôsobiť syndróm počítačového videnia a teda aj syndróm suchého oka. Je dobre vedieť, že spôsobené ťažkosti môžete obmedziť na minimum dodržiavaním niekoľkých jednoduchých postupov.

Liečba syndrómu počítačového videnia

V prvom rade sa zamerajte na svoje oči, ktoré potrebujú okamžitú úľavu od bolesti či iných nepríjemných príznakov. Mnoho ľudí nedá dopustiť na okamžité účinky umelých sĺz Hyal Drop multi, vďaka ktorým sa zvlhčí povrch očí a štípanie očí sa okamžite zmierňuje. Očné kvapky sú bez konzervačných látok s ideálnym obsahom kyseliny hyalurónovej. Zdravotnícka pomôcka zabezpečí optimálnu hydratáciu povrchu oka a celej sliznice. Teraz ich v lekárni kúpite s novým, pohodlnejším aplikátorom (www.hyal.sk).

Medzi ďalšie opatrenia, ktorými môžete zmierniť alebo úplne odstrániť syndróm počítačového videnia patria:

  • úprava osvetlenia v  miestnosti tak, aby bolo pre vaše oči príjemné a korigovalo intenzitu svetla z monitora či obrazovky,
  •   nastavenie výšky monitora počítača pri práci vo výške vašich očí tak, aby ste mali hlavu v prirodzenom uhle a pohodlnej pozícii,
  •  vymedzenie si pravidelných prestávok pri práci, počas ktorých si môžete zacvičiť s očami, ale aj ramenami, chrbtom či pažami,
  •  zadováženie si vhodnej stoličky s oporou pre krk a chrbát, aby ste zabránili preťaženiu a tým eliminovali syndróm počítačového videnia. 

Ak sa ani po týchto úpravách na nepohodlí vašich očí nič nezmení, alebo rozdiely budú len minimálne, je načase navštíviť odborníka – špecialistu na oči. Dá vám odborné rady a urobí komplexné a podrobné vyšetrenie očí.

fotky@Piyabay

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu