Celé Slovensko na jednom koncerte

0
668
Folklór vo fraku - Slovensko na jednom koncerte

Populárni slovenskí speváci, ale aj operní speváci, ktorí spievajú slovenské ľudové piesne.
Spomeňme Miroslava Dvorského, Adriana Kučerovú, Katku Knechtovú, Petra Cmorika, či Filipa Tůmu.
Folklór vo fraku je jedinečný hudobný projekt, aký sme na Slovensku ešte nemali. Ukazuje totiž hudbu a tradíciu v novom šate. Veľkolepá prezentácia krásy slovenskej ľudovej piesne a tradícií v novom šate. Majestátnom a naozaj unikátnom.
Najbližšie bude galakoncert v Banskej Bystrici 28.júla a napokon v Bratislave.

Keď sa spájajú žánre, v tomto prípade symfonický orchester s folklórom, vždy je to nášľapná mína, tvrdí herec a spevák Filip Tůma. Podľa neho je vždy dôležitá úprava a dá sa to urobiť rôzne, dokonca tak, že nikto tú ľudovku ani nespozná. No tu to vyšlo úžasne, veľkolepo a treba pochváliť ľudí, ktorí to robili. Najmä Adrián Harvan, či dirigent Adrián Kokoš.

Takže divák nemá pocit, že je na symfonickom koncerte, ani že sa búcha budzogáňom o zem a spievajú sa čisté ľudovky. Je to veľmi vyvážené, dokonale zladené spojenie štýlov. Ak ste boli na niektorom koncerte, či už v Nitre alebo na Zemplínskej šírave, videli ste ľudí, ktorí vyskočili a začali si tancovať, pohojdávať sa v rytme.  

Ako sa tvoril repertoár?

Všetko to rozbehol dirigent Adrián Kokoš, ktorí oslovil jednotlivých umelcov a hľadali pesničky, ktoré by chceli spievať, ktoré sú im blízke. Napokon vznikla veľmi pestrá zmes, ktorá graduje a umocňuje celkový zážitok.

Najbližšie v Banskej Bystrici môžete okrem spomínaných umelcov počuť aj 5-násobného slovenského Slávika Petra Cmorika, populárneho folkloristu Štefana Šteca, detský spevácky zbor Štvorlístok zo Zvolena a prirodzene úžasnú Lúčnicu. Tá prináša nielen jedinečnú hudbu a spev, ale bude to aj vizuálne divadlo, keďže vystupujú v krojoch.

V programe je aj klasický folklór, napríklad Svetozár Stračina a jeho Vitaj, jar ako sólové číslo speváckeho zboru Lúčnica. Tá tiež spolu so slovenských symfonickým orchestrom zaspieva a zahrá známu tému z legendárneho filmu Pacho, hybský zbojník, takže bude to aj filmové. 

Koncert Folklór vo fraku – 28.júla 2022 – Banská Bystrica

Amfiteáter Banská Bystrica, Cesta na amfiteáter 494

18:00 – Otvorenie amfiteátra pre divákov
19:00 – Detský zbor Štvorlístok
20:00 – Galakoncert FOLKLÓR VO FRAKU

Katka Knechtová vás pozýva na Folklór vo fraku:

Termíny koncertov Folklór vo fraku:

24. jún 2022 – Amfiteáter Zemplínska Šírava
8. júl 2022 – Amfiteáter Nitra
28. júl 2022 – Amfiteáter Banská Bystrica
september 2022 Bratislava

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu