Práve začína Tradičný trnavský jarmok

0
526

Počas štyroch dní privíta mesto Trnava najväčšiu akciu, ktorú každoročne navštívia desaťtisíce ľudí. Tradičný trnavský jarmok prinesie od 14. do 17. septembra 2023 stredoveké mesto, ľudových remeselníkov i hudobnú Rozlúčku s letom. Nadväzuje tak na historický pôvod Trnavy ako veľkého trhového mesta.

Tohtoročný jarmok v Trnave začína vo štvrtok 14. septembra. Návštevníci si budú môcť prezrieť a kúpiť rôzne remeselné výrobky, zabaviť sa na kolotočoch alebo si užiť jarmočnú atmosféru počas bohatého sprievodného programu. K tomuto podujatiu neodmysliteľne patrí chutné jedlo, jarmočné špeciality, lokálne vína či burčiak. Tohtoročnou novinkou je možnosť platby kartou na všetkých predajných miestach. K hlavnému hudobnému programu na Trojičnom námestí patria skupiny Billy Barman či Adam Ďurica.

Rozlúčka s letom v amfiteátri

Piatkový sviatočný program na Trojičnom námestí sa začne o 15. hodine. O hudobnú atmosféru sa postarajú kapely Ychabods, Le Payaco a Bystrík Banda. V mestskom amfiteátri odštartuje o 19.30 Rozlúčka s letom v sprievode legendárnych hip-hopových skupín Vec&Škrupo a Prago Union.

Stredovek aj rozprávkový svet

Návštevníci Tradičného trnavského jarmoku nájdu počas soboty a nedele v Sade A. Bernoláka stredoveké mestečko „Tyrna“, kde budú môcť zažiť podujatie Stredovek pod hradbami, ktoré má v Trnave dlhoročnú tradíciu. Trnavu tak v čase jarmoku remeselníci, šermiari aj rytieri prepájajú s históriou mesta. Unikátnym zážitkom bude dobový pochod pri príležitosti zásnub osemročného Žigmunda Luxemburského s Máriou z Anjou, ktorý začne o 20. hodine na Hlavnej ulici a bude osvetlený fakľami až k Severnej veži. „Tu vystrelí z vernej rekonštrukcie obliehacieho zariadenia, trebuchetu, horiaca guľa ako symbol spečatenia zväzku,“ hovorí Alexander Prostinák, výkonný riaditeľ OOCR Trnava Tourism. Druhá časť Sadu A. Bernoláka sa premení na Rozprávkový svet za hradbami. Počas celého víkendu tu deti môžu stretnúť rozprávkové postavy a spoločne s rodičmi vycestovať do sveta fantázie.

Ľudová veselica

Počas celého víkendu si prídu na svoje aj milovníci ľudovej hudby. Priestor na pódiu pri Bernolákovej bráne dostanú folklórne zoskupenia ako Dychová hudba Modrančanka, DH Krojovanka, Cimbalová muzika Bystríka Slobodu či ľudová hudba Vieska a Sirka Cuveé Ensemble. Celovíkendové veselice pri dobrom jedle ukončí v nedeľu večer domáci folklórny súbor Trnafčan.

„Tradičný trnavský jarmok nadväzuje historicky na pôvod Trnavy ako veľkého trhového mesta. Okrem jarmoku sa tu pravidelne koná trh na námestí  každý piatok a sobotu a ďalšie komunitné trhy ako Trnavský rínek či blšák. Jarmok je však najväčší a každý rok priláka do mesta veľké množstvo turistov,“ dodáva Alexander Prostinák.

Vstup na víkendové podujatie je voľný a podrobný časový program Tradičného trnavského jarmoku nájdete na: jarmok.trnava.sk/program. Vstupenky na Rozlúčku s letom sa dajú kúpiť na mieste alebo na www.ticketportal.sk/event/Rozlucka-s-letom-Prago-Union-a-Vec-Skrupo.

Foto: archív Zaži v Trnave

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu